Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Update pro Panthera: Mac OS X 10.3.1
11. listopadu 2003, 00.00 | Dva týdny po uvedení Mac OS X Panther tu máme první update na verzi 10.3.1 - Apple se snaží opravit alespoň nejfatálnější chyby, které systém přinesl. Neměl raději ještě ty dva týdny počkat a chyby odhalit sám? Proč platíme za tak chybový software?
V pondělí, tedy jen o málo víc než dva týdny poté, co se Panther dostal na trh, Apple uvádí aktualizaci tohoto systému na verzi 10.3.1. Update má pouze 1,5 MB, je tedy poměrně malý (na poměry mnoha desítek megabajtů běžných záplat) a je k dispozici jak pro Mac OS X 10.3, tak pro Mac OS X 10.3 Server.
Seznam opravených chyb je poměrně stručný: opravený je FileVault, WebDav, podpora tisku a chyba týkající se disků s FireWire 800. I přes to, že oprava má řešit problémy s disky s čipem Oxford 922, Apple důrazně doporučuje upgradovat firmware. Upgrade by měl být k dispozici od vašeho výrobce externího disku či FireWire case.
Kromě toho také tento update zahrnuje obě bezpečnostní záplaty, uvolněné po uvedení Panthera. Mac OS X 10.3.1 je dostupný přes Software Update, na serveru Apple zatím k nalezení není (pravděpodobně se časem objeví).
Komentář: oč kratší je seznam opravených chyb, o to delší bude můj komentář, a je možné, že se nesetká u všech se souhlasem a pochopením.
Nejdříve krátce k FileVault - tuto funkci systému jsme zatím ještě podrobně nepopisovali, snad to stihneme ještě tento týden, jedná se o zašifrování domácí složky uživatele, takže k jejímu obsahu se nikdo nemůže dostat bez znalosti klíče k šifře - pokud pracujete v tajných službách a obvykle svůj notebook zapomínáte v taxíku, ideální pro vás. Také to může být zajímavé například pro šéfy firem a vůbec všechny, kdo pracují s důvěrnými informacemi. Bohužel, Apple to opět nevychytal tak úplně a v určitém okamžiku, kdy se FileVault snaží získat zpět použitý prostor v šifrovaném adresáři, mohlo dojít k poškození některých předvoleb, což vedlo k nestabilnímu systému, nebo přímo ke ztrátě dat. Kromě toho nutno upozornit, že použití FileVaultu snižuje výkon počítače a rychlost přístupu na disk (všechno se musí vždy šifrovat) a tak například použití s videoprogramy není právě ideální, na což upozorňuje i Apple. Jako u každé technologie - je potřeba si rozmyslet, zda vám to, že budete mít své informace extra bezpečné, stojí za případné další problémy. A raději na FIleVault zapomeňte, pokud vám dělá problém si zapamatovat i PIN ke kartě - když neznáte příslušná hesla (standardní + tzv. master heslo), vaše data jsou nevratně v háji.
Už od ohlášení Mac OS X Panther jsem si dovolil upozorňovat na to, že po relativně nepříznivých zkušenostech s Jaguarem by se Apple měl zaměřit na kvalitu systému a jeho odladění. Potvrzením této mé obavy byly problémy s OS X 10.2.8, který se objevil nedlouho před Pantherem a který provázely problémy s nefunkčním Ethernetem na některých modelech Power Maca G4. Bohužel, asi u Apple MujMACa nečtou :), a tak Apple opět uvedení systému tak trochu uspěchal. Dokonce zcela přeskočil typickou závěrečnou fázi vypouštění FC verzí mezi vývojáře, pravděpodobně to vyřešil pouze se svými vlastními betatestery. Výsledek známe - řada problémů, přičemž nejmarkantnější je mazání disků - to se netýká pouze disků s FireWire 800, řada uživatelů z celého světa reportuje sice řidší, ale občasné porušení adresářové struktury i na discích s FireWire 400 (dochází k porušení adresářové struktury, data zůstanou zachovaná, jen je nutné nějak "zobrazit" zpět). Paradoxní je to, že podle informací, které se objevily na internetu, tato chyba byla v některých z betaverzí opravená, ovšem nakonec se dostala až do finální verze. Samozřejmě toto jsou ty velké chyby, na které si ukáže každý, ale Panther obsahuje řadu dalších menších, které jsou také otravné.
Jak Apple testuje své produkty? Kromě interních testů používá vývojáře a Apple Seed. Apple Seed je uzavřená skupina betatesterů - požádat o členství může kdokoliv, na základě čeho Apple vybírá je samozřejmě otázkou, ještě jsem to nezkoušel (je nutno poslat papírový dopis do Cupertina). Velkou skupinou testerů jsou vývojáři, kteří získávají k betaverzím přístup ze dvou důvodů - jedním je samozřejmě otestování a případně upravení vlastních aplikací tak, aby s novou verzí systému fungovaly, zadruhé provádějí poměrně intenzivní betatesting, protože systém používají, a obvykle také problémy reportují do Apple.
Podle posledních zkušeností se však zdá, že to nestačí. Apple sice dokonce uvažuje občas o tom, že například vývojářům přestane betaverze zpřístupňovat, neboť se velmi rychle rozšíří mezi komunitu (možná právě proto nebyly uvolněné FC verze), ovšem domnívám se, že tudy vede cesta do pekel. Mimochodem, vývojáři za to, že od Apple dostávají určitou podorou, například v podobě betaverzí, platí ne úplně malé částky (min. 500 USD ročně). Vzhledem k tomu, jak komplexní systém Mac OS X je (a s každou verzí se dále rozrůstá), naopak potřebuje ještě důkladnější testování a především větší důraz na kvalitu ze strany Apple. Co by komu udělalo, kdyby se na Panthera ještě měsíc čekalo, a byl by alespoň bez oněch fatálních chyb? Apple by možná nevydělal za první čtvrtletí finančního roku 2004 tolik peněz, ale u uživatelů by nejen neztratil dálší část ze svého v poslední době pošramoceného renomé, ale naopak by si mohl připsat pár bodů k dobru.
Apple zvládl poměrně dobře přechod od Mac OS k Mac OS X. "Najel" na pravidelné roční updaty, za které nám poměrně bezostyšně hodlá tahat peníze z kapsy (takový "maintenance fee"), ovšem zdá se, že v oblasti řízení a kontroly kvality to poněkud skřípe. Apple chybí například jasné deklarování úrovně podpory starších systémů - sice nakonec pod tlakem médií bylo vydané jakési prohlášení, ovšem jeho mnohoznačnosti si nelze nevšimnout. Apple také místo snahy o maximální kvalitu svých produktů zuřivě prská na případné "zloděje" a ohání se ochranou obchodního tajemství, aby se snad neohrozil prodej stávajících verzí systému. A přitom si neuvědomuje, že mezi svými loajálními zákazníky má řadu takových, kteří mu budou dobrovolně a s nadšením dělat pokusné králíky. Těmi se však v praxi nakonec stanou davy běžných uživatelů, kterým čerstvě utracených 130 dolarů sešrotuje pečlivě zazálohovaná data. Jak říká Petr Hrnčíř s poukazem na českou cenu - 5 000 důvodů k vzteku.
A tak ve finále možná Apple přitečou do pokladny peníze podle jeho finančního plánu, ovšem škody, které jsou napáchané na uživatelích, jsou nedozírné. Na jednu stranu Apple získává uznání a ocenění za své nápady a inovace, na druhé straně se překvapení uživatelé ptají, kam se poděl ten Apple, který znali, měli rádi, podporovali a tolerovali. Apple se změnil, a to k v mnoha směrech k horšímu. Nezbývá než spoléhat na to, že tak jako se po každé chybě Microsoftu zvedne mohutná vlna neúprosné kritiky, tak i Apple tvrdě narazí na odpor svých zákazníků a změní svůj postoj k nim. Přestat Apple uctívat a začít se k této firmě chovat tak, jako ke každému jinému dodavateli - to je jediný způsob, jak Apple donutit se změnit.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Panther je tu!
- Panther a aplikace
- Panther pod drobnohledem: nový a lepší Finder
- Panther pod drobnohledem: Dok, Exposé a přepínání aplikací
- Panther pod drobnohledem: rychlé přepínání uživatelů
- Update pro Panthera: Mac OS X 10.3.1
- Nové updaty pro Panthera i pro Jaguar - blýskání na lepší časy?
- Classic s primárním CE skriptem pod Pantherem
- Panther pod drobnohledem: předvolby systému, 1. díl
- Panther pod drobnohledem: předvolby systému, 2. díl
- Panther pod drobnohledem: podpora lokálních sítí
- Panther pod drobnohledem: sdílení na lokálních sítích a internetu
- Mac OS X 10.3.2 je tu
Tématické zařazení: