Digital Performer: Záznam ostatních dat (1. část) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Digital Performer: Záznam ostatních dat (1. část)

2. prosince 2008, 00.00 | Polar, o kterém byla řeč v minulém dílu, nepředstavuje jediný způsob, jak zaznamenávat zvuková data do Digital Performeru. V tomto dvoudílném článku se podíváme blíže na další možnosti.

Před jakýmkoliv záznamem je dobré si rozmyslet, jakým způsobem budeme zaznamenávat. V podstatě lze pracovat ve dvou různých režimech: vícestopý záznam a nebo jednostopý. Tyto režimy se přepínají v menu Studio – Multi Record. Po zaškrtnutí této volby je možné zaznamenávat data současně do libovolného počtu audio, MIDI i Instrument stop současně.

MIDI stopa

U každé stopy je nutné zvolit příslušný vstup a výstup. U MIDI stopy je možné zvolit, že budou data zaznamenávána ze všech připojených MIDI zařízení (v kolonce Input je třeba zvolit MIDI Keys-Any), nebo je možné zvolit, že budou přijímána data ze všech zařízení, ale pouze z prvního MIDI kanálu (MIDI Keys-1) a nebo je možné zvolit jeden konkrétní MIDI port a číslo MIDI kanálu, případně všechny MIDI kanály jednoho MIDI portu (netradičně je tato funkce označená “Any” namísto ve studiích zaběhnutého “Omni”, ale souvisí to s celkovou filozofií DP a minimalizací technických výrazů nahrazených hudebními nebo běžně užívanými slovy).

Seznam MIDI portů – zvoleno Omni, tedy MIDI Keys-any

V případě, že není Multi Record aktivní, lze nahrávat v jeden okamžik pouze na jednu MIDI stopu. Digital Performer pak přijímá data vždy ze všech připojených MIDI zařízení, na všech MIDI kanálech. Vstup MIDI stopy se pak nenastavuje.

MIDI stopa – s vypnutým Multi Record se vstup nevolí

Instrument stopa

Instrument stopa, která se používá pro virtuální nástroje (standardy AU a MAS), jsou vlastně ještě stále dvě stopy. Sekvencery Cubase a Logic už dnes používají skutečně jednu stopu pro virtuální nástroj, jejímž vstupem je MIDI a výstupem audio. Do stopy se zaznamenávají MIDI data, se kterými lze následně pracovat stejně, jako by se jednalo a klasickou MIDI stopu. MIDI lze tedy podrobně editovat. Zároveň se ale jedná i o audio stopu, a tak je možné přidávat veškeré audio efekty (VST v případě Cubase a AU v případě Logicu) jako na jakoukoliv jinou audio stopu.

Instrument stopa v okně Tracks s automatickým nastavením vstupů a výstupů

V Digital Performeru jsou stále stopy dvě – do MIDI stopy se běžným způsobem zaznamenávají MIDI data (jedná se o běžnou MIDI stopu); a s audio stopou se vytvoří další virtuální MIDI port, kam se data z MIDI stopy směřují. Obě stopy se implicitně pro přehlednost dávají do jedné složky. V případě zvoleného Multi Record se tedy u MIDI stopy Instrument složky volí příslušný MIDI port pro vstup. Výstup MIDI stopy je automaticky přiřazen zvolenému virtuálnímu nástroji. U audio stopy se vstup nevolí a vybrat lze pouze audio výstup, kam budou vysyntetizovaná data směřovat.

Nevýhody použití dvou stop pro virtuální nástroje jsou asi zřejmé. Především jsou to větší nároky na prostor jak v okně projektu, tak na případném DAW kontroléru (Mackie Control, aj.). Projekt má dvojnásobně větší počet stop (pokud jsou používány pouze virtuální nástroje).

Instruments stopa (tedy dvě stopy) v okně Sequence

Tato koncepce má ale i výhody. Vzhledem k tomu, že se virtuální nástroj načtený v Insertu audio stopy chová naprosto stejně, jako by se jednalo o hardwarový nástroj, je možné lépe pracovat s MIDI stopami. Instrument stopa v Cubase může být řízena pouze jednou konkrétní MIDI stopou, protože se v Cubase nevytvoří virtuální MIDI port, do kterého by bylo možné data z jiné MIDI stopy posílat!!! Výsledkem může být zbytečné zatěžování procesoru spouštěním nových virtuálních nástrojů, počítání dalších (třeba i stejných) efektů virtuálního nástroje, atd. Na druhou stranu, i v Cubase lze vkládat virtuální nástroje do virtuálního racku, tím vytvořit virtuální MIDI porty a posílat do nich data z více MIDI stop. Filozofie je pak stejná jako v DP, tedy jedna audio stopa s virtuálním nástrojem v Insertu a jedna MIDI stopa. Další výhodou je, že je možné rychle a pohodlně vrstvit virtuální nástroje nad sebou.

Freezing, tedy dočasné vyexportování dat z Instrument stopy do audio stopy, aby se snížilo zatížení procesoru, je možné provádět na více stopách současně i v případě, kdy je Multi Record vypnutý.

Audio stopa

Audio stopy se chovají opět v závislosti na zvoleném režimu buď jako Multi Record, kdy lze nahrávat do většího počtu stop a nebo mimo tento režim, kdy je možné v jeden okamžik nahrávat pouze na jednu stopu (ať už se jedná o mono, stereo nebo surround). U každé audio stopy je pochopitelně nutné zvolit její vstup (nebo vstupy v případě stereo a surround stop) a výstup (nebo výstupy, opět v případě stereo a surround stop). Vstupem nebo výstupem může být pochopitelně jakákoliv pomocná sběrnice BUS, pomocí kterých je také možné směrovat data z/do Polaru (viz minulý díl).

Dvě audio stopy s vypnutým Multi Record

Na rozdíl od záznamu do Polaru, při záznamu přímo do audio stopy, se data ukládají rovnou na disk, nikoliv pouze do paměti RAM. Tak může snáz dojít k dropům (vypadnuvším kratičkým úsekům). Osobně jsem se ale s dropy při záznamu do Digital Performeru ještě nikdy nesetkal.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: