K vašim službám 2: co nabízí Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

K vašim službám 2: co nabízí Apple

macosearly

6. listopadu 2001, 00.00 | Ve kterých aplikacích lze Services používat, a které naopak poskytují své služby? Podívejme se na to, co nám nabízí přímo programy v Mac OS X, ale pozor, programátoři Applu si s tím moc práce nedali.

Moc toho není. Zatímco NeXTStep od samého začátku nabízel velmi bohatou paletu Services, firma Apple se k Services v OS X chovala a chová dosud velmi macešsky: ve versi 10.0 nebyly v kamenouhelných aplikacích podporovány vůbec, 10.1 sice podporu přinesla, ale ne příliš dobrou — a nadto se ji ještě ani sami applovští programátoři neobtěžují využít!

Aplikace, ve kterých lze Services používat

Ve standardní instalaci Mac OS X jsou to právě všechny kakaové aplikace. Kamenouhelné relikty sice v principu mají podporu Services k dispozici; na rozdíl od Kakaa však Carbon nezajišťuje funkčnost prostřednictvím standardních knihoven — cokoli v aplikaci má fungovat, to musí programátor explicitně napsat. Až dosud se žádný z kamenouhelných programátorů neobtěžoval napsat explicitně podporu Services — a proto sice v carbonovských aplikacích máme menu Services k dispozici, ale všechny položky v něm jsou šedé.

Cocoa naopak zajišťuje vše potřebné pro textové služby automaticky: jestliže aplikace používá standardní knihovní objekt pro práci s textem, jsou bez jakéhokoli přičinění programátora k dispozici všechny textové Services.

Aplikace, které Services nabízejí

Má-li aplikace nabízet vlastní služby ostatním, musí se o to samozřejmě její programátor explicitně postarat v Cocoa i v Carbonu. V praxi je však situace podobná, jako pro používání aplikací: kakaové aplikace často Services nabízejí (i když leckdy oproti NeXTStepu v omezené podobě), zatímco carbonovské to nedělají — jejich programátoři se zatím neobtěžovali.

Podívejme se na konkrétní nabídku služeb:

Služby pro práci s textem

Textové služby nabízí nejvíc aplikací:

  • Disk Copy umí připojit diskový image zadaného jména ("Disk Copy/Mount Image");
  • Mail dokáže zkonstruovat zprávu, která označený text použije buď jako adresu příjemce ("Mail/Mail To"), nebo jako obsah zprávy ("Mail/Mail Text");
  • Stickies umí vytvořit novou "nálepku", obsahující vybraný text ("Make Sticky");
  • TextEdit umí otevřít soubor zadaného jména ("TextEdit/Open File"), nebo vytvořit nový dokument, obsahující označený text ("TextEdit/Open Selection");
  • programátorská aplikace JavaBrowser dokáže také převzít a zpracovat text.

Navíc je zde trochu záhadná aplikace Summary Service; ta dokáže označený text jakýmsi způsobem sumarizovat: něco nechá (zřejmě by to mělo být to podstatné), něco vypustí (zřejmě by to mělo být to nedůležité). Musím se ale přiznat, že se mi logiku její práce dosud nepodařilo pochopit, ani jsem v OS X nenašel její dokumentaci.

Služby pro práci s grafikou

V současné versi OS X nabízí služby pro práci s grafikou jen jediná ze standardních aplikací: již známá aplikace Grab, která umí získat snímek obrazovky, a předat jej jako obrázek volající aplikaci; oproti NeXTStepu zde však velmi citelně chybí možnost sejmout vybrané okno.

Snímání obrázků je značně zkomplikováno také tím, že OS X neumožňuje odeslat aktivní okno na pozadí: nemůžeme se tak "zbavit" okna, do kterého chceme snímek obrazovky vložit (a které na něm samozřejmě ve většině případů nemá co dělat).

Služby pro práci se soubory

Označit můžeme ledacos — nejen text nebo grafiku, ale také soubor nebo soubory. Už od dob NeXTStepu proto existovala i řada služeb, jež dokázaly pracovat s označenými soubory — typickým příkladem mohou být komprimační aplikace (samozřejmě, že u carbonovského Stuffitu to nehrozí; slušný OpenUp napsaný v Cocoa však tyto služby pochopitelně nabízí; službami aplikací třetích firem se však budeme zabývat až příště).

V současné versi OS X je však s těmito službami problém: je zřejmé, že základní aplikací ze které služby pracující se soubory vyvoláváme by měl být Finder; možná ještě ProjectBuilder při zobrazování obsahu projektu. Bohužel, Finder je napsaný v Carbonu a Services nepodporuje vůbec, a programátoři ProjectBuilderu se nabídkou označených souborů do systému Services také neobtěžovali.

Ačkoli tedy služby nad soubory a složkami nabízejí dvě standardní aplikace:

  • Mail dokáže pomocí služby "Mail/Mail Document" odeslat zvolený soubor;
  • vývojářská aplikace FileMerge umí porovnat obsah dvou označených souborů ("FileMerge/Compare Files"), nebo jednoho souboru proti vybranému základnímu souboru ("FileMerge/Compare To Master") a zobrazit rozdíly;

je nám to v praxi málo platné, protože ve standardní instalaci OS X není žádná aplikace, ze které by bylo možné tyto služby využívat!

Příště...

...se podíváme na nabídku služeb v aplikacích třetích firem. Uvidíme, že i u free- a sharewaru je situace daleko lepší, než u Apple — pokud se ovšem bavíme o aplikacích, psaných v Kakau.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: