Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Multimedia
Universal Binary nebo Rosetta v hudbě?
18. září 2007, 10.00 | S přechodem počítače Apple na procesory Intel nastaly pro uživatele nové časy, spojené s různými výhodami (jako je vyšší rychlost procesorů, ale i možnost instalace Windows a všech aplikací, které jsou napsané pouze pro Windows – občas se to hodí), ale i problémy (stále se diskutuje téma, zda jsou Intely tak stabilní, jako byly PowerPC, starší aplikace běží v simulaci Rosetta, aj.).
Nejzásadnější problém, se kterým se v novodobé historii Applů s procesory Intel setkávám, je nekompatibilita (ač logická, přeci nepříjemná) aplikací napsaných přímo pro Intel (Universal Binary – UB nebo přímo pro-Intelovských) se staršími Pluginami, které UB dosud nejsou. Žádná hostitelské aplikace, kterou si dokážeme představit (ať se jedná o audio-midi sekvencer – Logic, Cubase, Nuendo, aj. – střihový editor, masteringovou aplikaci nebo čistě hostitelskou aplikaci – jako například DSound Player nebo InTone) a která je připravena pro procesory Intel, nedokáže otevřít ani jeden Plugin, který není UB. Problémy jsou tedy asi naprosto zřejmé. Pokud updatujeme hostitelskou aplikaci, musíme updatovat i naprosto všechny Pluginy, které používáme. To bohužel občas není možné, protože ne všichni výrobci stíhají psát updaty tak rychle a dodnes nejsou zdaleka všechny Pluginy připraveny pro proxesory Intel. Dokonce i takoví giganti, jako je například Steinberg, s tímto docela bojují.
Řešení?
Osobně řeším tento problém asi trošku podivně, ale někdy nevidím jinou cestu – u těch nejdůležitějších softwarů, kde používám i starší Pluginy, používám jak nejnovější verze hostitelské aplikace, tak i starší verze, které běží celé v simulaci Rosetta a dokáží spustit i starší Pluginy. Novější Intelovská UB verze je často rychlejší a stabilnější než starší aplikace běžící na Intelu v simulaci (na tuto variantu už dnes navíc řada výrobců neposkytuje podporu). Na druhou stranu starší verze mi nabízí všechny (i starší) Pluginy. Mezitím čekám a sleduji stránky výrobců, kteří postupně uvádějí Universal Binary updaty. V tento okamžik mám již přibližně 95 % softwaru updatovaných na Universal Binary, takže problémy postupně ustupují. Myslím si, že politika UB updatu zdarma je na rozdíl od placené správná.
Co se hardwaru a ovladačů týče, tam je situace lepší. Převážná většina hudebních produktů, které jsou nyní na trhu, již má ovladače i pro Intely. Což je také velmi důležité, protože i kdybychom měli aplikace pro Intely i Pluginy pro Intel, a nefungoval s Intelem hardware, vůbec bychom si nepomohli.
Mimochodem, uživatelům PC není vůbec co závidět (asi jako vždy) – ti nejodvážnější začínají řešit podobný problém nekompatibility některého softwaru, ale i hardwaru, s novým operačním systémem Windows Vista.
Intel versus PowerPC
Pro ty, kteří dosud neinvestovali do upgradu svého počítače, ale uvažují o tom, tedy vyvstává dotaz, zda “jít do Intela”. Pochopitelně nerozhodují pouze Pluginy a updaty, ale řada dalších okolností. Z mých testů vyplývá, že při přibližně stejné stejné konfiguraci (PowerBooku 1,8GHz, 1,5GB RAM versus MacBook 1,83GHz Intel Core Duo, 1,5GB RAM; další hardware jako zvuková karta, DSP karta, atd., byl stejný) je PowerPC o něco málo rychlejší při práci v reálném čase (například při Preview efektů, přehrávání v sekvenceru pojme více efektů, aniž by se sekal – pochopitelně při stejném nastavení ovladačů). V neprospěch MacBooku asi hraje Core Duo, který má údajně vyšší nároky na paměť RAM. Naopak při práci mimo reálný čas (exportování souborů, Mixdown, atd.) byl MacBook výrazně rychlejší než PowerBook.
Budoucnost je v Intelu
Je však více než zřejmé, že budoucnost je v Intelu. Předpokládá se, že Mac OS-X Leopard již bude vyladěn především pro Intely, takže by se měla zvýšit i stabilita, na kterou jsou uživatelé Applů zvyklí. Apple samotný bude nadále určitě podporovat především Intely. Nemá přeci důvod podporovat starší typ procesoru. Jako každá firma, i Apple chce vydělávat, a tak chce donutit své uživatele ke koupi nového počítače. Jedním z prostředků může být právě jeho výrazně větší podpora oproti staršímu modelu. I ostatní výrobci budou čím dál více podporovat Intely, protože stejně jako Apple nemají důvod podporovat starší produkty. Podobná filozofie je přeci i u operačních systémů nebo dalších aplikací. Zpětná kompatibilita nemusí být vždy zaručena. Ovladače některých produktů jsou k dispozici jen pro novější operační systémy (třeba Mac OS-X 10.3. a vyšší). Není na tom nic nelogického. Pokud tedy přemýšlíte, zda Intel ano či ne, pak věřte, že pokud chcete být na špičce se svým vybavením (nebo alespoň kousek pod vrcholem, nikoliv však na míle daleko), pak se určitě časem pro Intel rozhodnete. Pro většinu je to tedy asi jen otázka času.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Na hudbu je Mac OS X
- Jaký hudební nástroj je váš Mac?
- Optimalizace Mac OS X pro hudbu
- Editace dvoustopých zvukových souborů
- Přenositelnost souborů
- MIDI versus audio
- Universal Binary nebo Rosetta v hudbě?
- Hudba ve Windows na Mac Intel
- MOTU Digital Performer – Prostředí
- Digital Performer – Filozofie, aneb jak s ním pracovat?
- Digital Performer – novinky ve verzi 5
- První start a práce s okny Digital Performeru
- Firma MOTU NAMM 2008 představila vlastnosti nového Digital Performer 6.
- Digital Performer – Preference a nastavení (1. část)
- Digital Performer – Preference a nastavení (2. část)
- Digital Performer - Polar
- Digital Performer: Záznam ostatních dat (1. část)
- Digital Performer: Záznam ostatních dat (2. část)