Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Prostředí X11 a Mac OS X - Fink v drobnohledu
8. dubna 2005, 00.00 | V jednom z předchozích dílů o X11, respektive Finku, jsme si popsali základní použití tohoto vynikajícího nástroje pro distribuci různých aplikací (a nejenom nich). Rozhodně jsme však nepokryli všechny funkce, možnosti a nastavení. O tom bude následující díl.
V jednom z předchozích dílů o X11, respektive Finku, jsme si popsali základní použití tohoto vynikajícího nástroje pro distribuci různých aplikací (a nejenom nich). Rozhodně jsme však nepokryli všechny funkce, možnosti a nastavení. O tom bude následující díl.
Před úplným začátkem - následující popis je určen pro distribuci Finku na Mac OS X ve verzi. 10.3.x, nikoliv pro Darwin OS. Některé popisované části jsou však identické pro oba systémy, žádný rozdíl ve funkčnosti neexistuje, pouze distribuce pro Mac OS X obsahuje i grafického klienta.
Systémové požadavky
Fink je možno provozovat na Mac OS X ve
verzi 10.1 až 10.3, avšak POZOR - každý desetinkový update (např.
Jaguar, Panther) znamená jinou verzi Finku. Doporučuji na webových
stránkách projektu stáhnout tu verzi, která odpovídá vámi
provozovanému operačnímu systému. Když už používáte pro získání
nových aplikací servery typu www.versiontracker.com,
přesvědčte se, že zvolená verze odpovídá OS.
Další nutností
pro správný chod Finku jsou nainstalované Developer Tools, které jsou
součástí distribuce Mac OS X. Je ale možné nainstalovat pouze GCC či
jiný C/C++ kompilátor a Perl, to je v podstatě vše, co Fink potřebuje
v ohledu nástrojů pro kompilaci zdrojového kódu.
Instalací jsem se zabýval jedním z předchozích dílů tohoto seriálu, její jednoduchostí není nutné se zabývat. Je však vhodné udržovat si Fink v poslední verzi, neboť jeho autoři neustále přidávají nové a nové programy. Jak toho dosáhnout si řekneme dále.
Za prvé se ujistěte, že máte v menu Fink -> Preferences -> záložka Commander zaškrtnuto "Check for updates every ? days". Otazník samozřejmě nahradíme počtem dnů, po jejichž uplynutí se Fink pokusí najít novou verzi. Pakliže tak nechcete učinit, můžete tak učinit manuálně vybráním menu Fink -> Check for updates.
Nejdůležitější příkazy v ohledu aktuálnosti distribučních balíčků jsou schovány pod menu Source -> Selfupdate, dále pak Selfupdate-rsync a Selfupdate-cvs. Z uživatelského pohledu jsou to stejné funkce - automatizuje proces upgradu nejenom Finku, ale také i jeho obsah. Liší se ale ve způsobu, jak instalace upgradu docílíme. Vývojáři budou asi vědět, co znamená CVS a rsync, pro běžného uživatele je důležité vědět toto - používejte Selfupdate. Když to nefunguje, zkuste Selfupdate-rsync. Selfupdate-cvs je vhodné pro ty, kteří o CVS něco ví a chtějí opravdu ty nejposlednější verze distribučních balíčků.
Fink instaluje software dvěma způsoby - buď ze zdrojového kódu nebo přímo již zkompilovaný (česky "hotový") software. Ve většině případů se setkáte s tou první a v praxi na čas náročnější cestou. A jak to zjistíte? Buď je aktivní ikona "Install binary" v toolbaru ("poličce") - to pak můžete instalovat již hotový program - anebo není, a to se pak musí vše zkompilovat.
Menu Source obsahuje následující příkazy:
Install - je tou nejpoužívanější funkcí - vše potřebné stáhne, nakonfiguruje, zkompiluje a i nainstaluje. Stačí jen označit to, co chcete v tabulce a vybrat tento příkaz. Fink se o ostatní postará sám, popřípadě vás vyzve k zodpovězení nějaké otázky, především pakliže existují různé možnosti v instalaci.
Reinstall - používá se v případech, kdy jste omylem smazali nějaký program, změnili původní konfiguraci či udělali něco podobně nerozvážného. Fink ukládá jednotlivé distribuční balíčky, které jste již nainstalovali, nemusíte tedy nic nového stahovat.
Build - upřímně řečeno,nejste-li zběhlí v příkazové řádce a OpenSource software, raději tento příkaz nepoužívejte. Tento příkaz pouze zkompiluje distribuční balíček zdrojového kódu, ale nic nenainstaluje. U klasických Mac OS X aplikací můžeme používat software hned, jak se zkompiluje, u OpenSource řešení tomu tak častokrát není. Většinou je třeba jednotlivé složky programu zkopírovat do různých částí operačního systému - toho docílíme výběrem příkazu Install.
Rebuild - podobně jako Build zkompiluje distribuční balíček, ale ignoruje jakékoliv již stažené balíčky příslušného softwaru. Tento příkaz je především používán aktivními vývojáři projektu Fink, opět v praxi nic pro běžného uživatele.
Fetch - pouze stáhne balíček vybraného programu, a to i v případě, že jej už máme na svém počítači.
Remove - konečně jsme se dostali k něčemu praktickému... tento příkaz odstraní vybraný software z počítače. Distribuční balíček ovšem stále zůstane na svém místě, jen program zmizí. Jestliže si to později rozmyslíte, viz funkce Reinstall.
Teď si uvědomuji, že tu používám termíny, které nemusí být každému jasné. V krátkosti:
zdrojový kód - soubor, který obsahuje text v jazyce, který je kompilátor schopen přeložit takovým způsobem, aby mu počítač "rozuměl" a mohl vykonávat funkce v něm popsané
kompilace = překlad textu napsaného v jazyce, který je čitelný pro člověka, do kódu, který je čitelný pro počítač
distribuční balíček = různé množství souborů zdrojového kódu a dalších souborů, např. obrázky, jejichž kompilací se vytvoří funkční software, velmi často obsahuje popis, jak provést správně kompilaci, jak jej nainstalovat a také dokumentaci samotného programu
Zpět ale k dalším zákoutím Finku. Výše uvedené příkazy je také možné provádět za pomocí příkazové řádky, určitě jej ocení ti, kteří na Mac OS X přešli z jiných operačních systémů typu Unix. A to hned dvěma způsoby - buď vyberete v FinkCommanderu menu Source -> Run in Terminal -> jedna z funkcí viz výše. Nebo rovnou spustíte Terminál (cesta je /Applications/Utilities/Terminal.app) a následně pak fink s příslušnými parametry, viz fink -h.
Tímto bychom pokryli většinu funkcí Finku. Když se zamyslím nad stručným popisem tohoto vynikajícího produktu, napadá mě následující - to, co z běžného uživatele MacOS X udělá i uživatele OpenSource softwaru, a to ve velkém. Stačí jen chtít, nebát se neznámých věcí a mít Fink.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Prostředí X11 a Mac OS X
- Prostředí X11 a Mac OS X II - trochu v drobnohledu
- Prostředí X11 a Mac OS X - oblíbené aplikace
- Prostředí X11 a Mac OS X - Fink
- Prostředí X11 a Mac OS X - Správce oken
- Prostředí X11 a Mac OS X - Fink v drobnohledu
- Prostředí X11 a Mac OS X - Vzdálené pouštění aplikací
- Prostředí X11 a Mac OS X - Vzdálené spouštění aplikací II