Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Prostředí X11 a Mac OS X
27. května 2004, 00.00 | Určitě jste již slyšeli, dočetli se, možná i živě diskutovali o tom, že nový a naprosto revoluční operační systém od firmy Apple Computer je založen na tzv. unixových základech. Mnoho lidí používajících počítače od stejné firmy se zděsilo příkazové řádky, někteří i nového vzhledu. Jiní byli nadšení ze stejných důvodů. Někteří byli přímo v mdlobách (opět v dobrém i horším slova smyslu) a já se pokusím trochu nastínit, proč určitá skupina tuto změnu přivítala v těch pozitivních mdlobách.
Určitě jste již slyšeli, dočetli se, možná i živě diskutovali o tom, že nový a naprosto revoluční operační systém od firmy Apple Computer je založen na tzv. unixových základech. Mnoho lidí používajících počítače od stejné firmy se zděsilo příkazové řádky, někteří i nového vzhledu. Jiní byli nadšení ze stejných důvodů. Někteří byli přímo v mdlobách (opět v dobrém i horším slova smyslu) a já se pokusím trochu nastínit, proč určitá skupina tuto změnu přivítala v těch pozitivních mdlobách.S nástupem nového operačního systému přišly i doposud nevídané možnosti. Například v oblasti databázových systémů na tom byl Macintosh velmi špatně, dále pak přibylo i množství nových vývojářských prostředí a jazyků, v neposlední řadě také webový server Apache (i když i ten bylo možné provozovat na systémech před Mac OS X, ale byla k tomu nutná nadstavba, která byla a je jako produkt komerční aplikace). Ale hlavním důvodem k jásání byly především nové aplikace, skutečné a časem prověřené programy. A to zadarmo! Ano, mluvím o tzv. GNU projektu. Jeho popisem bych překročil možnosti tohoto článku, ale mnohem více najdete na vlastních stránkách tohoto projektu - www.gnu.org, v češtině pak na www.gnu.cz. Ale v krátkosti... Tento projekt byl založen v roce 1984 jistým panem Richardem Stallmanem (který má mimochodem přijet do Prahy), a dle jeho slov začal tento projekt s tím, že chce vytvořit kompletní Unix-kompatibilní a především volně dostupný systém a software. Mimochodem, pro ty zvídavé - GNU je zkratka "Gnu Není Unix".
Přínos GNU pro uživatele Mac OS X je obrovský. Značná část jeho základních komponentů je přímo či nepřímo převzata z tohoto hnutí. Vývojáři vděčí tomuto projektu mimojiné za kompilátor GCC, textový editor emacs (obojí z dílny Richarda Stallmana). Po vzniku GNU vznikly i další projekty, například zmiňovaný Apache Software Foundation (web-server Apache), HTML preprocesor PHP.net, databáze MySQL či PostgreSQL, kryptovací technologie GnuPG, grafici určitě slyšeli o alternativě Photoshopu - Gimp a mnoho aplikací pro vědecké účely (např. BLAST). Tyto technologie a produkty (až na výjimky) byly před příchodem Mac OS X pro uživatele Macintoshe nedostupné.
Spolu s GNU je nutné zmínit i projekt XFree86, jež je základním kamenem pro vytváření grafických aplikací na unixových systémech (jiných než Mac OS X, kde základní grafickou vrstvou je technologie Quartz). Implementace XFree86 v podobě volně šířitelné verze zobrazovacího rozhraní a grafického enginu pro Unix a Unix-kompatibilní systémy je spíše (trochu nepřesně) známá pod jménem X Window System nebo X11.
Pro vysvětlení - jak asi víte, Unix ve svém základu je z hlediska uživatelského rozhraní "pouze" příkazová řádka. To je sice moc dobrá a šikovná věc, ale třeba na zobrazení obrázků to nestačí. Dále je také vhodné, abychom mohli zobrazovat jednotlivé běžící programy ve svých "oknech", tak jak to známe z Mac OS X a jeho rozhraní Aqua. O toto a další služby se stará právě X11.
Domovská stránka projektu XFree86 , kde je možné si opatřit tento systém pro různé platformy, je www.xfree86.org, ale ta pro nás zajímavá verze je k dostání jinde.
Dost ale suché teorie, jak známo, jeden obrázek řekne více než tisíc slov. V současné době instalace Mac OS X Panther obsahuje volitelně X11. Při základní instalaci operačního systému si musíte vybrat volitelnou instalaci ('Easy Install' jej standardně vynechá). Je ale možné vše doinstalovat z 3. instalačního CD. Pakliže máte X11 nainstalované, vyberte Applications -> Utilities, kde už stačí spustit aplikaci X11 (ikona viz obrázek).
To je vlastně vše, co musíte udělat proto, aby jste spustili některé základní aplikace prostředí X11, jakou je především xterm, což je obdoba okna aplikace Terminal, a xman, což je prohlížeč standartních "man" souborů nápovědy pro Unix. Aplikaci xterm spustíte tak, že vyberete menu Applications a následně xterm (nebo klávesovou zkratkou Apple+N).
A z čeho máme být nadšeni? Příkazová řádka není nic vzrušujícího... O zajímavějších aplikacích, případných uživatelích prostředí X11, možných zdrojích aplikací i o samotné implementaci X11 na Mac OS X si povíme více příště. Pro vaši představu ale přikládám snímek mé pracovní plochy pod X11 - skutečně se jedná o prostředí X11 běžící souběžně s Mac OS X, nikoliv o OpenStep na jiném počítači.(klikněte na obrázek pro plnou verzi).
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Prostředí X11 a Mac OS X
- Prostředí X11 a Mac OS X II - trochu v drobnohledu
- Prostředí X11 a Mac OS X - oblíbené aplikace
- Prostředí X11 a Mac OS X - Fink
- Prostředí X11 a Mac OS X - Správce oken
- Prostředí X11 a Mac OS X - Fink v drobnohledu
- Prostředí X11 a Mac OS X - Vzdálené pouštění aplikací
- Prostředí X11 a Mac OS X - Vzdálené spouštění aplikací II