Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Adobe Premiere 6.5: upgrade nebo update?
27. listopadu 2002, 00.00 | Jaké novinky přináší poslední verze tohoto populárního střihového programu od Adobe? Jaký je rozdíl mezi verzí pro Maca a Windows? Podrobnosti najdete v recenzi! Připravujeme také recenzi na FinalCut Pro 3 a porovnání obou programů.
V celkem třech článcích se postupně podívámě na dva světově uznávané programové balíky pro nelineární úpravu digitálního videa – Adobe Premiere 6.5 (demo) a Apple FinalCut Pro 3.. V prvních dvou budou popsána vylepšení v aktuálních verzích a v díle třetím se podíváme na srovnání obou produktů.Profesionální střih videa
Než se začneme věnovat těmto produktům, je zapotřebí si vyjasnit rozdíl mezi amatérským a profesionálním střihem videa. Amatérským filmařům (tvůrcům tzv. domácího videa) většinou postačí jednoduché programové vybavení, které dokáže za sebe poskládat obrazové sekvence, vložit mezi ně různé přechody nebo titulky a vše zastřešit jednoduchým zvukovým mixem. Mezi takové produkty je možné zařadit Apple iMovie pro Macy a Pinacle Studio pro PC. Profesionálům tyto produkty obvykle nedostačují a tak se poohlížejí po výkonnějších systémech.
Adobe Premiere 6.5 i Apple FinalCut Pro 3 obsahují silné a přesné střihové nástroje pro tvorbu nelineárních střihových produkcí při zachování kvality televizního vysílání (nebo i vyšší). Díky rozšířené podpoře vstupních DV zařízení stačí připojit videokameru pomocí FireWire (i.Link, IEEE 1394) konektoru a práce může začít. Uživatel může nejprve provést hrubý střih svých záběrů. Díky bezproblémové spolupráci mezi Premiérou/Final Cutem a Adobe produkty jako je Photoshop, Illustrator nebo GoLive je možné vytvářet zajímavé video projekty, včetně výstupů na web.
Základem práce je umístění jednotlivých sekvencí záběrů na časovou osu „timeline“ a jejich úpravy. Mezi jednotlivé záběry je možné vkládat různé efekty a přechody. Až do této chvíle se práce oproti „amatérským“ produktům příliš neliší. Výhody těch „profesionálních“ uživatel pochopí při rozpracování časové osy do vrstev, kam je možné vkládat dodatečné záběry, titulky, externí grafiku, efekty nebo zvuky, při možnostech úprav obsahu časové osy nebo při nastavování různých parametrů obrazu a zvukové stopy. Výsledkem je profesionálně vyhlížející nelineárně střižený projekt, který je možno vyexportovat na kazetu, do souboru, na WEB nebo na DVD. Bohužel je nutné podotknout, že s nárůstem schopností oba programové balíky oproti iMovie a Studiu vyžadují větší výkon procesoru nebo speciální hardwarovou akceleraci.
Upgrade nebo update?
Otázka je zcela na místě. Záleží totiž na tom, zda provozujete Premiéru na Macovi nebo na PCčku. Proč? Odpověď je zcela jednoduchá. Hlavní novinkou verze 6.5 tohoto oblíbeného stříhacího programu je propracovaný titulkovač Adobe Title Designer a softwarová podpora real-time efektů. Jenže tyto novinky jsou podstatné především pro platformu Mac a to vzhledem k tomu, že pod Windows ve verzi 6 existoval obdobný titulkovač Title Deko a díky nutnosti hardwarového dovybavení wintelovských počítačů byla většinou také vyřešena otázka real-time hardwarovou akcelerací grabovací karty. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že se jedná spíše o update, ale dodejme že velmi podstatný.
Novinky
Zásadní novinky byly představeny již ve verzi 6. Adobe tento program dovybavila potřebným zvukovým míchacím pultem, zabudovaným ovládáním DV zařízení, upraveným pracovním prostředím včetně okna Storyboard, automatizací na časovou osu, novými filtry After Effects a možností exportu pro Web. Verze 6.5 byla dále rozšířena již zmíněným propracovaným titulkovačem, softwarovou podporou real-time preview, novými exportními možnostmi jako Adobe MPEG Encoder pro Windows nebo QuickTime Export pro Macy určenými pro tvorbu DVD, Super Video CD, Video CD a cDVD, novými efekty ze sady Adobe After Effects a o podporu pro současné video zařízení včetně Sony DVCam a dalších zařízení.
Trochu podrobněji
Adobe Premiere 6.5 nabízí slušnou podporu hardware a možnosti upravovat projekt v reálném čase. Pro využití této možnosti ovšem musíte disponovat dostatečně výkonným procesorem – jestli vlastníte libovolný PowerMac G3 nebo PIII procesor, pak se s možností real-time preview rozlučte. Výrobce totiž doporučuje pro Mac OS procesor G4, nejlépe v provedení Dual a pro Windows Pentium 4. Přehrávání efektů, přechodů, titulků a dalších prvků by mělo probíhat v reálném čase – Premiéra automaticky řídí kvalitu náhledu a počtu snímků za sekundu (framerate). Obojí ovšem závisí na výkonnosti procesoru. Nastavení real-time preview se provádí v záložce Keyframe and Rendering v Project Settings. Pod Mac OS si navíc můžeme zvolit formu preview: a) doposud běžné renderování na disk před začátkem preview; b) preview na připojené zařízení přes firewire; c) preview na obrazovku do okna monitor.
Druhou zásadní novinkou je Adobe Title Designer. Z předchozí verze zůstala možnost volby typu titulku (still – statický titulek; rolls – vertikálně rolující titulek přes obrazovku; crawls – horizontálně rolující titulek přes obrazovku). Nový titulkovač umožňuje vytvářet textové a grafické prvky pomocí integrované palety nástrojů podobné paletě nástrojů Photoshopu nebo Illustratoru. Textový titulek může být psán vodorovně, svisle, do bloku a nebo může být vložen na cestu. K tomu je možné dokreslit pomocí pera jakékoliv plochy, mnohoúhelníky, kružnice, atd. Zcela novými jsou okna Object Styles, kde je možné definovat styl písma, barvu textu (včetně barevných přechodů), stín a jeho vzdálenost; Style s předdefinovanými styly písma a Transform s výpisem provedených úprav. Uživatel si může vybrat z tzv. Templates (šablon) – tedy předloh vzhledu titulky doplněných o různé grafické prvky, zapnout/vypnout zobrazení podkladového obrazu aktivní videostopy, synchronizovat titulek na časové ose a zobrazit náhled na monitoru.
S příchodem nové verze se rozrostly možnosti exportu. Adobe se rozhodlo podporovat přímo formát MPEG 1 a 2 (v případě platformy Windows) a na Macích dát větší prostor QuickTimu. Adobe MPEG Encoder je schopen vytvářet vysoce kvalitní MPEG soubory určené jako výstup pro DVD, SuperVideo CD a VideoCD. Encoder je přímo propojen s authoringovým programem DVDit!, který po skončení renderingu časové osy provede převod na DVD. Macovský QuickTime File Exporter je totožný s exportním výstupem Apple QuickTime Playeru Pro. Exportní filtr byl tak rozšířen o možnost výstupu do formátu DVstream. V případě, že je naistalován Apple DVD Studio Pro nebo Roxio Toast, je možné exportovat do formátu MPEG 2 resp. VideoCD (MPEG 1).
Další novinkou je rozšíření zpracování zvuku využitím produktů TC Works (externí editor Spark LE pro Macy a plug-iny TC Ekvalizér, TC Dynamika a TC Reverb). Spark LE umožňuje nastavit míru zesílení, prolínání resp. zesílení nebo ztlumení, normalizaci, revers. Jeho schopnosti rozšiřují tři zásuvné moduly – SparkOneBand, TC DelayIt Master a TC MaxIt Master. Adobe Premiere 6.5 obsahuje novou verzi SmartSoundu pro automatické generování hudebních stop v požadovaných délkách. Na přiloženém CD je původní sada SmartSound doplněna o 11 nových zdrojových skladeb. Mezi novinky je možné zařadit 5 nových filtrů AfterEffects - Channel Blur, Blend, Lightning, Ramp a Twirl. Jednou z posledních novinek je plná podpora Win XP a Mac OS X, což by se mělo promítnout v bezproblémové přenositelnosti dat mezi oběma platformami.
Srovnání Adobe Premiere 6.0 a 6.5
Všechny novinky jsou ovlivněny výkonem procesoru počítače. Výkonnost obou verzí byla testována na počítači s procesorem G4/350 MHz, 1MB L2 cache a 768 MB RAM.
K přímému testu výkonu byly vybrány dvě různé sekvence. V obou případech byl výstupním formátem QuickTime DV-PAL v rozlišení 720x576 bodů a délka sekvence byla 250 framů (cca 10 sec). V prvním případě byl přepočítán blok rolujícího textu klíčovaný na obrazovou sekvenci. Doba trvání výpočtu a výkonnost byla v obou verzích programu téměř shodná – 12 minut 30 sekund a výkonnost na hranici 0.32 framů/sec. Ve druhém případě byl přepočítán obrazový střih mezi dvěmi sekvencemi a vložen statický titulek. Zde se již projevil rozdíl ve výkonu. Výpočet trval v případě verze 6.0 39 sekund (výkonnost 5.6 framů/sec), v případě verze 6.5 32 sekund (výkonnost 7.5 framů/sec), což představuje nárůst výkonu asi o 20%.
Druhým kritériem hodnocení je stabilita systému. Obě programové verze po většinu času nijak nekolidovaly a ani nepadaly. Výjimku tvořily kolize s internetovými aplikacemi jako Internet Explorer 5. Verze 6 také kolidovala se systémovým programem iMovie, který díky spuštěné aplikaci AP6 obvykle nenalezl správný formát DV zařízení na sběrnici FireWire, a to ani po ukončení aplikace.
Z uživatelského hlediska výrazný rozdíl mezi oběmi verzemi neexistuje. Výjimkou je výše zmíněný Title Designer, který se stal výrazně komfortnějším a uživatelsky příjemnějším. Z pohledu uživatele se příliš neprojevuje ani hlavní zbraň Adobe v podobě softwarových real-time efektů a preview. Pokud není program nainstalován na vysoce výkonném stroji, nejlépe v dualovém provedení, pak se real-time preview efektů projevuje výrazně sníženou kvalitou náhledu a sníženým počtem zobrazených snímků za sekundu. Vzhledem ke konkurenčním produktům by si pracovní rozhraní zasloužilo určitou míru přepracování pro zpříjemnění pracovních postupů.
Kritickým místem obou verzí pod platformu Mac je absence podpory formátů MPEG 1 a 2. V manuálu se sice dozvíte, že Adobe Premiere 6.5 plně podporuje formát MPEG a tím umožňuje vytvářet soubory pro DVD a VideoCD, ale jen pod podmínkou, že je nainstalován Apple DVD Studio Pro a Roxio Toast. V tom případě je možné využít Apple MPEG Encoderu pro přípravu dat pro DVD. V případě, že je v systému nainstalován Roxio Toast Titanium, v QuickTime File Exporteru se objeví volba Toast Video CD, která umožňuje vytvářet data ve formátu VideoCD (MPEG 1). Bohužel programové vybavení pro tvorbu DVD oproti verzi pro Windows (DVDit!) zcela chybí, uživatelé se SuperDrive mechanikou sice mají k dispozici zdarma iDVD, to je však často kritizované za kvalitu výstupu, k tomu uživatelé s externí DVD-R mechanikou mají smůlu úplně.
Teď zpátky k titulku – upgrade nebo update. Podle výsledků se jedná zcela zjevně o update, který macovskou verzi 6.5 dovedl na úroveň windowské 6-ky a přibylo několik málo nutný věcí vedoucích k částečné konkurenceschopnosti.
Na závěr ještě cena: Adobe Premiere 6.5 stojí $ 549 - v Čechách 23 710 Kč bez DPH, v balíku Adobe Digital Video Collection (spolu s Illustrator 10, Photoshop 7 a AfterEffects 5.5 STD) 51 790 Kč bez DPH a upgrade z verze 6 stojí $ 149 resp. 6 100 Kč bez DPH. Za zapůjčení programu na testy děkujeme společnosti Adobe.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Adobe Premiere 6.5: upgrade nebo update?
- iMovie 3: Tři kroky dopředu, jeden zpátky
- Final Cut Express: spousta muziky za pár korun
- iDVD 3: kroků dopředu více, ale zpátky taky něco...
- Final Cut Pro 3, aneb zázraky ihned, nemožné na počkání
- Final Cut Pro: převod zdrojového materiálu z kamery do počítače
- Final Cut Pro: filtry
- Final Cut Pro: klíčové body
- Final Cut Pro: FXScript
- Final Cut Pro: dokončení
- LiveType: titulky bez kompromisů (dokud nenarazíme na nabodeníčka)
- Compressor a Qmaster
- Cinema Tools