Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Multimedia
Jak na audio?
3. srpna 2006, 00.00 | Předminule jsme se seznámili se základními informacemi o kontejneru QuickTime, minule jsme si řekli něco více o tom, kterak jej využít pro titulky. Dnes se soustředíme pro změnu na zvukový doprovod.
Předminule jsme se seznámili se základními informacemi o kontejneru QuickTime, minule jsme si řekli něco více o tom, kterak jej využít pro titulky. Dnes se soustředíme pro změnu na zvukový doprovod.
V principu by jistě pro audio mohlo platit v zásadě totéž, co pro titulky – stejný princip práce s jazyky, stejné je samozřejmě i vkládání streamů do kontejneru QuickTime – opět zde však máme nějaké "špecifiká". Zatímco u titulků šlo o potenciální problémy s kódováním češtiny, o převod titulků z rozšířených formátů SRT či SUB, a případně o převzetí titulků z DVD, s audiem je v podstatě problém pouze jediný – práce s více kanály.
Pokud nám stačí stereo...
Nejprve se stručně zmíníme o případu, kdy si vystačíme s obyčejným "nesurroundovým" stereem: v takovém případě vlastně... nejčastěji nemusíme dělat vůbec nic. Přinejmenším v případě, kdy pro základní překódování DVD do vhodného cílového kodeku (jímž v současnosti bude velmi pravděpodobně moderní kodek H.264), používáme již dříve zmíněnou aplikaci HandBrake.
Aplikace HandBrake totiž dokáže z DVD načíst až dva nezávislé zvukové doprovody, a oba uložit do výsledného kontejneru QuickTime (jak víme, aplikace HandBrake sice nepracuje explicitně s formátem QuickTime, zato však používá standardní formát MP4 – a to znamená totéž, neboť standard MP4 převzal pro jeho bezkonkurenční výhody proti všem alternativám právě applovský kontejner QuickTime). V praxi jen výjimečně chceme z DVD převzít více, nežli dvě různé zvukové stopy najednou; skorem vždy si vystačíme se stopou originální a s českou. Tím pádem nám ovšem možnosti HandBrake bohatě stačí:
Problém ovšem nastane tehdy, když stojíme o zachování prostorového zvuku: aplikace HandBrake bohužel tuto možnost nenabízí, a zvukové stopy ať chceme nebo nechceme downkóduje na obyčejné stereo. Chceme-li vícekanálový zvuk, musíme si pomoci jinak: v aplikaci HandBrake sejmeme pouze video (a případně český dabing, jehož zvukové kvality až na čestné výjimky bývají takové, že snad i toho sterea je pro něj škoda), a pro originální zvukový doprovod užijeme zcela odlišného postupu.
Vícekanálový zvuk
Samozřejmě, ideální by byla aplikace, jíž jen označíme zdrojové DVD a požadovaný jazyk, a jež by vygenerovala přímo vícekanálový zvukový soubor ve formátu QuickTime. Bohužel, nakolik je mi známo, taková aplikace neexistuje, takže musíme v podstatě všechny postupné kroky udělat ručně.
1. Demultiplex
Na DVD jsou zvukové stopy uloženy v multiplexované podobě – tedy smíchány dohromady s videem, nabídkami, titulky, a dalšími prvky, tvořícími obsah DVDisku. Nejprve tedy musíme obsah DVD demultiplexovat – vybrat z něj požadovanou zvukovou stopu.
Vlastní demultiplex zvládá volně šiřitelná aplikace bbDemux. Určitý problém, na nějž může narazit nezkušený uživatel, však spočívá v tom, že tato aplikace dokáže zpracovat pouze jediný multiplexovaný soubor ve formátu MPEG (který se na DVD nazývá VOB, ale jde o totéž); na DVD však jsou z technických důvodů multiplexovaná data rozdělena do řady souborů. Naštěstí je zde řešení prosté: formát MPEG (VOB) umožňuje prosté řetězení; nepotřebujeme tedy vůbec speciální software, a můžeme použít přímo třeba Terminal a standardní příkaz cat. Jen musíme zvolit správnou skupinu VOBů – skorem u každého DVD to budou ty s číslem 1, jinak zkrátka musíme trochu experimentovat.
Máme-li tedy DVD namontovaný jako, dejme tomu, volume "DISK", můžeme kompletní multiplexovaný soubor vytvořit v Terminalu následujícím příkazem:
cat /Volumes/DISK/VIDEO_TS/VTS_01_*.VOB > /tmp/DISK.vob
Nějakou chvíli to ovšem zabere – výsledný soubor bude mít několik GB.
Můžeme jej však již otevřít v aplikaci bbDemux (mimochodem, ačkoli její okno říká, že soubor do něj máme vhodit, lepší a spolehlivější je použít standardní příkaz "Open" z nabídky "File"), a ta jej demultiplexuje – tedy vytvoří z něj samostatné soubory, obsahující jednotlivé streamy. Největší by byl video stream, ten můžeme přeskočit – stejně jako streamy titulkové, streamy obsahující menu DVD a podobně:
Naproti tomu zvukové streamy si samozřejmě ponecháme:
Získáme tak několik audiostreamů... jež však téměř jistě budou ve formátu AC3; sice tedy již rovnou vícekanálové, ale nám to je pro kontejner QuickTime málo platné. Co s tím? Inu, použít další aplikaci.
2. Dekódování AC3
Pro převod formátu AC3 do standardního formátu, který můžeme přímo přehrávat na počítači (a ukládat do kontejneru QuickTime) nám poslouží aplikace mAC3dec. Ta sice podporuje přímo formát MOV (tedy kontejner QuickTime), jenže... zase, stejně jako HandBrake, pouze s downkódováním do sterea – proto vybereme jako cílový formát AIFF, nezapomeneme na volbu Split Channels, a pak v ní otevřeme soubor se zvukovým doprovodem ve formátu AC3:
Aplikace nám dekóduje audio z AC3 do jednotlivých kanálů, a ty uloží do samostatných souborů s odpovídajícími suffixy: "L" a "R" pro levý a pravý kanál, "C" pro centrál, "RS" a "LS" pro pravý a levý zadní ("surroundový") kanál, a "LFE" pro subwoofer. Nyní je, mimochodem, vhodné si poslechnout centr, zda jsme si skutečně vybrali ten správný stream :)
3. Kombinace do vícekanálového zvuku v AAC
Ačkoli špičkový zvukový kodek AAC v kontejneru QuickTime samozřejmě vícekanálový zvuk podporuje, nakolik se mi podařilo zjistit, žádný jednoduchý způsob, kterak vícekanálový zvuk přímo z jednotlivých kanálů sestavit, neexistuje. Pokud je mi známo, nejpohodlnější – jakkoli poněkud podivný – postup je tento:
- vložíme všech pět kanálů do nově vytvořeného kontejneru QuickTime jako jednotlivé streamy. To je celkem jednoduché – prostě je postupně naimportujeme do aplikace QuickTime Player (samozřejmě potřebujeme mít k dispozici režim "Pro"), a pomocí známého příkazu "Add to Movie" je spojíme do jednoho kontejneru;
- pro každý z nich nastavíme v záložce "Audio Settings" odpovídající "Assignment" – získáme tak sice nikoli vícekanálový zvuk, ale kontejner, obsahující více streamů s korektním nastavením kanálů:
- obsah nyní přeexportujeme do formátu QuickTime ("Movie to QuickTime Movie") v odpovídajícím nastavením – tedy především vícekanálové AAC, jak ukazuje následující ilustrace:
Nu, a to je vlastně všechno – ve výsledném kontejneru QuickTime nalezneme stream jediný, ale zato šestikanálový; můžeme jej tedy standardním způsobem uložit do kontejneru s videem (a s případným "obyčejným" stereofonním dabovaným zvukem, pokud jsme jej nechali vytvořit přímo v aplikaci HandBrake):
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Kam patří DVDisky? Na dno skříně!
- Než DVD do skříně uložíme...
- Kódování videa
- Aplikace pro kódování DVD
- Kontejner QuickTime
- Práce s titulky
- Jak na audio?
- Ostatní možnosti QuickTime
- Metadata Hootenanny