Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Mac OS X Tiger - Spotlight pod drobnohledem (2)
16. května 2005, 00.00 | Minule jsme o Spotlightu uvedli pár základních informací a řadu tipů, jak chytře Spotlight používat a vyhledávat s ním. Dnes se podívám na Spotlight z jiného úhlu - povíme si, jak je Spotlight do systému integrován a jak pracuje s indexy.
Minule jsme o Spotlightu uvedli pár základních informací a řadu tipů, jak chytře Spotlight používat a vyhledávat s ním. Dnes se podívám na Spotlight z jiného úhlu - povíme si, jak je Spotlight do systému integrován a jak pracuje s indexy.
Jak se používá?
Zcela jednoduše - nejrychlejší způsob je kliknout na ikonku Spotlightu v pravém horním rohu a napsat hledané slovo (totéž udělá zkratka Jablíčko - Space). Systém okamžitě začne nabízet výsledky, které se následně začínají objevovat a jejich seznam postupně roste. Při stisknutí klávesy Enter se dostanete k detailnějšímu a přehlednějšímu popisu jednotlivých výsledků (totéž můžete provést i pomocí zkratky Jablíčko - Option - Space). Toto okno funguje zcela samostatně a není součástí ani Finderu, ani jiné běžící aplikace - pokud se do něj chcete vrátit (například při přepnutí do jiné aplikace), musíte buď použít klávesovou zkratku, nebo použít Exposé a nechat si zobrazit všechna okna (nikoliv jen okna Finderu). Toto okno s výsledky nabízí skvělý přehled a velice rychle se v něm zorientujete - můžete si zvolit, podle čeho se výsledky mají slučovat do skupin (datum, druh, autora, abecední seznam), podle jakého kritéria řadit. Dále je možnost výsledek hledání omezit časem a místem hledání. Neměl bych zapomenout, že v případě delšího hledání je možné nechat Spotlight pracovat na pozadí a vrátit se k vyhledávání až za pár vteřin, kdy je výsledek již kompletní. Trochu nepříjemné je neustále rostoucí seznam výsledků, takže máte občas problém myší "zachytit" požadovaný soubor v seznamu, neboť vám neustále utíká dolů. To se samozřejmě týká pouze v případě, že výsledků je větší množství.
Velmi příjemné je zobrazení obrázků a PDF dokumentů jako náhledů, takže se můžete orientovat nejenom podle jména, ale i podle vzhledu. U obrázků je možné výsledky rovnou prohlížet jako Slideshow (stejně jako v novém Preview) a eventuelně rovnou přesunout do iPhoto.
Jedinou nevýhodou tohoto rozhraní (mám teď na mysli okno Spotlightu, které se objeví po stisknutí klávesy jablíčko - Option - Space) je fakt, že jste zásadně omezeni množstvím podmínek pro vyhledávání. To naštěstí řeší třetí varianta - vyhledávání pomocí Jablíčko - F nebo přímo pomocí vyhledávacího políčka v okně Finderu. Zde je možné přidávat a vybírat z velkého množství kritérií, které by měly potěšit každého lovce informací. Na výběr je například volba klíčových slov, visačka, pouze jména, velikosti, expozice, kodeku, použitých fontů, extenze, počtu stránek v dokumentu a další několika desítek možností. V tomto směru nabízí Spotlight opravdu nepřeberné možnosti, ke kterým se běžný uživatel celkem určitě nikdy ani nedostane.
Výsledky takovýchto hledání si můžete uložit jako tzv. Smart Folders, nebo chcete-li "Chytré složky". Po otevření takové složky dojde automaticky k zobrazení výsledků dle daných kriterií - výsledek je tak vždy aktuální (samotná složka je pouze XML soubor, který obsahuje informace o daných podmínkách hledání, žádné soubory v ní nejsou). Jestliže si chcete otestovat rychlost Smart Folders, vytvořte si novou Chytrou složku s kritériem obsahující nějaké ne zcela běžné slovo v obsahu dokumentu (třeba "abrakadabra") a vytvořte nový dokument, který toto slovo obsahuje - v okamžiku uložení se vám daný soubor objeví i v Chytré složce.
Spotlight je stejným způsobem integrován i do nového Mailu a i v něm můžete Chytré složky vytvářet. Navíc Spotlight umí prohledávat i soubory, které máte uloženy v emailové zprávě, pokud ovšem byly alespoň jednou otevřeny. Z toho důvodu Mail nově otevřené soubory ukládá do složky "Mail Downloads". Dokumenty, které jsou zaheslovány (například Word dokumenty), indexovány nejsou a nelze prohledávat jejich obsah. Spotlight dále mimo jiné naleznete i přímo v Open/Save dialozích, takže přístup k němu je opravdu odevšad a v podstatě není možné se před ním schovat :-).
