Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Panther pod drobnohledem: rychlé přepínání uživatelů
5. listopadu 2003, 00.00 | Další zcela novou vlastností je rychlé přepínání uživatelů, tzv. FUS. Rovněž panely pro otevírání a ukládání souborů se dočkaly v Pantheru mnoha změn.
Rychlé přepínání uživalůJednou z dalších novinek Panthera je rychlé přepínání uživatelů, zvané Fast User Switcihing, neboli FUS. Díky této funkci je možné, aby se k počítači přihlásilo více jeho uživatelů "najednou", aniž by jeden před přihlášením toho druhého musel ukončit svou práci a všechny aplikace. V praxi například pokud si potřebuje jeden uživatel zkontrolovat poštu, jen se přihlásí a zase odhlásí a uživatel, který používal počítač do té doby nemusí svou práci ukončovat, jen ji přeruší.
FUS se aktivuje v System Preferences, v panelu Accounts a má samozřejmě význam, jen pokud je na počítači vytvořených více uživatelů. V pravém horním rohu se objeví menu, které nese jméno právě aktivního uživatele - zde je vidět, kdo je právě k počítači přihlášený (oranžová "fajfka") a můžeme přímo vybrat jiného uživatele. Po výběru se buď objeví panel pro zadání hesla, nebo už přímo pracovní plocha daného uživatele, to podle toho, zda má nastavené zadávání hesla při přihlášení. Přechod mezi uživateli je obvykle doprovázen animací rotující kostky, pokud však máte počítač vybavený starší grafickou kartou, nepodporující Quartz Extreme, nebo například používáte dva monitory na grafické kartě s menší VRAM, tento efekt se neobjeví.
Je také možné se přepnout do logovacího panelu, což je ideální pokud uživatel odchazí od počítače, ovšem i pokud je nastavený screensaver s autentifikací, je možné se snadno přepnout do jiného uživatele pomocí tlačítka Switch user.
Pokud uživatel skončil svou práci, je dobré, aby se odhlásil - každý přihlášený uživatel spotřebovává systémovou paměť a také jeho aplikace nadále běží a ujídají výkon procesoru. Samozřejmě, je možné takto nechat "na pozadí" rendrovat grafiku nebo počítač video, zatímco někdo jiný pracuje s počítačem, ovšem je nutné počítat s tím, že nebude mít k dispozici celý výkon počítače. Také přepnutí se provede podle toho, kolik aplikací je spuštěných a jak je využívaná paměť - pokud je již "zaflákaná", může to trvat několik desítek vteřin, než systém paměť vyčistí a uloží nepotřebná data na disk.
Jestliže je přihlášených více uživatelů než jeden a restartuje se počítač, je uživatel vyzvaný k zadání jména a hesla účtu s administrátorskými právy - poté je možné počítače vypnout či restartovat, ovšem ostatní uživatelé jsou ukončení "násilně" a přijdou o neuložené dokumenty.
FUS je rozhodně užitečnou funkcí, ovšem nelze ji používat bezmyšlenkovitě, například pro postupné přihlášení pěti uživatelů, každý s řadou otevřených aplikací - to se váš počítač rychle promění v hlemýždě.
Open/Save panely
Nové panely respektují změny, provedené na úrovni Finderu. To znamená především začlenění sidebaru, který obsahuje pevné disky, složky či servery, podle nastavení uživatele.
Patrně nejpřínosnější změnou je možnost přepínat mezi zobrazením dle sloupců a zobrazení klasického seznamu, ve kterém je možné třídit podle jména a podle času. Toto byla velký bolest v předchozích verzích Mac OS X, kde nebylo možné si nechat v open panelu seřadit soubory podle data. Změny se dotkly navigace, v menu nad místem pro soubory se nám zobrazují opět hierarchicky nadřazené složky (tak jako v Mac OS 9), jsou zde naposledy navštívené složky (Recent places) zmizely oblíbené položky (Favorites), které je možné si vhodit do Sidebaru (složka se nachází v ~/Library/Favorites a dostane i své standardní srdíčko, do teto složky lze ve Finderu přidávat položky zkratkou cmd-shift-T). Náhradou za Favorites má být sidebar, ovšem vhodnou kombinací obojího lze nyní využívat panely ještě efektivněji.
Komu chybí řádek pro zadání přímé cesty ke složce nebo souboru, může si ho vyvolat pomocí klávesové zkratky cmd-shift-G.
Pokud budete pro ukládání používat jen "zmenšenou" verzi panelu (které se zobrazuje, pokud šipka vedle pole pro zadání názvu souboru míří dolů), v menu se vám zobrazí položky sidebaru, tedy disky a složky a také Recent places.
Změny v open/save panelech jsou pro většinu uživatelů asi vítané, dobré je, že jsou konzistentní se změnami na úrovni Finderu. Ostatně, napište nám, jaký máte na tyto novinky názor vy.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Panther je tu!
- Panther a aplikace
- Panther pod drobnohledem: nový a lepší Finder
- Panther pod drobnohledem: Dok, Exposé a přepínání aplikací
- Panther pod drobnohledem: rychlé přepínání uživatelů
- Update pro Panthera: Mac OS X 10.3.1
- Nové updaty pro Panthera i pro Jaguar - blýskání na lepší časy?
- Classic s primárním CE skriptem pod Pantherem
- Panther pod drobnohledem: předvolby systému, 1. díl
- Panther pod drobnohledem: předvolby systému, 2. díl
- Panther pod drobnohledem: podpora lokálních sítí
- Panther pod drobnohledem: sdílení na lokálních sítích a internetu
- Mac OS X 10.3.2 je tu