Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zábava
Digital Performer: Záznam ostatních dat (1. část)
2. prosince 2008, 00.00 | Polar, o kterém byla řeč v minulém dílu, nepředstavuje jediný způsob, jak zaznamenávat zvuková data do Digital Performeru. V tomto dvoudílném článku se podíváme blíže na další možnosti.
Před jakýmkoliv záznamem je dobré si rozmyslet, jakým způsobem budeme zaznamenávat. V podstatě lze pracovat ve dvou různých režimech: vícestopý záznam a nebo jednostopý. Tyto režimy se přepínají v menu Studio – Multi Record. Po zaškrtnutí této volby je možné zaznamenávat data současně do libovolného počtu audio, MIDI i Instrument stop současně.
MIDI stopa
U každé stopy je nutné zvolit příslušný vstup a výstup. U MIDI stopy je možné zvolit, že budou data zaznamenávána ze všech připojených MIDI zařízení (v kolonce Input je třeba zvolit MIDI Keys-Any), nebo je možné zvolit, že budou přijímána data ze všech zařízení, ale pouze z prvního MIDI kanálu (MIDI Keys-1) a nebo je možné zvolit jeden konkrétní MIDI port a číslo MIDI kanálu, případně všechny MIDI kanály jednoho MIDI portu (netradičně je tato funkce označená “Any” namísto ve studiích zaběhnutého “Omni”, ale souvisí to s celkovou filozofií DP a minimalizací technických výrazů nahrazených hudebními nebo běžně užívanými slovy).
V případě, že není Multi Record aktivní, lze nahrávat v jeden okamžik pouze na jednu MIDI stopu. Digital Performer pak přijímá data vždy ze všech připojených MIDI zařízení, na všech MIDI kanálech. Vstup MIDI stopy se pak nenastavuje.
Instrument stopa
Instrument stopa, která se používá pro virtuální nástroje (standardy AU a MAS), jsou vlastně ještě stále dvě stopy. Sekvencery Cubase a Logic už dnes používají skutečně jednu stopu pro virtuální nástroj, jejímž vstupem je MIDI a výstupem audio. Do stopy se zaznamenávají MIDI data, se kterými lze následně pracovat stejně, jako by se jednalo a klasickou MIDI stopu. MIDI lze tedy podrobně editovat. Zároveň se ale jedná i o audio stopu, a tak je možné přidávat veškeré audio efekty (VST v případě Cubase a AU v případě Logicu) jako na jakoukoliv jinou audio stopu.
V Digital Performeru jsou stále stopy dvě – do MIDI stopy se běžným způsobem zaznamenávají MIDI data (jedná se o běžnou MIDI stopu); a s audio stopou se vytvoří další virtuální MIDI port, kam se data z MIDI stopy směřují. Obě stopy se implicitně pro přehlednost dávají do jedné složky. V případě zvoleného Multi Record se tedy u MIDI stopy Instrument složky volí příslušný MIDI port pro vstup. Výstup MIDI stopy je automaticky přiřazen zvolenému virtuálnímu nástroji. U audio stopy se vstup nevolí a vybrat lze pouze audio výstup, kam budou vysyntetizovaná data směřovat.
Nevýhody použití dvou stop pro virtuální nástroje jsou asi zřejmé. Především jsou to větší nároky na prostor jak v okně projektu, tak na případném DAW kontroléru (Mackie Control, aj.). Projekt má dvojnásobně větší počet stop (pokud jsou používány pouze virtuální nástroje).
Tato koncepce má ale i výhody. Vzhledem k tomu, že se virtuální nástroj načtený v Insertu audio stopy chová naprosto stejně, jako by se jednalo o hardwarový nástroj, je možné lépe pracovat s MIDI stopami. Instrument stopa v Cubase může být řízena pouze jednou konkrétní MIDI stopou, protože se v Cubase nevytvoří virtuální MIDI port, do kterého by bylo možné data z jiné MIDI stopy posílat!!! Výsledkem může být zbytečné zatěžování procesoru spouštěním nových virtuálních nástrojů, počítání dalších (třeba i stejných) efektů virtuálního nástroje, atd. Na druhou stranu, i v Cubase lze vkládat virtuální nástroje do virtuálního racku, tím vytvořit virtuální MIDI porty a posílat do nich data z více MIDI stop. Filozofie je pak stejná jako v DP, tedy jedna audio stopa s virtuálním nástrojem v Insertu a jedna MIDI stopa. Další výhodou je, že je možné rychle a pohodlně vrstvit virtuální nástroje nad sebou.
Freezing, tedy dočasné vyexportování dat z Instrument stopy do audio stopy, aby se snížilo zatížení procesoru, je možné provádět na více stopách současně i v případě, kdy je Multi Record vypnutý.
Audio stopa
Audio stopy se chovají opět v závislosti na zvoleném režimu buď jako Multi Record, kdy lze nahrávat do většího počtu stop a nebo mimo tento režim, kdy je možné v jeden okamžik nahrávat pouze na jednu stopu (ať už se jedná o mono, stereo nebo surround). U každé audio stopy je pochopitelně nutné zvolit její vstup (nebo vstupy v případě stereo a surround stop) a výstup (nebo výstupy, opět v případě stereo a surround stop). Vstupem nebo výstupem může být pochopitelně jakákoliv pomocná sběrnice BUS, pomocí kterých je také možné směrovat data z/do Polaru (viz minulý díl).
Na rozdíl od záznamu do Polaru, při záznamu přímo do audio stopy, se data ukládají rovnou na disk, nikoliv pouze do paměti RAM. Tak může snáz dojít k dropům (vypadnuvším kratičkým úsekům). Osobně jsem se ale s dropy při záznamu do Digital Performeru ještě nikdy nesetkal.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Na hudbu je Mac OS X
- Jaký hudební nástroj je váš Mac?
- Optimalizace Mac OS X pro hudbu
- Editace dvoustopých zvukových souborů
- Přenositelnost souborů
- MIDI versus audio
- Universal Binary nebo Rosetta v hudbě?
- Hudba ve Windows na Mac Intel
- MOTU Digital Performer – Prostředí
- Digital Performer – Filozofie, aneb jak s ním pracovat?
- Digital Performer – novinky ve verzi 5
- První start a práce s okny Digital Performeru
- Firma MOTU NAMM 2008 představila vlastnosti nového Digital Performer 6.
- Digital Performer – Preference a nastavení (1. část)
- Digital Performer – Preference a nastavení (2. část)
- Digital Performer - Polar
- Digital Performer: Záznam ostatních dat (1. část)
- Digital Performer: Záznam ostatních dat (2. část)