Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zábava
Digital Performer – novinky ve verzi 5
29. ledna 2008, 10.00 | Základní prostředí Digital Performeru zůstává už dlouhou řadu verzí v podstatě stejné. Je vidět, že filozofie a prostředí byly zvoleny dobře. Přesto se ale sekvencer vyvíjí a změny se dějí uvnitř. Co zásadního přibylo ve verzi 5?
Začneme-li maličko odzadu, od ještě novější verze, která má o desetinku vyšší číslo, tedy 5.1, zásadní novinkou oproti verzi 5 je fakt, že 5.1 je kompatibilní i s Intel Macy. To znamená, že aplikace neběží v simulaci Rosetta, je možné používat nejnovější updaty pluginů též připravených pro Intel Macy, ale hlavně je možné používat i updaty ovladačů hardwaru, optimalizovaného pro Intel Macy.
Šest nástrojů
Součástí instalace Digital Performer 5 je i šest nových virtuálních nástrojů. Jsou jimi BassLine™, PolySynth™, Modulo™, NanoSampler™, Model 12™ a Proton™. BassLine simulace jednoduchého analogového monofonního basového syntezátoru. K dispozici je jeden oscilátor s tvarem vlny pily a obdélníku (a všemi možnými průniky mezi těmito dvěma tvary signálu), low-pass filtr (Resonance a Cutoff), zesilovač a modulátor filtru a zesilovače. Nastavení je logické a velmi jednoduché. PolySynth je také simulace analogového syntezátoru, tentokrát však polyfonního, inspirovaného nástrojem ROLAND Juno 106. Stejně jako BassLine, i PolySynth je postaven na jediném oscilátoru, který je digitálně řízen (DCO). Tvar generované vlny může být ovlivněn různými parametry, jako je rozladění, vlna trojúhelníku, pila, obdélník, sub-oscilátor 1&2 a šum. Zvuk lze modulovat pomocí nízkofrekvenčního oscilátoru (LFO). Nechybí ani filtr, generátor obálky se čtyřmi segmenty (ADSR), zesilovač a jednoduchý efektový procesor s Chorusem a Distortion. Modulo je plně programovatelný dvou-oscilátorový syntezátor se subtraktivním typem syntézy. Každý z oscilátorů umí generovat 58 různých tvarů zvukové vlny, mezi kterými jsou pochopitelně i klasické tvary, jako je sinusoida, obdélník, pila, trojúhelník, atd. Oscilátory mohou a nemusí být synchronizované. Modulovat lze jedním nízkofrekvenčním oscilátorem (LFO). Modulovat lze pěti různými parametry a modulací lze řídit až sedm zdrojů. Stejně jako v historickém vývoji syntezátorů, i zde se od pravých syntéz dostáváme k samplingu (tedy zaznamenanému zvukovému zdroji). NanoSampler je jednoduchý sampler s možností načítání z libovolného Digital performer okna, a nebo jakéhokoliv místa na disku počítače. Natažený vzorek lze smyčkovat, nastavovat filtr (vícerežimový), měnit obalovou křivku filtru a zesilovače. K dispozici je také nízkofrekvenční oscilátor. Veškeré parametry lze řídit z MIDI. Model 12 je v podstatě dalším samplerem, tentokrát specializovaným na bicí. Načíst lze až 12 zvukových vzorků. U každého vzorku lze nastavit vlastní hlasitost, umístění ve stereu, zpoždění, filtr a hloubku dvou Send efektů. Vše je opět možné plně řídit z MIDI. Nabídku syntezátorů uzavírá Proton. Jedná se o klasický FM syntezátor s dvěma oscilátory. FM syntéza sama o sobě je velmi komplikovaná. Ale díky snížení počtu oscilátorů (operátorů) na dva a přehlednému grafickému prostředí je programování Protonu opravdu velmi jednoduché. K dispozici jsou tři generátory obálek pro řízení výšky tónu, FM a zesilovače a FM nízkofrekvenční oscilátor. K dispozici je i parametr rozladění. Vše je již tradičně možné řídit z MIDI.
Track Folder
Konečně přibyla stopa simulující klasický adresář. Do adresáře (složky) je možné skrýt libovolný počet stop, které mají něco společného (například celé bicí). To je velmi praktické a rozhodně to ušetří místo na ploše v případě, kdy nepotřebujeme zobrazovat všechny stopy, protože jejich nastavení již máme vyřešené, a nebo jej v daném okně neřešíme.
Meter Bridge
Nové okno má být mostem mezi všemi měřáky. Skutečně se jedná o okno zaměřené na měření všech možných úrovní signálu, a to jak na vstupu, tak na výstupu, Bussy, různé balíky (jako jsou například všechny vstupy), virtuální nástroje a audio stopy. Zde je tedy možné kontrolovat úroveň signálu v kterémkoliv místě. Nastavovat lze citlivost měřáků (bohužel vše současně), a to jak zdola (tedy -∞dB), tak shora (0dB). Klidně je tedy možné sledovat signál třeba pouze v rozmezí -12dB až -3dB. I tloušťku jednotlivých zobrazení je možné měnit (opět pro všechny měřáky současně). K dispozici jsou dva režimy. Jeden nabízí všechny měřáky v jednom okně (tedy mohou být poměrně malé, pokud si necháte zobrazit všechny stopy, vstupy, výstupy, Bussy...). Druhý režim nabízí zobrazení jednotlivých měřáků vedle sebe a možnost pohybu scrollováním.
Čtyři nové editační nástroje
Do paletky nástrojů přibyly čtyři nové pro rychlejší práci se střihem. Trim umožňuje odstřihnout začátek nebo konec stopy stejně jako v předešlých verzích Digital Performeru. Nyní ale může být tento nástroj vyvolán přímo z lišty nástrojů. Slip funkce umožňuje posouvat zvukem uvnitř regionu, aniž by se měnila délka klipu. Střih tedy zůstává stejně dlouhý a na stejném místě a jen volíme místo, které se bude přehrávat. Slide naopak posunuje již zvoleným regionem, který opět zůstává stejně dlouhý, po zvuku, který zůstává na místě. Roll nástroj umožňuje pohybovat se střihem v místě dvou překrývajících se regionů.
Práce s videem
Kdo již pracoval v Digital Performeru s nějakým videem, jistě ví, že je možné do projektu vkládat různé značky, které se ukáží v zobrazovacím okně videa. To může být velmi praktické pro vizuální kontrolu správného nasazení zvuku. Ve verzi 5 přibyla možnost každé značce přidat tzv. Streamer. Výsledek je takový, že ve video okně (nebo na zařízení, kam je vysílán video obraz – třeba kamera) se před zobrazením barevného kruhu označující Marker (pochopitelně s možností volby velikosti i barvy) zobrazí svislý pruh přes celou výšku obrazovky (opět s volitelnou barvou a tloušťkou), který přejede z levého okraje obrazu na pravý okraj. Délka průjezdu je volitelná od 2 vteřin přes 2,67 a 3 až do 3,33 vteřiny. Díky tomu je možné se v klidu připravit na místo, které je označené Markerem a plně se na událost Markeru soustředit. Kromě toho byla ještě přidána možnost ukazovat Click ve videu – opět barevně volitelným kruhem. Možné je zvolit jinou barvu/velikost pro těžkou dobu a jinou pro ostatní doby. Vizuální kontrola může být i v tomto případě někdy užitečná (třeba ve vřavě bojů a silné hudby v obraze).
Input Monitoring
Každá stopa v Digital performer 5 má nyní své vlastní tlačítko pro monitoring vstupu. Díky tomuto tlačítku lze zvolit přímý poslech signálu, který vstupuje do této stopy, nezávisle na zvolené stopě pro záznam.
Soundbite Volume a Gain
Díky této vlastnosti je možné rychle nastavovat úroveň hlasitosti v jednotlivých zvukových regionech a mít jistotu, že i když region okopírujeme, bude v kopii stejný průběh hlasitosti. V podstatě by se dalo říct, že se jedná o možnost vytvářet samostatné obalové křivky jednotlivých regionů. Výsledná hlasitost je pak závislá jak na hlavní hlasitosti stopy, tak na obalové křivce daného regionu.
MIDI Keys
Nové okno MIDI Keys umožňuje vysílat MIDI události Nota zapnuta/Nota vypnuta přímo z klávesnice počítače. Rozsah je jeden a půl oktávy. Ale pomocí kláves “-” a “=” je možné rychle transponovat o oktávu. Řídit lze i ohýbání tónu, ale pouze ve dvou hodnotách: +/- 40. Hloubku modulace lze řídit v šesti úrovních a hlasitost zahraného tónu v devíti úrovních. Pořádné řídící klaviatuře se tato vlastnost vyrovnat pochopitelně nemůže, ale pro krokový záznam to může být docela zajímavá alternativa.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Na hudbu je Mac OS X
- Jaký hudební nástroj je váš Mac?
- Optimalizace Mac OS X pro hudbu
- Editace dvoustopých zvukových souborů
- Přenositelnost souborů
- MIDI versus audio
- Universal Binary nebo Rosetta v hudbě?
- Hudba ve Windows na Mac Intel
- MOTU Digital Performer – Prostředí
- Digital Performer – Filozofie, aneb jak s ním pracovat?
- Digital Performer – novinky ve verzi 5
- První start a práce s okny Digital Performeru
- Firma MOTU NAMM 2008 představila vlastnosti nového Digital Performer 6.
- Digital Performer – Preference a nastavení (1. část)
- Digital Performer – Preference a nastavení (2. část)
- Digital Performer - Polar
- Digital Performer: Záznam ostatních dat (1. část)
- Digital Performer: Záznam ostatních dat (2. část)