Compressor a Qmaster - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Compressor a Qmaster

21. listopadu 2005, 00.00 | V minulém dílu našeho volného seriálu, ve kterém se věnujeme profesionálním aplikacím pro zpracování videa z balíku Final Cut Studio, jsme se začali blíž zabývat doplňkovými aplikacemi, jež jsou dodávány "zdarma". Dnes si trochu podrobněji ukážeme další dvojici aplikací: universální transkodér Compressor je velmi šikovný a pohodlný pro převody víceméně čehokoli na cokoli. Spolupracovat s Compressorem může aplikace Qmaster.

V minulém dílu našeho volného seriálu, ve kterém se věnujeme profesionálním aplikacím pro zpracování videa z balíku Final Cut Studio, jsme se začali blíž zabývat doplňkovými aplikacemi, jež jsou dodávány "zdarma" (lépe řečeno, v rámci celkové ceny) k hlavní čtveřici (jíž jsou samozřejmě aplikace Final Cut Pro, Soundtrack Pro, Motion a DVD Studio Pro, jež lze koupit i samostatně). Minule jsme si toho řekli trochu více o asi "nejsamostatnější" z těchto doplňkových aplikací, o specializovaném editoru pro animované titulky LiveType.

Dnes si trochu podrobněji ukážeme další dvojici aplikací: universální transkodér Compressor je velmi šikovný a pohodlný pro převody víceméně čehokoli na cokoli (tedy v rámci práce s videem a zvukem samozřejmě :)), a dokáže v omezené míře video či audio i editovat – může na něj např. aplikovat filtry, nastavit ořez, doplnit vodoznak, a podobně. Spolupracovat s Compressorem může aplikace Qmaster, pokud máme k dispozici více serverů, na něž můžeme náročné výpočty pro transkódování videa rozložit.

Na příště nám tedy ještě zbyde aplikace Cinema Tools, jež je určena pro ty "největší" z profesionálů – totiž pro ty, kdo pracují s klasickým "celuloidovým" filmem, a služby balíku Final Cut využívají pouze pro pohodlí on-line střihu.

Compressor

Služby aplikace Compressor se hodí často komukoli, kdo pracuje s digitálním videem nebo audiem v libovolné podobě – dokonce i tehdy, když klipy nestřiháme, ale chceme je pouze třeba archivovat ve vhodném formátu, nebo převést třeba do telefonu či iPodu Video. Aplikace Compressor totiž nabízí velmi pohodlný a efektivní způsob, jak digitální videoklipy (nebo, v případě potřeby, také audioklipy) transkódovat do všech potřebných cílových formátů – od MPEG2 pro DVDisky přes standardy MPEG4, vhodné pro publikaci videa na Internetu či v mobilních zařízeních, až po nejnovější kodek H.264/AVC, sloužící především (ale nejen) pro video ve vysokém rozlišení a HD-DVD.

Princip práce s aplikací Compressor je velmi jednoduchý: v jejím hlavním okně – na obrázku je vidíme v levé dolní části – si připravíme seznam klipů, jež chceme transkódovat do jiných formátů (pokud jde o překódování aktivního projektu v aplikaci Final Cut Pro, nemusíme jej ani explicitně exportovat: aplikace z balíku Final Cut Studio jsou uzpůsobeny pro pohodlnou spolupráci, takže Compressor je k dispozici přímo jako položka nabídky ve Final Cutu). V témže okně také pro každý z klipů zvolíme výstupní formáty; těch může být pro každý klip libovolně mnoho a pro jejich rychlou a pohodlnou specifikaci slouží předdefinované pojmenované předvolby. Předvolby jsou k dispozici v samostatném panelu, který na obrázku vidíme v pravé dolní části.

Panel se dá přepnout do režimu "Destinations"; v něm vlastně obsahuje také předvolby – tentokrát ale ne pro cílové formáty, ale pro složky a disky, na něž se překódované klipy mají ukládat. S využitím těchto předvoleb nebo manuálně tedy pro kterýkoli z exportů můžeme zvolit cílovou složku a disk, a pak prostě spustíme kódování. Aplikace postupně překóduje všechny klipy do všech požadovaných formátů, výsledky uloží do určených cílových složek – a nakonec, pokud jsme si to vyžádali, nám ještě může poslat e-mail, nebo provést zcela obecný AppleScript...

To ovšem ani zdaleka není vše. Aplikace Compressor nabízí předlouhou řadu dalších možností. Nejenže dokáže klipy převádět z jednoho formátu do jiného; přitom můžeme nastavit zároveň libovolný ořez či maskování klipu, při transkódování můžeme zároveň měnit i velikost videa. Na videoklip můžeme zároveň aplikovat řadu filtrů, od barevných korekcí přes úpravy prokládání ("deinterlacing") až po doplnění titulků či obrázku nebo loga ("watermarks"). Při nastavování těchto atributů máme v aplikaci k dispozici náhledové okno, v němž vidíme zpracovávaný videoklip – v levé části se zobrazuje výchozí, v pravé cílový stav. Zde můžeme také do klipu doplnit značky, a k dispozici je i řada dalších služeb: to je na ilustraci vidět v horní části, vlevo je náhledové okno, vpravo inspektor, jehož prostřednictvím určujeme atributy převodu a současné úpravy videoklipu.

Qmaster

Nakonec můžeme jen několika slovy "odbýt" aplikaci Qmaster: pokud máme v síti více výkonných počítačů, můžeme pomocí této aplikace definovat distribuovaný procesní systém; pak dávky příkazů pro transkódování a úpravy videoklipů z programu Compressor (a případně i renderování projektů aplikace Shake, pokud ji také užíváme) budou zpracovávány všemi počítači v síti najednou, abychom ušetřili čas.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: