Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Další služby pro kreslení
30. října 2006, 00.00 | Seznámili jsme se již s těmi naprostými nejzákladnějšími základy – s nastavováním barev a se službou NSRectFill, jež aktivní barvou vyplní zadaný obdélník. To by nám ovšem pro velké kreslení nestačilo; dnes si proto řekneme malinko více.
Popis toho, kterak vytvářet vlastní podtřídy NSView, jsme začali tím nejdůležitějším: implementací metody drawRect:, jejímž prostřednictvím určujeme, kterak bude takové NSView vypadat na obrazovce (nebo třeba i na papíře po vytištění, neboť při tisku jsou samozřejmě využívány tytéž kreslicí služby, jako při kreslení do oken).
Seznámili jsme se také s těmi naprostými nejzákladnějšími základy – s nastavováním barev a se službou NSRectFill, jež aktivní barvou vyplní zadaný obdélník. To by nám ovšem pro velké kreslení nestačilo; dnes si proto řekneme malinko více.
Jak je to s těmi obdélníky?
Nejen při práci s grafikou je velmi často zapotřebí pracovat s obdélníky; Cocoa proto obsahuje standardní typ (nikoli třídu, neboť to by bylo skutečné plýtvání) NSRect – ten právě representuje obdélník, definovaný prostřednictvím rohu (obvykle levého dolního, ale v zásadě lze použít kterýkoli) a velikosti, šířky a výšky. Odpovídající deklarace vypadají asi nějak takto:
typedef struct _NSPoint { float x; float y; } NSPoint; typedef struct _NSSize { float width; float height; } NSSize; typedef struct _NSRect { NSPoint origin; NSSize size; } NSRect;
Kdykoli se nám to hodí, můžeme s nimi přímo takto pracovat (např. tedy šířku obdélníku můžeme přímo nastavit příkazem typu "rect.size.width=100"); v praxi je však obvykle o něco šikovnější využívat standardních funkcí, jež Cocoa pro práci s geometrickými údaji nabízí. S některými z nich již jsme se seznámili minule; dnes si ukážeme další z těch, jež se hodí častěji:
- NSMakePoint, NSMakeSize a NSMakeRect vytvoří hodnotu odpovídajícího typu – kupříkladu tedy obdélník 100x100 v bodě 10,10 vytvoříme příkazem NSMakeRect(10,10,100,100). Podobně jeho samotný výchozí bod je NSMakePoint(10,10) a jeho samotná velikost NSMakeSize(100,100);
- chceme-li vytvořit nulový bod, velikost či bod, můžeme použít standardní NSZeroPoint, NSZeroSize a NSZeroRect;
- hodnoty můžeme porovnávat pomocí funkcí NSEqualPoint, NSEqualSize a NSEqualRect. Pozor však na to, že všechny souřadnice jsou neceločíselné – při porovnávání tak můžeme snadno narazit na nějakou zaokrouhlovací chybu;
- zde nám pomůže – máme-li vhodnou souřadnou soustavu, samozřejmě – standardní funkce NSIntegralRect: ta zaokrouhlí všechny souřadnice svého argumentu na celočíselné, a nový obdélník vrátí;
- složitější a občas velmi cenné testy zahrnují NSIsEmptyRect, NSContainsRect (ověří, zda jeden obdélník kompletně obsahuje druhý), NSIntersectsRect (zjistí zda se dva obdélníky protínají);
- nové obdélníky můžeme vytvářet pomocí služeb NSInsetRect (tu známe již od minula), NSIntersectionRect a NSUnionRect (vrátí průnik a sjednocení obdélníků) a NSDivideRect, jež rozdělí popsaným způsobem obdélník na dva;
- jak už jsme si ukázali minule, máme k dispozici funkce NSMinX, NSMinY, NSWidth a NSHeight pro zjištění levého dolního (roste-li osa Y nahoru) bodu a velikosti obdélníku; navíc můžeme použít funkce NSMaxX a NSMaxY pro zjištění opačného rohu, a NSMidX, NSMidY pro geometrický střed.
Trochu více kreslení...
Je hezké umíme-li s obdélníky kouzlit, ale hlavním účelem tohoto cvičení je naučit se vykreslit cokoli, co vykreslit potřebujeme.
Již známe službu NSRectFill, jež zadaný obdélník vyplní aktuální barvou. Chceme-li naopak touto barvou vykreslit pouze obvod obdélníka, použijeme službu NSFrameRectWithWidth – jejím druhým argumentem je tloušťka požadované čáry. Ta se, mimochodem, kreslí uvnitř obdélníka – to může být důležité, potřebujeme-li čáry přesně navazovat.
Nevystačíme-li s obdélníky, je třeba sáhnout po nejuniversálnějším grafickém prostředku – po třídě NSBezierPath. Bézierovy křivky jsou velice šikovné matematické konstrukce, jejichž teorii si necháme od cesty :), podstatná je praxe, díky níž se jejich pomocí snadno (a efektivně) dá vyjádřit víceméně libovolný tvar.
Nejjednodušší je použít služeb třídy NSBezierPath pro vykreslení rovné čáry; na to stačí použít příkaz
[NSBezierPath strokeLineFromPoint:pt1 toPoint:pt2];
Nakreslí se čára mezi oběma body (jež můžeme vytvořit pomocí již známé služby NSMakePoint nebo spočíst třeba na základě obdélníka bounds); její tloušťka bude standardní, již bychom mohli v případě potřeby změnit příkazem "[NSBezierPath setDefaultLineWidth:N]". I na první pohled a bez vyzkoušení by vám již nyní mělo být jasné, jak bude vypadat třeba "view" s následující metodou drawRect:
-(void)drawRect:(NSRect)rect { [[NSColor blueColor] set]; NSRectFill(rect); [[NSColor whiteColor] set]; NSRect rr=[self bounds]; NSFrameRectWithWidth(rr,[NSBezierPath defaultLineWidth]); [NSBezierPath strokeLineFromPoint:NSMakePoint(NSMinX(rr),NSMinY(rr)) toPoint:NSMakePoint(NSMaxX(rr),NSMaxY(rr))]; [NSBezierPath strokeLineFromPoint:NSMakePoint(NSMinX(rr),NSMaxY(rr)) toPoint:NSMakePoint(NSMaxX(rr),NSMinY(rr))]; }
Ostatní případy jsou jen docela malilinko složitější – to nejprve Bézierovu křivku vytvoříme, a pak si vyžádáme její vykreslení. Chceme-li tedy kupříkladu nakreslit kružnici dejme tomu o středu 100,100 a poloměru 50, uděláme to takhle:
[[NSBezierPath bezierPathWithOvalInRect:NSMakeRect(50,50,100,100)] stroke];
První zpráva nám vytvoří Bézierovu křivku – instanci třídy NSBezierPath – jež vyjadřuje ovál, vyplňující zadaný obdélník; pošleme-li libovolné instanci třídy NSBezierPath zprávu stroke, křivka se nakreslí. Pokud bychom chtěli kolečko vyplnit, použijeme přesně týmž způsobem zprávu fill.
Bézierovy křivky toho samozřejmě dokáží mnohem více. Chceme-li sestavit a kreslit nějaký složitější tvar, vytvoříme odpovídající křivku postupně: nejprve vyrobíme odpovídající objekt a zadáme jeho výchozí bod:
NSBezierPath *bp=[NSBezierPath bezierPath]; [bp moveToPoint:NSMakePoint(10,20)];
Pak můžeme přidávat další "čáry", jež budou dohromady tvořit celou křivku – k dispozici máme jak rovné čáry, tak i kruhové oblouky:
[bp lineToPoint:NSMakePoint(10,0)]; [bp lineToPoint:NSMakePoint(30,0)]; [bp lineToPoint:NSMakePoint(30,20)]; [bp lineToPoint:NSMakePoint(40,20)]; [bp appendBezierPathWithArcWithCenter:NSMakePoint(20,20) radius:20 startAngle:0 endAngle:180];
Chceme-li křivku uzavřít – tedy vrátit se zpět do jejího prvého bodu – můžeme si to vyžádat pomocí zprávy closePath. Můžeme také, chceme-li, explicitně nastavit odlišnou tloušťku čáry od standardní... a výsledek vykreslíme:
[bp closePath]; [bp setLineWidth:4]; [bp stroke];
Bézierovy křivky toho samozřejmě dokáží ještě mnohem více; s tím, co již umíme, si však vystačíme víceméně pro cokoli, co bychom mohli chtít a potřebovat kreslit. Příště se proto pro změnu podíváme na to, kterak do našeho NSView kreslit obrázky a text.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata
Tématické zařazení:
» Rubriky » Začínáme s