Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zábava
MOTU Digital Performer – Prostředí
2. listopadu 2007, 09.00 | MOTU Digital Performer (nyní ve verzi 5.12) je audio-MIDI sekvencer, který není v Evropě až tak rozšířený, ale dá se říct, že na americkém trhu se jedná o jedničku mezi sekvencery. Ač je filozofie tohoto sekvenceru trošku jiná než u většiny u nás známějších sekvencerů, přesto se v nich zkušený dlouholetý uživatel sekvencerů neztratí. Velkou výhodou ale je, že se v něm neztratí ani nováček, který se dosud se sekvencerem setkal jen sporadicky nebo vůbec ne.
Uživatel může teoreticky použít neomezený počet audio stop (a to jak mono, stereo, tak ale i Surroundové Quatro, LRCS, 5.1, 6.1, 7.1 a 10.2), prakticky pochopitelně záleží na výkonu počítače (i když s tím se dá v Digital Performeru také docela slušně “bojovat”), neomezený počet MIDI stop, AUX stopy, Instrument stopy atd. Na každou stopu lze použít až 20 Insert efektů a až 20 Sendů.
Dlouholetí uživatelé Digital Performeru si pochvalují, že používají dodnes v podstatě stejné prostředí. Nováčkům by se mohlo oproti moderně zpracovanému Abletonu, “barvičkové” Cubase (která umí někdy vypadat víc jako vánoční stromeček než sekvencer), ale i barevně střízlivějšímu Logicu nebo jiným moderním sekvencerům, které barvami jen hýří, zdát poněkud “zastaralé”. Jen uživatelé ProTools v podstatě zůstanou ve svém zaběhlém, poměrně nebarevném prostředí. Tento fakt však neubírá nic na přehlednosti Digital Performeru, ani jeho praktičnosti (pokud nemluvím o barevnosti stop). K dispozici jsou v různých podobách všechna známá zobrazení dat jako například Sequence (velmi podobný zobrazení ProTools, kde jsou vidět všechny – nebo pouze zvolené – stopy současně v režimu, který je znám například pod názvem PianoRoll nebo Key Editor pro MIDI data a zobrazení s možností editace audio stop).
S jakými okny lze pracovat:
Tracks
Okno Tracks zobrazuje jednotlivé stopy. Se samotnými daty uvnitř stopy se sice v tomto okně moc pracovat nedá, zato je zde možné vyřešit všechny parametry dané stopy, jako jsou vstupy, výstupy, název stopy, barevné označení, kopírovat, přesouvat, Take (vysvětlím dále, mimochodem právě odsud si Logic 8 tuto vlastnost vzal). Vidět je zde i Conductor stopa (dirigent), kde je možné řídit události typu tempo, metrum a předznamenání.
Sequence
Sequence okno je velmi podobné ProTools. Zde je možné stříhat, lepit, editovat, automatizovat atd.
Drum
Drum okno pro MIDI data (myšleno pochopitelně primárně pro bicí) je jednoduchý grafický přehled událostí not, kde není vidět délka noty (která je pro zvuk bicích často irelevantní).
MIDI
MIDI okno vypadá jako zvětšená MIDI stopa Sequence okna. Vidět jsou ale navíc další volitelné MIDI události. Na rozdíl od Sequence okna jsou zde vidět jednotlivé stopy přes sebe (pokud si nastavíme zobrazení více stop současně).
QuickScribe
QuickScribe je poněkud nekonvenční označení pro notový zápis. Musím však s tímto označením plně souhlasit. Noty jsou vlastně jakýmsi přibližným popisem a v dnešní době, kdy velmi důležitou roli v hudbě hraje i zvuk (a jeho změna), je tradiční notový zápis poněkud nedostačující.
Mixer
V Mixer okně asi nemůžeme čekat nic jiného než mixážní pult a také se pochopitelně dočkáme. Samozřejmostí jsou připravená okýnka pro vkládání Insert efektů, jakož i pro nastavení Sendů, potenciometry pro hlasitost Sendu, Pre/Post Fader, tlačítka Solo, Mute, Rec a od verze 5 také Input (tedy monitoring signálu na vstupu). Nechybí ani potřebná tlačítka pro nastavení automatizace.
Song
Jak název napovídá, v tomto okně je možné pracovat se songem. Digital Performer má totiž poněkud odlišný přístup k práci než většina ostatních konkurenčních sekvencerů. Sekvencer totiž funguje jako skutečný sekvencer, hodný svého jména. V něm tedy vytváříte pouze jednotlivé sekvence (tedy určité opakující se hudební úseky). Tyto sekvence jsou pak právě v okně Song skládány do výsledné podoby skladby. Digital Performer umožňuje vytvořit libovolný počet sekvencí v jednom projektu a ty pak právě v okně Song skládat. Dokonce je možné vytvořit libovolný počet Songů, a ty pak v dalším okně Song zase skládat a kombinovat. Díky tomu je možné velice rychle vytvářet různé varianty skladby (pro živé hraní, na CD, do rádia, pro klip atd.). Jednoduše vytvoříte samostatnou sekvenci jako předehru, další jako refrén, jinou jako sloku 1, sloku 2 atd. A pak už jen kombinujete dle potřeby. Pro sekvencery trošku nezvyklé, ale jednoduché a účinné.
Sound File
Okno, ve kterém je možné běžným způsobem pracovat s audio soubory – stříhat, kopírovat, měnit charakter zvuku, tempo atd.
Meter Bridge
Toto okno, nové ve verzi 5, má být mostem mezi všemi měřáky. Skutečně se jedná o okno zaměřené na měření všech možných úrovní signálu, a to jak na vstupu, tak na výstupu, Busses, různé balíky (jako jsou například všechny vstupy), virtuální nástroje a audio stopy. Zde je tedy možné kontrolovat úroveň signálu v kterémkoliv místě. Nastavovat lze citlivost měřáků (bohužel vše současně), a to jak zdola (tedy -∞dB), tak shora (0dB). Klidně je tedy možné sledovat signál třeba pouze v rozmezí -12dB až -3dB.
Další okna bývají součástí nějakého jiného hlavního okna, nebo je možné je umístit na okraj některého z oken (ale klidně i samostatně kamkoliv na zobrazovací plochu). A tak samozřejmě uživatel nepřijde ani o zobrazení Event List (seznam všech událostí), Markers (seznam značek), Undo History, ani klávesové zkratky. Aplikace se může tvářit jako “vše v jednom okně”, ale jednotlivá okna mohou být i samostatná. Byl jsem překvapen, že varianta “vše v jednom okně” mi pro nízké rozlišení monitoru vyhovovala mnohem lépe. Řadu parametrů lze totiž velice rychle zobrazit a zase schovat. I na větším rozlišení a se dvěma monitory jsem nakonec u této varianty převážně zůstal (ačkoliv některá okna jsem si vyndal ven). Díky variabilitě nastavení jednotlivých oken vedle sebe a nad sebou, přestože jsou všechna jakoby v jednom jediném okně, tak mi tato varianta nakonec připadala jako nejlepší.
Digital Performer je trošku netradiční sekvencer. K práci přistupuje s jinou filozofií než většina konkurenčních sekvencerů. Jak? Dozvíte se v příštím díle tohoto seriálu.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Na hudbu je Mac OS X
- Jaký hudební nástroj je váš Mac?
- Optimalizace Mac OS X pro hudbu
- Editace dvoustopých zvukových souborů
- Přenositelnost souborů
- MIDI versus audio
- Universal Binary nebo Rosetta v hudbě?
- Hudba ve Windows na Mac Intel
- MOTU Digital Performer – Prostředí
- Digital Performer – Filozofie, aneb jak s ním pracovat?
- Digital Performer – novinky ve verzi 5
- První start a práce s okny Digital Performeru
- Firma MOTU NAMM 2008 představila vlastnosti nového Digital Performer 6.
- Digital Performer – Preference a nastavení (1. část)
- Digital Performer – Preference a nastavení (2. část)
- Digital Performer - Polar
- Digital Performer: Záznam ostatních dat (1. část)
- Digital Performer: Záznam ostatních dat (2. část)