Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Prostředí X11 a Mac OS X - Fink
19. října 2004, 00.00 | Jak jsem již v minulém díle avizoval, dnes se poohlednéme za uceleným systémem pro distribuci X11 aplikací. Pro Mac OS X existuje několik způsobů, jakým získat nové aplikace, ale ten nejobsáhlejší a nejkvalitnější bude pravděpodobně Fink. Projekt je to velmi aktivní, existuje pro Mac OS X ve verzi 10.1 až 10.3.
Jak jsem již v minulém díle avizoval, dnes se poohlédneme za uceleným systémem pro distribuci X11 aplikací. Pro Mac OS X existuje několik způsobů, jakým získat nové aplikace, ale ten nejobsáhlejší a nejkvalitnější bude pravděpodobně Fink. Projekt je to velmi aktivní, existuje pro Mac OS X ve verzi 10.1 až 10.3. Domácí stránky Finku najdete http://fink.sourceforge.net.
Co je Fink?
Fink je projekt, jehož záměrem je přinést co nejširší škálu Open Source aplikací pro Unix na Darwin a Mac OS X. Existující Open Source aplikace jsou upraveny (tomu procesu se říká portovat), aby je bylo možné zkompilovat a provozovat na Mac OS X. Další hlavní činností tohoto projektu je distribuce již portovaných aplikací, a to takovým způsobem, na který jsou zvyklí běžní uživatelé. Ve výsledku Fink nabízí jak již zkompilované aplikace, tak i plně automatizovaný systém pro kompilaci programů ze zdrojových souborů.
Fink žádným způsobem nezasahuje do základního operačního systému, naopak velmi přísně používá pouze jeden adresář (a jeho podadresáře) pro veškeré procesy kompilace, ukládání spustitelných programů a zdrojových souborů. Případné odinstalace Finku tedy v praxi znamená smazání jednoho adresáře.
Instalace Finku
Je velmi jednoduchá. Potřebujete připojení k internetu, nějaký webový prohlížeč a alespoň minimální zkušenost s instalací programů na Mac OS X. Instalační obraz disku získáte na http://fink.sourceforge.net/download. Následně spustíte obsažený instalátor a následujte jeho instrukce. V současné době je instalátor pouze v angličtině, případná lokalizace je snadná (nějaký dobrovolník?).
Použití
V jednom článku tohoto seriálu o X11 jsem se zmínil o ekonomickém softwaru s názvem GNUCash. Binární distribuce tohoto programu pro Mac OS X neexistuje, GNUCash vyžaduje poměrně rozsáhlý seznam podpůrných služeb a knihoven, které je třeba nainstalovat spolu s GNUCash. K tomuto účelu se přesně hodí Fink. V následujících krocích si ukážeme, jak vypadá běžný pracovní postup s tímto nástrojem:
UPOZORNĚNÍ - pro práci s Finkem budete potřebovat připojení k internetu, protože distribuce je uskutečňována právě touto cestou. Dále práce s Finkem vyžaduje i administrátorská práva k počítači, je důležité vědět administrátorské heslo.
Spustíme Fink. To je možné hned dvěma způsoby - buď z příkazové řádky nebo pomocí programu FinkCommander, který je součástí instalace Finku. Najdeme jej v /Applications/Utilities. V článku se budeme věnovat tomu druhému způsobu, v případě zájmu i tomu prvnímu v nějakém dalším článku. FinkCommander je pouze GUI pro Fink, nikoliv Finkem samotným. Jedná se o povedenou Cocoa aplikaci, v mnohém podobnou např. Mailu.
Při prvním spuštění Finku se objeví dialogové okno s požadavkem o zadání administrátorského hesla, a to hned dvakrát, z důvodu úpravy nastavení přístupových práv. Pod menu Source vybereme Selfupdate-cvs, čímž obnovíme jednotlivé části distribuce Finku - v případě, že jste instalovali poslední verzi, není tento krok nutný, ale doporučuje se. Následně vyberte Source -> Selfupdate-all - tím obnovíme obsah seznamu dostupných instalací, proces chvilku trvá...
Vybereme menu FinkCommander -> Preferences. V záložce Fink si ověřte, že Use unstable packages je zaškrtnutý.
V pravém rohu okna FinkCommanderu je poličko pro vyhledávání - zadejte "gnucash". Z vyfiltrovaných záznamů vyberte ten s názvem "gnucash", případě přidejte i "gnucash-docs", pakliže si chcete nainstalovat i nápovědu ke GNUCash. Detail jednotlivých záznamů získáte pomocí menu Tools -> Show package info.
Pod menu Source vyberte Install. Budete vyzváni k zadání k administrátorského hesla. Fink bude chvilku pracovat... Sledujte instrukce v dolní části hlavního okna FinkCommanderu, kde jsou vypisovány jednotlivé kroky a vše, co Fink děla. Budete i vyzváni formou dialogového okna k odpovědi na různé otázky, zejména na různé možnosti instalace - pro jednoduchost vždy vyberte "Choose default answer".
Následuje proces stažení všech distribučních balíčků. Opět to chvilku trvá, je jich poměrně dost. Průběh je opět vypisován. V případě připojení k internetu pomocí běžného modemu je možné proces zastavit a vrátit se k němu později, následujte relevantní kroky shora. Fink bude pokračovat tam, kde přestal.
Nyní ten nejdelší proces - kompilace. Na rychlém stroji to bude trvat tak hodinu. Na pomalejším několik hodin. Opět je možné kompilaci přerušit a pokračovat později. Nemusíte být připojeni k internetu. O výsledku, tedy o úspěšné instalaci budete informováni formou výpisu dole v hlavním oknu FinkCommanderu.
Nyní spuštění - opět možno několika způsoby. Spustíme X11 (viz předchozí články), v okně xterm pak spustíme příkaz "./sw/bin/gnucash". Nebo si stáhněte tuto utilitku, která spustí program automaticky. Po chvilce práce počítače se objeví uvítací okno a následně pak průvodce pro nastavení GNUCash.
Pakliže jste úspěšně došli až sem, blahopřeji. Stal se z vás uživatel Open Source programu se schopností jej nainstalovat. Uvedené postupy pokrývají základní vlastnosti Finku, pro detailnější porozumění doporučuji nápovědu FinkCommanderu - viz menu Help.
Proč používat Fink?
Na závěr článku uvádím 5 důvodů, proč používat Fink při instalaci Unix softwaru na váš počítač:
Mac OS X obsahuje pouze základní nástroje pro příkazovou řádku. Fink přináší vylepšení těchto nástrojů a také grafické aplikace vyvinuté pro Linux nebo další Unix variace.
S Finkem je proces kompilace plně automatizován, není třeba se starat o tzv. "makefily" nebo konfigurační skripty atd. Systém závislostí se automaticky postará, aby všechny potřebné knihovny byly také přítomny.
Fink striktně dodržuje zásadu oddělenosti od operačního systému Mac OS X. Můžete obnovovat operační systém bez obavy, že Fink bude nějak poškozen a obráceně. Systém balíčků dovoluje bezpečně odstranit software, který již nepoužíváte.
Fink není pouze sbírkou instalačních balíčků. Instalované soubory jsou umístěny do snadno určitelných složek. Dokumentace je neustále doplňována.
Instalujete pouze ty programy, které potřebujete. Fink umožňuje nainstalovat X11 řešení několika způsoby, vy si můžete vybrat. A navíc - pakliže nechcete X11, to je také v pořádku. Fink distribuuje i jiná řešení, nejenom X11.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Prostředí X11 a Mac OS X
- Prostředí X11 a Mac OS X II - trochu v drobnohledu
- Prostředí X11 a Mac OS X - oblíbené aplikace
- Prostředí X11 a Mac OS X - Fink
- Prostředí X11 a Mac OS X - Správce oken
- Prostředí X11 a Mac OS X - Fink v drobnohledu
- Prostředí X11 a Mac OS X - Vzdálené pouštění aplikací
- Prostředí X11 a Mac OS X - Vzdálené spouštění aplikací II