Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Digital Performer - Polar
21. října 2008, 00.00 | Polar je nástroj Digital Peroformeru pro záznam akustického signálu do jedné stopy. Nejlépe se hodí pro záznam kratších úseků, které pak mohou být použity třeba jako smyčky nebo speciálních zvukových efektů.
Název
Filozofie Poaru se dá docela dobře pochopit také z rozložení názvu, který je de facto zkratkou, na jednotlivé části: Performance Orineted Loop Audio Recorder.
Polar ve starší verzi
Koncepce
Na rozdíl od běžného záznamu přímo do stop Digital Performeru, Polar má jinou koncepci. Data z něj jsou během záznamu ukládána pouze do paměti RAM, čímž se snižuje riziko drop-outů (kratičkých vypadnuvších úseků záznamu) na minimum. Teprve když se paměť RAM zaplní, vysypou se data na pevný disk. Je tedy více než logické, že se pro tento způsob nahrávání hodí co největší RAM v počítači. Čím větší je RAM, tím delší sekvence je možné nahrávat.
Funkce
V horní části okna se nastavují vstupy a výstupy. Lze volit mezi mono a stereo vstupy/výstupy. Použít lze i sběrnice bus, takže je možné z Polaru směrovat signál rovnou do Digital Performeru a využít tak efektovou sběrnici a slyšet signál rovnou s efektem nebo naopak z něj třeba virtuální nástroje nebo efektové cesty nebo libovolný signál přímo do Polaru.
Hlavní část okna tvoří “display” zobrazující průběh vlny. Nad ním je napsána velikost paměti, kterou lze aktuálně pro záznam použít, což je sice velice praktické, ale ještě praktičtější by bylo, kdyby zde byl napsán i čas, jak dlouho je možné nahrávat (samozřejmě v závislosti na zvoleném mono/stereo vstupu). Pod “displayem” jsou tlačítka Solo a Mute a vedle ovládání hlasitosti a umístění ve stereu stávající přehrávané části. Ještě níž jsou tlačítka pro přehrávání a záznam.
V levé části od tohoto panelu jsou tlačítka pro přepínání mezi dvěma režimy startu záznamu. Záznam lze odstartovat buď ručně stisknutím tlačítka Record a nebo Polar po stisknutém tlačítku Recorde ještě čeká, až signál přesáhne hlasitost nastaveného prahu. Dále je možné nastavit tři parametry. Jsou jimi délka času pro uchovávání zvuku, který se uloží před stisknutím tlačítka Record (nebo otevření brány pro záznam) a délka času zvuku, který se uloží po stisknutí tlačítka Stop a práh pro bránu záznamu od 0dB do -71dB.
V pravé části jsou další praktická tlačítka pro nastavení Polaru. Jsou jimi aktivace zvyšování skupiny, přiřazení nové pasáže do skupiny (zde se volí číslo, kolik pasáží se má sloučit do jedné skupiny), tlačítko pro umlčení předešlé pasáže (aktivace se hodí v okamžiku, kdy používáme multitake recording a nahráváme stejnou pasáž několikrát zasebou; pokud není tlačítko aktivované, pak jsou slyšet dříve nahrané sekvence v okamžiku přehrávání i záznamu další sekvence; to se naopak hodí pro nahrávání většího počtu stop po sobě, které pak budou nad sebou) a aktivace sloučení tlačítka Play s tímto tlačítkem v hlavním okně Digital Performeru (to se vyplatí, pokud přes Polar nahráve do již částečně vytvořené skladby a chceme slyšet i zbylé stopy synchornně se záznamem).
Řada tlačítek má poměrně logické významy. Tlačítko Print slouží k uložení jednotlivých pasáží do souboru a nebo jejich “překlopení” přímo do otevřeného projektu Digital Performeru. Optinos slouží právě k nastavení exportu dat z Polaru. Nastavit lze mono/stereo kanál, plus je zde možnost Best Fit, při jehož nastavení Polar zvolí automaticky podle daného materiálu, zda bude signál vyexportován jako mono nebo stereo. Nastavit lze bitovou hloubku a místo, kam se mají data po vyexportování z Polaru načíst. Kromě možnosti neimportovat nikam lze zvolit třeba přidání do Soundbites okna aktuálního projektu nebo vytvoření stopy nazvané Polar. Jméno souboru a další 3 políčka asi není nutné podrobněji popisovat, jakož ani cílový adresář. Tlačítka Save a Save As slouží k uložení dat (celé nahrané sekce) z Polaru. Load naopak slouží pro načtení dat do Polaru. Další sada tlačítek slouží pro práci se zaznamenanými pasážemi. Zobrazovat lze historii, vytvořit novou sadu, smazat sadu, atd.
Prázdné okno Polar v DP5
Kdy se Polar hodí?
Z výše uvedeného je patrné, že se Polar hodí pro jedno- nebo dvoustopý záznam relativně krátkých zvukových sekvencí, které se celé vejdou do paměti RAM najednou. Díky možnostem nastavení je možné přehrávat skladbu sekvenceru a zároveň zaznamenávat do Polaru a to buď destruktivně přehráváním jednoho záznamu druhým a nebo nedestruktivně de facto tvorbou takeů.
Kdy není vhodné Polar používat?
Polar se nehodí pro vícestopý záznam, protože není možné od sebe jednotlivé stopy oddělit. Zvolit lze pouze mono nebo stereo vstup. Pokud bychom nahrávali smyčku celé rytmické sekce (bicí + basa, nemohli bychom pak již pracovat s poměrem jednotlivých bubnů, ani bubnů a basy. Nemá také moc smysl nahrávat do Polaru zvukové úseky delší, než jaké je schopna pojmout naše paměť RAM v počítači naráz. Záznam by byl rozdělen do více souborů, které bychom pak museli lepit za sebe. Navíc se vytrácí zásadní výhoda Polaru – snížení rizika drop-outů.
Praktickou ukázku záznamu do Polaru lze najít například zde.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Na hudbu je Mac OS X
- Jaký hudební nástroj je váš Mac?
- Optimalizace Mac OS X pro hudbu
- Editace dvoustopých zvukových souborů
- Přenositelnost souborů
- MIDI versus audio
- Universal Binary nebo Rosetta v hudbě?
- Hudba ve Windows na Mac Intel
- MOTU Digital Performer – Prostředí
- Digital Performer – Filozofie, aneb jak s ním pracovat?
- Digital Performer – novinky ve verzi 5
- První start a práce s okny Digital Performeru
- Firma MOTU NAMM 2008 představila vlastnosti nového Digital Performer 6.
- Digital Performer – Preference a nastavení (1. část)
- Digital Performer – Preference a nastavení (2. část)
- Digital Performer - Polar
- Digital Performer: Záznam ostatních dat (1. část)
- Digital Performer: Záznam ostatních dat (2. část)
Tématické zařazení:
» Rubriky » Multimedia