Indexy
Aby bylo prohledávání co nejrychlejší, používá Spotlight tzv. indexy - informace o každém souboru si ukládá do své databáze a následně prohledává pouze tyto indexy, nikoliv obsah pevného disku (existují výjimky, ale o těch později). Z toho důvodu je Spotlight tak rychlý a pohotový, ale celé toto řešení má i pár háčků. Prvním je vytvoření indexu - pokud jste Tygra již instalovali, jistě jste si všimli, že po instalaci dochází k určitému zpomalení a ikonka Spotlightu v pravém rohu pulzuje. Spotlight právě začal indexovat obsah pevného disku a může mu to zabrat od několika minut až po řádově hodiny - záleží na velikosti pevného disku a množství souborů. Naštěstí se nemusíte bát, tento proces probíhá pouze jednou - po instalaci nebo po připojení externího disku. Celý proces má nízkou prioritu, takže by ani neměl celý počítač příliš zpomalovat (záleží na konkrétním hardwaru). Když si Spotlight vytvoří svou databázi, každá další změna probíhá až při uložení souboru. Vždy, když stisknete Jablíčko -S nebo v menu vyberete "uložit..", Spotlight okamžitě dokument zkontroluje a zaznamená si změny. Tento proces se na rychlosti žádným způsobem neprojevil a je pro uživatele v podstatě nepostřehnutelný.
Takto vše funguje zcela ideálně, problém ovšem nastává, jestliže dojde ke změně v souboru a Spotlight tuto změnu nezaregistruje. To se může stát, jestliže používáte externí disk a připojujete jej k více počítačům (se starším Mac OS X). Nebo nastartujete svůj počítače do Target-disk módu a z jiného počítače provedete změny v obsahu disku, nebo svůj počítač nastartujete do starší verze Mac OS X a provedete nějaké změny. V těchto případech nemá Tiger šanci nové změny zaregistrovat a při dalším použití Spotlightu nebudou ve výsledcích obsaženy soubory, které byly tímto "nestandardním" způsobem modifikovány. Spotlight si je zaznamená, až budou nově otevřeny. S tím je potřeba při práci s Tygrem počítat. Není možné přinutit Spotlight prohledávat pevný disk starým způsobem známým z Panthera (jen podle názvů souborů). Ten funguje pouze na zařízeních, které si Spotlight neindexuje - což jsou CD/DVD média a servery. Ty jsou prohledávány pouze podle jména (starým způsobem) a jejich obsah není prohledáván (i když i zde existuje způsob, jak Spotlight donutit, ale o tom jindy).
V tomto směru vidím trochu problém, že si uživatel sám nemůže zvolit způsob, jak má Spotlight konkrétní složky prohledávat. Například já mám na připojeném externím disku kompletní zálohu systému a když dám hledat nějaký soubor, dostávám duplikované výsledky nalezené jak na primárním disku, tak na záloze. To se dá sice vyřešit tím, že omezím hledání jen na konkrétní logický oddíl, nebo v předvolbách druhý záložní disk vyřadím z databáze Spotlightu. To by se jevilo jako nejideálnější řešení, bohužel pak už takto "odstavenou" část disku nikdy neprohledáte a stává se tak pro vyhledávání zcela nepřístupnou (nelze tedy prohledávat ani podle jména), což mi osobně trochu vadí. Kdyby měl uživatel možnost výběru mezi oběma způsoby, mohlo by se jednat o lepší řešení. I když samozřejmě běžný uživatel pravděpodobně na podobné úvahy nenarazí.
Mimochodem, velice dobrý rozbor nejenom Spotlightu naleznete na stránkách arstechnica.com.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Tiger, Tiger, burning bright...
- Mac OS X 10.4 Tiger - Co přinášejí jaderná data
- Mac OS X 10.4 Tiger - Nedělejte dvakrát, co stačí udělat jednou - Automator
- Mac OS X 10.4 Tiger - Automator a programátor
- Mac OS X Tiger - první dojmy (1)
- Mac OS X Tiger - první dojmy (2)
- Mac OS X Tiger - Textové služby
- Mac OS X Tiger - první dojmy (3)
- Mac OS X Tiger - Spotlight pod drobnohledem (1)
- Mac OS X Tiger - Spotlight pod drobnohledem (2)
- Mac OS X Tiger - Spotlight pod drobnohledem (3) - Tipy a triky
- Mac OS X Tiger - Spotlight pod drobnohledem (4) - skryté možnosti Terminalu
- Mac OS X Tiger v kanceláři (1) - Tipy a triky pro Mail z tygří klece