Mac OS X Tiger - Spotlight pod drobnohledem (3) - Tipy a triky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac OS X Tiger - Spotlight pod drobnohledem (3) - Tipy a triky

18. května 2005, 00.00 | V dnešním článku se podíváme ještě jednou na technologii Spotlight a ukážeme si další možnosti, jak se Spotlightem pracovat a donutit jej dělat věci, které nám inženýři z Cupertina zatajili.

V dnešním článku se podíváme ještě jednou na technologii Spotlight a ukážeme si další možnosti, jak se Spotlightem pracovat a donutit jej dělat věci, které nám inženýři z Cupertina zatajili.


Vyhledáváme podle názvu souboru

Minule jsem si trochu stěžoval, že Spotlight prohledává klíčová slova jak v metadatech, tak v obsahu souboru, což může být někdy obtěžující, zvláště když chcete najít soubor pouze podle jména. Jestliže máte stejný názor, máte několik možností řešení.

První z nich je vytvořit Smart folder a nastavit si v něm vyhledávání dle jména a uložit jej do postranní lišty okna ve Finderu. Abyste mohli chytrou složku uložit, je nutné do ní zadat nějaké klíčové slovo či slova - doporučuji nějaké dlouhé a nestandardní. Výsledek se tak zobrazí hned (vzhledem k omezenému množství výsledků) a vy nebudete muset čekat, než se objeví. Smart folder samozřejmě nemusíte mít uložený v postranní liště, ale stačí jej mít třeba na ploše, nebo v Docku - je jen na vás, co vám vyhovuje.

Druhou možností je trochu si upravit Finder a nastavit si vyhledávání podle jména na zkratku Jablíčko-F. Před samotným zákrokem doporučuji modifikovaný soubor zazálohovat a případě problému jej obnovit (u mě vše funguje bez problémů). Ve Finderu si najděte soubor /System/Library/CoreServices/Finder - pravým tlačítkem myši zvolte z kontextové nabídky Show Package Contents a následně projděte obsah složky až ke /Contents/Resources/default_smart.plist. Tento soubor si zazálohujte a následně otevřete (třeba v BBEditu nebo TextWrangleru, který je zdarma), nebo si jej zkopírujte jinam a můžete jej editovat například v TextEditu (po uložení je potřeba jej nahrát zpět).

Následně si stáhněte tento text a vložte jej do editovaného dokumentu, respektive, nahraďte jím původní text. Až se trochu zorientujete, můžete si 'What_File_you_need_By_OmiElGato' přepsat na vlastní hledaný řetězec, například 'Sem_vlož_hledaný_výraz_v_názvu_souboru', či cokoliv, co vás napadne (opět je ideální něco, co Spotlight nenalezne, aby vyhledávací okno bylo prázdné). uložte .plist soubor, eventuelně jej vraťte zpátky a restartujte Finder. Nejjednodušší způsob je zapnout Activity Monitor, vybrat Finder a kliknout na tlačítko Quit Process.

Po chvíli se Finder sám nastartuje, pokud nikoliv, spusťte je přes ikonu v Docku, a vy můžete zkusit klávesovou zkratku Jablíčko - F. Na vyhledávání v obsahu můžete využívat Spotlight v rohu obrazovky nebo přímo přes zkratku Alt-Jablíčko-Space a na hledání v názvech potom Jablíčko-F. Je ovšem potřeba si uvědomit, že i přes klávesovou zkratku Jablíčko-F prohledáváte indexy Spotlightu a de facto pouze omezujete vyhledávací kritéria. "Zakázané" složky tak samozřejmě prohledávány nebudou - stále se jedná o Spotlight a nikoliv "starý" způsob vyhledávání, který známe z Panthera.

Trochu nečekané je, že pokud chcete hledat v názvu souboru dvě slova - například 'Picture' a '.png pro zobrazení všech otisků obrazovky, musíte dát každé klíčové slovo do samostatného rámečku. Pokud napíšete jen Picture .png', tak Spotlight nic nenajde :-(.


Smart Folders

Chytré složky jsou skvělá funkce Spotlightu a rozhodně doporučuji si udělat chvilku a zkusit je začlenit do pracovních návyků. Pokud jste například zvyklí používat visačky na různé projekty, není nic jednoduššího než vytvořit Smart Folders dle různých barev visaček. Například všechny soubory, se kterými ustavičně pracujete, můžete označit červenou visačkou a vytvořit si Smart Folder, který takto označené dokumenty dá na jedno místo - až příště budete potřebovat takovýto soubor, nemusíte procházet obsah disku, ale jen si otevřete tuto chytrou složku. Je jedno, kde se daný dokument fyzicky na disku nachází. A až jej nebudete potřebovat, stačí jej zbavit visačky. Totéž se dá udělat s komentáře v bližších informacích u souboru. Nebo si můžete udělat složku, která bude obsahovat všechny dokumenty, které jste otevřeli dnes, nebo vytvořili poslední týden (nebo třeba všechny otisky obrazovky z plochy) a podobně - možností je řada, napište nám do diskuzí, jak vy využíváte Smart Folders.


Smart Mailboxes

Chytré složky jsou integrovány i do nového Mailu, kde se dají šikovně využít jako shromaždiště všech nepřečtených emailů, nebo všech zpráv označených praporkem. Dobře se dají Smart Mailboxes využít jako shromaždiště všech emailů, které obsahují přílohu (pokud chcete mít pod kontrolou velikost emailových složek), nebo veškeré komunikace s konkrétním člověkem.


Klávesové zkratky

Při vyhledávání můžete využít i řadu zkratek. Jistě jste si všimli, že pokud použijete pro vyhledávání ikonku v pravém rohu obrazovky, na druhém řádku se objeví tzv. 'Top Hit' - neboli nejpravděpodobnější výsledek hledání. Jestliže stisknete Jablíčko, automaticky se vám tento tip označí a klávesou Enter jej můžete aktivovat. Stejně tak pro přeskakování mezi jednotlivými kategoriemi výsledků stačí použít kombinaci Jablíčko a šipka (nahoru/dolu). A Jablíčko ještě jednou, pokud jej podržíte při kliknutí na výsledek, nedojde k jeho spuštění, ale naopak se vám daný soubor zobrazí ve Finderu (pokud to je možné - nelze například u kontaktů z Address Booku).


Skryté soubory a pozor na datum!

Nutno zmínit, že ve Spotlightu je pravděpodobně zatím neopravená chyba, která zabraňuje prohledávání skrytých souborů. I když je možné omezit vyhledávání na neviditelné dokumenty, Spotlight žádné nenajde - tak to alespoň funguje u mě a i řady uživatelů, jejichž příspěvky je možné vidět na serverech MacFixIt.com a na diskuzích na apple.com. Na MacFixIt.com se objevila i zmínka o možných problémech Spotlightu, pokud mají indexované soubory špatné datum - t.j. v budoucnosti, nebo naopak v daleké minulosti a je obecně doporučováno u podobných dokumentů data vytvoření opravit.


Tyto tipy byly částečně převzaty se serveru macosxhints.com.

V příštím díle se podíváme na to, jak Spotlight využít v Terminalu a jak jej mít opravdu maximálně pod kontrolou, jak indexovat síťové disky, iPod nebo jak se dozvědět, jaké informace Spotlight o konkrétním souboru spravuje.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: