Kontejner QuickTime - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Multimedia

Kontejner QuickTime

20. července 2006, 00.00 | Nyní je v našem seriálu na čase, abychom se podívali trochu blíže na kontejner QuickTime. Nebudeme se pouštět do podrobností a technických detailů; řekneme si toho ale dost k tomu, abychom mohli možnosti a výhody formátu QuickTime využívat k tomu, čím se v našem seriálu zabýváme.

Nyní je v našem seriálu na čase, abychom se podívali trochu blíže na kontejner QuickTime (to je totéž, co známe jako "video ve formátu MOV", a v podstatě také jako "video ve formátu MP4", protože standard MPEG4 převzal pro jeho výhody formát "applovského" kontejneru QuickTime). Nebudeme se pouštět do podrobností a technických detailů; řekneme si toho ale dost k tomu, abychom mohli možnosti a výhody formátu QuickTime využívat k tomu, čím se v našem seriálu zabýváme:

  • schopnost kontejnerů QuickTime udržovat více "streamů" nám umožní převést do jediného "videosouboru ve formátu MOV" film i s vícejazyčným zvukovým doprovodem;
  • kontejner QuickTime vedle videa a zvukových streamů podporuje také streamy čistě textové; díky tomu můžeme snadno do "videosouboru" doplnit také titulky (opět podle potřeby i ve více různých jazycích);
  • textové streamy umožňují ještě jiné využití: jejich prostřednictvím můžeme rozdělit video na pojmenované kapitoly;
  • třetí typ streamů, jež lze v kontejnerech QuickTime využívat a jež nás budou zajímat, jsou programově řízené scény, jež mohou obsahovat dynamické prvky se zpětnou vazbou do ovládání vlastního kontejneru. Ty by v principu umožňovaly simulaci menu DVDisku (avšak bohužel – aspoň nakolik je mi známo – neexistuje software, jenž by menu analyzoval a do QuickTime převedl).

Přístup ke streamům a jejich řízení

Chceme-li mít možnost se streamy pracovat, potřebujeme mít k dispozici variantu QuickTime Pro (za niž si firma Apple celkem nepochopitelně nechává zaplatit, ačkoli všechny odpovídající služby jsou velmi snadno přístupné pro programátory), nebo některou z aplikací třetích firem, jež nabízejí zhruba podobné možnosti – příkladem může být třeba velmi bohatá (ale žel nepříliš stabilní) aplikace Metadata Hootenanny, o níž se budeme podrobněji bavit později.

Základem práce se streamy je samozřejmě prostě přidání nového streamu nebo zrušení některého ze streamů existujících. V aplikaci QuickTime Player k tomu máme – samozřejmě po aktivaci QuickTime Pro – k dispozici příkaz "Show Movie Properties". Ten zobrazí přehlednou tabulku streamů, jejímž prostřednictvím je můžeme podle potřeby zapínat, vypínat, i samostatně editovat:

Pro samotné vložení nového streamu slouží v aplikaci QuickTime Player zcela standardní schránka: nejprve do ní uložíme požadovaný stream pomocí služby "Copy", a pak jej vložíme kam chceme. Zde je ovšem zapotřebí si dát trochu pozor na chování aplikace QuickTime Player při vkládání:

  • nový stream se vždy vkládá na pozici "přehrávací hlavy"; pokud jej tedy (jak tomu obvykle bývá) chceme uložit paralelně s ostatními streamy od začátku kontejneru, musíme nejdříve hlavu přemístit na začátek (kupříkladu stisknutím kombinace Alt-šipka doleva);
  • při běžném vložení službou "Paste" aplikace QuickTime Player udělá pro nový stream mezi ostatními "místo" tak, že je podle potřeby automaticky odsune. Abychom se tomu vyhnuli a streamy mohli položit "vedle sebe", použijeme služby "Add to Movie" (Alt-Command-v).

My při archivaci DVDisků obvykle nebudeme skládat do jediného kontejneru více různých video streamů; pokud by to však zapotřebí bylo (dejme tomu při archivaci DVD podporujícího více kamerových úhlů), pro QuickTime to není žádný problém. Pro nastavení vhodných atributů takového video streamu platí totéž, co si řekneme později pro nastavování atributů streamů titulkových.

Nastavení jazyků

Kontejnery QuickTime umožňují přiřadit ke streamu také jazyk, v němž stream je; přehrávač potom uživateli nabídne výběr jazyků, jež jsou v daném souboru k dispozici:

Bohužel, zrovna tato služba – jak ostatně vidíme i na ilustraci – příliš na výši není: předně, ačkoli čeština je v rámci standardu QuickTime dávno korektně definována (jedná se o jazyk číslo 38), k programátorům přehrávače QuickTime Player se tato informace bohužel ještě nedostala; češtinu v něm proto vůbec nelze nastavit, a zobrazuje se v lepším případě jako číslo (nikoli jako název jazyka), v horším jako zcela nesmyslný text "System Default"...

Další nevýhodou této podpory je, že nabízí pouze možnost zvolit jazyk pro kontejner jako celek; nemůžeme takto tedy pohodlně určit, že se např. chceme dívat na film s anglickým zvukovým doprovodem, ale s českými titulky. Je proto sice vhodné nastavit jazyky streamů správně, ale stejně je pak v praxi při přehrávání obecně lepší pro volbu streamů užívat buď přímé ovládání prostřednictvím služeb QuickTime Pro, nebo sestavit dynamické "menu", jsme-li ovšem programátory (k tomu si řekneme více později).

Příště...

V několika dalších pokračováních si ukážeme podrobněji, jak se streamy v kontejneru QuickTime pracovat, a samozřejmě zvlášť jak jich nejlépe využít při archivaci DVDisků: naučíme se převádět kapitoly DVD na kapitoly QuickTime, ukážeme si, kterak z vícekanálového zvukového doprovodu na DVD udělat vícekanálový zvukový záznam v QuickTime, a tak dále.

Příště začneme tím, že se podíváme podrobněji na práci s titulky; zde je totiž řada triků a podrazů, převážně souvisejících s kódováním češtiny; také si ukážeme, jak do kontejneru QuickTime dostat titulky, jež získáme ve formátu .SRT.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: