Prostředí X11 a Mac OS X - Vzdálené spouštění aplikací II - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Prostředí X11 a Mac OS X - Vzdálené spouštění aplikací II

21. dubna 2005, 00.00 | Minule jsme skončili trochu tajemně u proměnné $ DISPLAY. Pakliže X11 server povolí připojení klienta - a nezapomeňte, že u X11 se za server má ten počítač, který se připojuje ke vzdálenému klientovi - je třeba mít tuto proměnnou správně nastavenou na tomto klientovi.

Minule jsme skončili trochu tajemně u proměnné $ DISPLAY. Pakliže X11 server povolí připojení klienta - a nezapomeňte, že u X11 se za server má ten počítač, který se připojuje ke vzdálenému klientovi - je třeba mít tuto proměnnou správně nastavenou na tomto klientovi. No... to je možná trochu příliš teoretické, obrázek snad vše vyjasní:






Proměnná DISPLAY určí, na kterém monitoru či jiném grafickém zařízení bude uskutečněn výstup. To je velmi důležité, jestliže používáte 2 monitory najednou - viz dále. Pokud se budete připojovat přes ssh, bude tato proměnná určena automaticky. Samozřejmě je nutné, abyste měli přístupové jméno a heslo ke vzdálenému počítači, dále pak oprávnění spouštět aplikace.

Ačkoliv se takto můžete nalogovat a využívat libovolný stroj coby klienta, zastavíme se na chvilku u Mac OS X Serveru. Instalace serverové verze Pantheru neobsahuje X11, je ale možné jej stáhnout z webu. Budete muset mít Apple ID, případná registrace je zdarma. Jedná se o standardní Mac OS X balíček, kterým bude nainstalováno i X11 SDK. Když chcete mít X11 na serveru ve verzi před Pantherem, zkuste projekt XonX.

Na první pohled by se mohlo zdát, že X11 aplikace můžeme prostě spouštět z "terminálu". No, samozřejmě existují rozdíly. Pakliže chceme spouštět X11 aplikace z Terminálu, musíme nejdříve použít open-x11 skript. Najdete ho v /usr/bin/ a jeho spuštěním se správně nastaví X11 prostředí. Pro ukázku uvádím příkaz pro Terminál pro xmms - to je jinak výborná aplikace pro přehrávání mp3 a dalších hudebních formátů:

/usr/bin/open-x11 /sw/bin/xmms


X11 prostředí je úzce integrováno s Finderem. Je možné jednoduše poklepat na ikonu spouštěcího souboru X11 aplikace, o vše ostatní bude automaticky postaráno, v případě lokálních aplikací to většině dost usnadní život s příkazovou řádkou.

Když spustíte X11, automaticky se objeví okno xterm. Xterm je standardní shellové okno X11. Určitě to není aplikace tak bohatá na různé služby či nastavení vzhledu (např. nelze na něj táhnout-pustit soubor či složku pro rychlé určení cesty) - ale má velkou výhodu - automaticky nastavuje prostředí X11 bez nutnosti použití skriptu open-x11, jak jsme si uvedli výše. Různé možnosti xtermu získáte přes pravé tlačítko myši či při klepnutí jednotlačítkovou myší na okno zároveň se stisknutím klávesy Ctrl.

Aplikace standardně naistalované s prostředím X11 obvykle začínají písmenem x či X. Proto se kalkulačka jmenuje xcalc, terminál xterm atd.

Konfigurace X11

X11 má mnoho možností nastavení, hlavně vzhledem k bezpečnosti. V našem seriálu bychom neměli vynechat důležitý aspekt, kterému se říká X11 forwarding, v češtině X11 přesměrování. X11 forwarding právě umožňuje komunikaci mezi klientem a serverem v ohledu zobrazení grafického výstupu. Mac OS X nemá forwarding automaticky povolený z bezpečnostních důvodů, je nutné ho manuálně povolit. Budete potřebovat administrátorský přistup k počítači, pak spusťte Terminál (či xterm) a zadejte následující příkazy:

sed 's/#X11Forwarding\ no/X11Forwarding\ yes/' /etc/sshd_config > /tmp/sshd_config
sudo mv /tmp/sshd_config /etc/.

X11 a ssh

Nejčastějším způsobem, jak se budete připojovat ke vzdálenému X11 klientovi, je za použití ssh. Ssh je odvozeno od "secure shell", jeho velkou výhodou je šifrování komunikace mezi propojenými stroji. Tento článek se nebude pouštět do hlubokého rozboru ssh, tuto práci bezpochyby mnohem odborněji odvedl Ondřej Čada ve své knize. Ti, kdo umí anglicky, si navíc mohou přečíst standardní manuál k ssh - ten najdete na svém počítači, viz man ssh. Ssh je možno používat s poměrně širokou škálou argumentů, pro naše účely je ale povinný argument -X.

V případě, že budete chtít zpřístupnit svůj počítač pro vzdálený X11 přístup, musíte provést ještě jedno nastavení. V System Prefences - Sharing (na česky lokalizovaném Mac OS X snad Předvolby systému - Sdílení) je třeba na záložce Services (Služby) zaškrtnout Remote login.

Myslím, že pro tento článek bylo toho nastavování a vysvětlování až příliš. Víte, jaký je rozdíl mezi systémovým Terminálem a xtermem. Pakliže jste i nastavovali váš stroj dle instrukcí uvedených v tomto článku, měl by být připravený nejenom se vzdáleně připojit k X11 klientovi, ale i umožnit ostatním (či jen sobě) připojení k vašemu počítači.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: