Mac OS X Tiger - Spotlight pod drobnohledem (1) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac OS X Tiger - Spotlight pod drobnohledem (1)

12. května 2005, 00.00 | Technologie Spotlight je jednou z hlavních novinek nového operačního systému Mac OS X 10.4. Spotlight vcelku zásadním způsobem mění přístup k datům a jejich vyhledávání v rámci Mac OS X a tak si celá tato technologie zaslouží trošku hlubší průzkum a vysvětlení, jak to celé vlastně funguje.

Technologie Spotlight je jednou z hlavních novinek nového operačního systému Mac OS X 10.4. Spotlight vcelku zásadním způsobem mění přístup k datům a jejich vyhledávání v rámci Mac OS X a tak si celá tato technologie zaslouží trošku hlubší průzkum a vysvětlení, jak to celé vlastně funguje.


Co je to Spotlight?

Technologie Spotlight přináší novou cestu v práci se soubory a daty, díky které můžeme z jednoho panelu prohledávat nejenom v názvech souborů uložených na pevném disku, ale i v obsahu dokumentů (Word, Excel, RTF, PDF a další), emailech, kontaktech, úkolech a v podstatě v čemkoliv, co Spotlight podporuje. Nutno podotknout, že Spotlight je především rychlý (v závislosti na počtu indexovaných souborů) a hodně návykový způsob vyhledávání, zvláště když nepatříte mezi jedince, kteří mají ve svých souborech absolutní pořádek. Takže když pak hledáte dokument, ve kterém se objevilo například slovo "tropopauza", ale nemáte nejmenší představu, v jaké složce by se měl daný dokument nacházet, Spotlight vám jej během pár chvil najde. A nejenom to, Spotlight umí prohledávat nejenom obsah dokumentů, ale i tzv. Meta-data. Meta-data jsou zjednodušeně řečeno doplňující informace nebo popis, který si soubor nese sebou a liší se dle druhu dokumentu. Například fotografie má ve svých Meta-datech uloženy informace o vzniku, použitém fotoaparátu, expozici, cloně, ISO a podobně. Na druhou stranu Meta-data Wordovského dokumentu obsahují zcela jiné informace (klíčová slova, tvůrce a podobně). Spotlight standardně podporuje všechny běžné typy souborů a umí s nimi pracovat. Navíc je způsob rozšířitelnosti Spotlightu zcela jednoduchý a probíhá pomocí instalace dodatečných pluginů, které můžete nalézt třeba přímo na stránkách apple.com.

Nedlouho po zahájení prodeje Tygra se na těchto stránkách objevily moduly pro OmniOutliner, Delicious Library, Corel Painter a další. Vývojáři třetích stran tak mohou připravit plugin pro dokumenty svých aplikací a "říci" Spotlightu, která Meta-data si z daného souboru má uložit do své databáze. Nutno podotknout, že v současnosti Spotlight neumí pracovat s databází programu Entourage - Spotlight je primárně zaměřen na zpracování dokumentů, zatímco Entourage pracuje s komplexnější databází, kterou Spotlight v současnosti neumí indexovat. Aplikace Mail samozřejmě funguje bez problémů a zrovna tak prohledávání Address Booku a iCalu, i když i ty pracují spíše s komplexnějšími daty než "jednoduchými" soubory, ale asi bychom se divili, kdyby Spotlight do Apple programů nebyl integrován.


Jak chytře hledat?

Ačkoliv se Spotlight dá považovat za rychlé řešení, velké množství výsledků jej zpomalují a uživatele zdržují. A to i tím, že seznam výsledku hledání neustále narůstá a uživatel má problém "uchopit" myší požadovaný soubor, který se postupně přesouvá níže a níže s tím, jak výsledků přibývá. Z toho důvodu je lepší již při zadání klíčového slova hledání omezit podle druhu (pokud jej samozřejmě uživatel zná).

Zde je vidět možnosti omezení hledání:
Aplikace
kind:application, kind:applications, kind:app

Kontakty
kind:contact, kind:contacts

Složky
kind:folder, kind:folders

Emaily
kind:email, kind:emails, kind:mail message, kind:mail messages

Události v kalendáři
kind:event, kind:events

Úkoly v kalendáři
kind:todo, kind:todos, kind:to do, kind:to dos

Obrázky
kind:image, kind:images

Filmy
kind:movie, kind:movies

Hudba
kind:music

Audio
kind:audio

PDF
kind:pdf, kind:pdfs

Předvolby
kind:system preferences, kind:preferences

Záložky (Oblíbené)
kind:bookmark, kind:bookmarks

Fonty
kind:font, kind:fonts

Prezentace
kind:presentations, kind:presentation

Konkrétní příklady
Vyhledávání jména 'Jan' v kontaktech pak může vypadat takto:

Jan kind:contact

hledání slova 'Tiger' v pdf dokumentu:

Tiger kind:pdf

Pokud budete hledat více slov pohromadě a chcete je hledat přesně v daném formátu, nezapomeňte je dát do uvozovek:

"Mac OS X" Kind:email

Hledání můžete mezit i datem:

date:this month (tento měsíc)
date:this week (tento týden)
date:this year (tento rok)
date:today (dnes)
date:yesterday (včera)

takže hledání výrazu "Mac OS X" v dnešním mailu bude vypadat:

"Mac OS X" kind:mail date:today

Předpokládám, že stejný postup bude muset být použit i v lokalizované verzi Tygra a nebude možno psát lokalizované termíny pro čas a druh, ale to je otázka spíše na český lokalizační tým.

Navíc lze ke každému souboru přidávat komentáře (při zobrazení informací - Jablíčko - I), které Spotlight samozřejmě také prohledává. Pokud například děláte na projektu, který se jmenuje "Videospot", můžete si všechny asociované soubory tímto komentářem pojmenovat a až příště budete hledat výraz "VideoSpot", Spotlight vám jako výsledek ukáže všechny takto okomentované soubory. A abyste to nemuseli provádět ručně, lze chytře použít Automator, který zvládne přidat komentáře všem souborům ve zvolené složce.


Logické operátory

Další informace o Spotlightu lze nalézt přímo na stránkách apple.com. Bohužel zde nikde není zdokumentováno, jak ve Spotlightu používat logické operátory a Spotlight se tak tváří, že s nimi pracovat neumí, což není pravda. Na první pohled to vypadá, že Spotlight zná pouze operátor AND, který nahrazuje mezera. Výraz 'iMac eMac' zadaný do vyhledávacího políčka je tak totožný s 'iMac AND eMac'

Pokud chcete použít operátor OR, musíte zadat 'iMac|eMac' a Spotlight nalezne výraz iMac nebo eMac nebo oba najednou.

Výraz 'iMac|eMac iPod' bude hledat iMac nebo eMac zároveň slovo iPod.

Jako poslední můžete využít operátor OR, který uděláte tímto způsobem:

'iMac(-eMac)' - dojde ke hledání slova iMac, ale zároveň nesmí být v daném dokumentu či jméně slovo eMac.

Informace o použití logických operátorů se objevil na tomto blogu.


Otázkou zůstává, proč nejsou tyto informace přímo na stránkách apple.com a uživatel se tak nemá možnost o používání logických operátorů více přímo od zdroje, t.j. společnosti Apple. A ještě jeden poznatek, nevím jak vy, ale nezvykl jsem si používat Spotlight jako launcher (i když na vyhledávání obsahu je nepřekonatelný), ale na spouštění aplikací pořád používám Quicksilver, který je rychlostně o úroveň jinde. Co vy?


Toto byl první díl miniseriálu o Spotlightu, i když jsem měl v plánu se dříve podívat na technické pozadí celé technologie, rozhodl jsem se nejdříve uvést pár triků a způsobů, jak chytře vyhledávat, než se dostaneme k samotnému jádru celé technologie.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: