Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zábava
Hudba ve Windows na Mac Intel
8. října 2007, 09.00 | Setkal jsem se již s poměrně velkým počtem muzikantů, kteří začali uvažovat o koupi počítače Apple poté, co je možné na ně instalovat operační systém Windows. Důvod? Apple je vizuálně hezčí než většina notebooků PC, na druhou stranu uživatelé již řadu let používají Windows, jsou na ně zvyklí a mají aplikace pro Windows. Má to smysl? Mohou nastat problémy?
Používat Windows na počítači Apple může mít smysl v případě, kdy uživatel používá nějaký specializovaný software, který je naprogramovaný pouze pro Windows. Naštěstí se to většiny aplikací netýká. Profesionální i běžně užívané aplikace mají verzi jak pro Windows tak Mac OS-X. Na rozdíl třeba od grafiků mají muzikanti tu výhodu, že v jednom zakoupeném balíku je instalace pro obě platformy (grafici si musí například koupit celý nový Adobe balík, pokud přecházejí z Windows na Mac, což je finančně pochopitelně mnohem náročnější). Pokud tedy uživatel nepoužívá nějaký specializovaný software, který je skutenčně pouze pro Windows, pak je lepší na počítači Apple rozhodně používat Mac OS-X. Kromě výhod v samotném operačním systému (kterému jsme se již věnovali), je další výhodou i to, že operační systém Mac OS-X přímo počítá s hardwarem, na kterém bude pracovat a je pro něj (na rozdíl od Windows) speciálně vyladěn.
Proto existuje speciální instalace Mac OS-X například pro MacBook a jiná pro MacBook Pro nebo Mac Pro. Rozhodně není třeba se bát přechodu z Windows na Mac OS-X. Filozofie ovládání jedné aplikace ve Windows a v Mac OS-X zůstává naprosto stejná. Pokud se bojít již naučený klávesových zkratek a jejich přeučování, není k tomu vůbec důvod. Většina softwaru umožňuje definování vlastních klávesových zkratek, takže si můžete vytvořit naprosto shodné nastavení, jako ve Windows (často se dá takové nastavení rovnou načíst ze šablony). I samotný Mac OS-X s tímto počítá a již v něm samém si uživatel může předefinovat klávesové zkratky. Standardně se v Mac OS-X například používá Apple+C pro kopírování. Uživatelé Windows jsou ale zvyklí na Ctrl+C. Není problém v Mac OS-X nastavit, aby se klávesa Ctrl chovala jako Apple. Uživatel Windows se tedy nemusí přeučovat vůbec nic. Zvyknout si na zavírání/maximalizaci/minimalizaci okna vlevo, namísto vpravo, je skutečně maličkost.
Pokud se ale přes to všechno rozhodnete na Applu používat Windows, pak máte dvě možnosti (jak jistě již dobře víte) a to buď spouštět Windows přímo z Mac OS-X nebo bootovat přímo do Windows.
Druhá varianta je ve výsledku rychlejší, protože veškeré informace jsou z operačního systému Windows rovnou překládána pro hardware s ovladači Windows. Pokud běží Windows pod Mac OS-X, pak jsou informace nejdříve překládány pro Mac OS-X a teprve potom posílány do hardwaru. Zpoždění není nijak závratné, ale ve zvuku se počítá s každou milisekundou.
Jsou problémy se softwarem?
V žádném případě. Software běžící ve Windows pod Apple se chová stejně jako na jakémkoliv jiném počítači různých výrobců PC (HP, Dell, Intel, aj.) s různými procesory (Intel, AMD). Software posílá potřebné informace do operačního systému, který je následně překládá pro hardware, který už umí Windows obsluhovat. Skutečně, z tohoto ohledu se použití Windows na Applu nijak neliší od použití v jakémkoliv jiném počítači.
Jsou problémy s hardwarem?
Otázka hardwaru je zásadnější. Aby počítač komunikoval s hardwarem, je zapotřebí nainstalovat speciální software – ovladače. Ty obstarávají komunikaci mezi specializovaným hardwarem a operačním systémem, který přijímá informace od aplikací. Pro řadu běžného hardwaru stačí použít běžné ovaladače pro Windows a i na počítačích Apple ve Windows fungují. Některé ovaldače ale nezajišťují bezproblémovou komunikaci a na počítačích Apple pod Windows pak nemusí hardware fungovat. Tyto případy jsou sice výjimečné (týkají se opravdu jen speciálního hardwaru, většina zvukových karet, efektových jednotek, atd., již dnes fungují bez problémů), ale je lepší o nich vědět.
Závěr
Než se tedy rozhodnete na počítačích Apple používat operační systém Windows, dobře zvažte, zda by nebylo efektivnější používat operační systém ušitý počítačům Apple a v nich používaným komponentům, přímo na míru – tedy Mac OS-X. Možná si tak ušetříte řadu zbytečných problémů a navíc získáte nesporné výhody, které Mac OS-X oproti Windows nabízí.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Na hudbu je Mac OS X
- Jaký hudební nástroj je váš Mac?
- Optimalizace Mac OS X pro hudbu
- Editace dvoustopých zvukových souborů
- Přenositelnost souborů
- MIDI versus audio
- Universal Binary nebo Rosetta v hudbě?
- Hudba ve Windows na Mac Intel
- MOTU Digital Performer – Prostředí
- Digital Performer – Filozofie, aneb jak s ním pracovat?
- Digital Performer – novinky ve verzi 5
- První start a práce s okny Digital Performeru
- Firma MOTU NAMM 2008 představila vlastnosti nového Digital Performer 6.
- Digital Performer – Preference a nastavení (1. část)
- Digital Performer – Preference a nastavení (2. část)
- Digital Performer - Polar
- Digital Performer: Záznam ostatních dat (1. část)
- Digital Performer: Záznam ostatních dat (2. část)