Panther pod drobnohledem: podpora lokálních sítí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Panther pod drobnohledem: podpora lokálních sítí

9. prosince 2003, 00.00 | Jak si Panther poradí s přístupem na lokální souborové servery a tískárny? Mnohé je vylepšené, například integrace prohlížení sítě přímo do Finderu či možnost tisku na sdílené Windows tiskárny, ovšem také mnoho zůstalo nedořešeného a matoucího.

Jednou z nových funkcí Mac OS X Panther je i zlepšená podpora prohlížení obsahu sítě - tedy práce s lokálními souborovými servery. Nyní Mac OS X funguje tak trochu podobně jako Windows - procházení sítě je integrované přímo do Finderu, pod položkou Network, kterou můžete mít zobrazenou i sidebaru. Ovšem to je jeden, nikoliv jediný způsob, jak přistupovat k síťovým diskům - a tím začínají také některé problémy.

AppleTalk

Nejčastější překvapení uživatelů je, že nevidí pod Pantherem na sítí počítače s Mac OS 9 - je to jednoduché, Apple tak trochu "odstřihl" podporu a povypínal podporu kde se dalo. AppleTalk je tedy nutné zapnout nejenom v panelu Network, ale také v aplikace Directory Access v /Applications/Utilities, až poté uvidíte na sítí také počítače s Mac OS 9. Ty které mají Mac OS X 10.2 a novější uvidíte stejně, neboť se zobrazí za použití Rendezvouse.

Servery ve Finderu

Zatímco ještě v minulých verzích systému OS X měla položka Network zcela jinou úlohu, pod Pantherem je z ní rázem místo, kde najdete všechny servery na své sítí (ano, "Okolní počítače"). Podle toho zda jsou na síti servery jen Macovské, jen PC (SMB - Samba) nebo oboje uvidíte jednotlivé servery buď pohromadě, nebo rozdělené do skupin podle typu. Obvykle Local budou Macy (či servery s Apple sdílením), do názvů podle pracovních skupin a domén se budou dělit SMB servery. V praxi jsem síťování testoval na heterogenní síti s NT doménou, ovšem vycházel jsem také z řady poznámek a poznatků dalších uživatelů.

Zatímco šedá je teorie, zelený je strom života a občas také vzteklý uživatel. Výchozí koncept přístupu k síťovým diskům pod Mac OS X není špatný, má určité chybky, ale pokud funguje, budete asi docela spokojeni. V praxi se však objevují různé problémy, které podle všeho nemají ani jasné vysvětlení. Například si systém poměrně úporně pamatuje různé názvy počítačů, které jsou například již změněné, a ukazuje je (aniž by ukázal ten aktuální). Bohužel stále se budeme potýkat s čekáním, pokud ze sítě některý připojený počítač najednou zmizí - Mac OS X nás nechá čekat, až proběhne timeout. Náhodně se také může stát, že najednou místo složek s počítači uvidíte pouze počítače, nerozdělené do jednotlivých "zón" - po restartu bude vše v pořádku (obvykle).

Poněkud nepochopitelná je také položka Servers pod Networks, kde se objevuje pouze lokální počítač, resp. jeho systémový disk. K čemu to je? Pokud má tato položka funkci, je dobře ukrytá a uživatele položka jen zbytečně mate.

Ovšem dejme tomu, že jsme nalezli kýžený počítač na sítí, po poklepání jsme vyzvání k zadání přístupového jména a hesla, případně i jména domény a vidíme - ty samé šedivé ikonky, ovšem nyní už pro změnu představují nikoliv počítače, ale jednotlivé sdílené svazky. Trošku matoucí, zvlášť pokud budete chtít nakonec svazek odpojit - musíte odpojit počítač, ne jednotlivé svazky. To, zda je počítač připojen poznáme podle ikonky - ty tmavší jsou připojené, ty světlejší nikoliv (počítač s čísly místo názvu je jeden takový Bludný holaňdan - neexistuje, nelze se na něj připojit, ale stále se zobrazuje...).

Nepříjemné také je, že jednotlivé svazky se nezobrazí v sidebaru ani mezi připojenými disky - zůstanou prostě připojené tak jak byly v rámci struktury Network. Pokud chcete rychlý přístup, udělejte si například na plochu zástupce, nebo případně i do toolbaru, ale v sidebaru se vám disk neobjeví - pokud nepoužijete jiný způsob přístupu.

Servery přes dialog

Neboť i nadále je ve Finderu zachovaný dialog Connect to server, který umožňuje přímý přístup k serverům přes jméno, případně IP adresu - samozřejmě je nutné také říct, k jaké služby se přístupuje, nejčastěji k afp (Apple Filling Protocol, tedy Apple sdílení), smb (Samba protokol pro PC) a nebo také například k FTP serverům - ovšem jako příliš pokročilý se tento FTP klient označit nedá, s některými FTP servery si prostě nerozumí.

Ale zpět k souborovým serverům - za předpokladu že známé síťové jméno serveru, můžeme se přihlásit docela jinak než jak to umožňuje Network ve Finderu - zadáme přístupové jméno a heslo a nyní vidíme klasický dialog pro výběr sdílené položky, tak jak to bylo například v Mac OS 9 ale i ve starších verzích Mac OS X, včetně výběru kódování pro daný disk. Takto přihlášený nasdílený síťový svazek se nám - překvapení - bez problémů objeví v sidebaru.

Síťové tiskárny

Zastavíme se také u síťových tiskáren - ke všem podporovaným typům tiskáren přibyly také tiskárny, sdílené v rámci Windows - tedy například lokální tiskárna nasdílená systémem. Pokud máte dostatečná práva, tiskárnu uvidíte a poté už záleží jen na tom, zda máte potřebné ovladače či nikoliv.

Síťování, resp. práce s počítači na lokální síti je pravděpodobně největší bolístkou Panthera - díky dvěma naprosto rozdílným přístupům může být uživatel spíše zmaten, nehledě na to, jak macešsky se Apple zachoval k počítačům s Mac OS 9 - uživatelé prostě obvykle netuší, jak se k nim snadno dostat. Také řada chyb, místy podivná logika a nevypočitatelné chování, které se může lišit síť od sítě - to jsou kazy, kterými náš Panther moc nepotěší.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: