Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Mac OS X - příjezd na čas
macosearly
26. března 2001, 00.00 | Apple v sobotu, 24. března, uvedl do prodeje novou verzi svého operačního systému MacOS X 10.0. Den, na který jsme čekali roky. Ale jak daleko je den, kdy bude MacOS X tím pravým systémem pro všechny?
Apple v sobotu, 24. března, uvedl do prodeje novou verzi svého operačního systému MacOS X 10.0. To pro valnou vetšinu z vás není žádná novinka a na tento okamžik jsme vlastně všichni čekali ne měsíce, ale roky - první verze Coplandu, tehdy označovaného jako Systém 8, měla být na trhu již v roce 95... Přesto ode mne dnes neuslyšíte žádné výkřiky nadšení, pokusím se vám v rámci svých možností nabídnout trošku širší pohled. S "opravdovým" zkoumáním MacOS X začneme hned zítra.MacOS X se již ve Státech a také pravděpodobně ve "vyspělé" Evropě dodává, my si musíme počkat do konce týdne, nebo na začátek dubna (mimochodem, těm, kterým se dostal do rukou MacOS X build 4k78 - OPRAVDU to je plná verze, tedy 10.0). V dostupnosti systému tedy problém nebude - ale přesto si ho mnozí uživatelé ještě hodně dlouho nenainstalují.
MacOS X je výkonný systém, postavený na UNIXové architektuře a má poskytovat funkce vlastní všem vyspělým operačním systémům, jako je často zmiňovaná ochrana paměti ("žádné další pády") či preemptivní multitasking. To vše v kombinaci s vyspělým uživatelským rozhraním Aqua, které by mělo zlepšit práci s počítačem. Vaše programy budou běžet spolehlivěji, vy budete produktivnější a práce vás bude víc těšit. Jednou...
Každopádně mi věřte jedno: skoro všechno, co nyní víte o MacOSu, vám bude na nic. Budete se cítit jako by vás poprvé posadili před Windows - jenom s jablíčkem místo okénka.
Apple vytvořil jeden z nejfantastičtějších operačních systémů pro běžné počítače - spojil svět stability a výkonu se světem intuitivních tlačítek a ikonek, který bude poskytovat dostatek skvělých programových nástrojů pro práci. To je neustále nutné mít na paměti. Ale "desítka" prostě v daný okamžik v žádném případě není systém, který si nasadí grafik (či asi libovolný jiný profesionální uživatel, kromě vývojářů a novinářů, kteří to naopak mají za úkol ;)) na svůj pracovní počítač. Nebude jím podle mého soudu ani za půl roku - v daný okamžik nikdo není schopen na časové ose ukázat to správné datum, ale jsme schopni přesně říct, kdy ten pravý okamamžik nastane - až bude MacOS X dostatečně vyspělý po stránce použití v každodenním provozu a až bude dostatek nástrojů pro využití možností systému.
Technická odbočka: od tohoto okamžiku je nutné rozlišovat aplikace, které běží pouze pod systémem MacOS, a aplikace, které běží jak pod MacOS X tak pod MacOS (ještě existují aplikace které běží POUZE pod MacOS X). Těm prvním se říká Classic, těm druhým - obojetným - Carbon a ty pouze pro MacOS X jsou Cocoa - ale ty nás budou zatím trápit nejméně. Proto, aby se dal využít potenciál nového systému, je nutné, aby se jednalo o Carbon nebo Cocoa aplikaci - Classic aplikace pod systémem X poběží, ale v jakési "emulaci" - pod starým MacOSem se všemi nectnostmi - ale pokud spadne, tak sebou "vezme" pouze další Classic aplikace a samotný MacOS, MacOS X zůstane neohrožen.
Dá se očekávat, že "velcí" (Adobe, Macromedia, Quark, Microsoft a další) budou uvádět Carbon verze svých aplikací postupně, především s nějakou významější verzí, menší producenti zareagují pružněji - už nyní je to vidět na rychlém uvádění nových verzí nejrůznějších nástrojů a aplikací. Proto se nám upgrade stávajících verzí důležitých programů protáhne minimálně na rok - tak dlouho bude totiž Quarku trvat, než dodá na trh Carbon verzi QuarkXPressu - verze 5.0, která bude (optimistický odhad) uvedená na konci roku, nebude Carbon kompatibilní, až verze 5.5. Adobe se tváří pružněji a dá se předpokládat, že všechny další ohlašované produkty již budou carbonizované.
Možná se teď ptáte, a v čem je problém? Vždyť Quark poběží pod Classicem? Samozřejmě, můžete pracovat i takto - ale stanete se obětí "střetu dvou světů". MacOS X který má Aqua rozhraní s blikajícíma tlačítkama, se bude mísit s klasickým MacOSem - ale rozdíl není jen v oknech, rozdíl je v celkové filozofii systému. Práce s disky a soubory, s písmy a mnoho dalšího - Classic je prostě jen přestupní stanice, není to trvalé řešení. Pokud tedy bude valnou částí vašeho denního chleba například zmiňovaný Quark, nebo jiná Classic aplikace, asi ještě dlouho nebudete mít důvod proč opouštět MacOS.
Budeme se muset naučit a ovládat nové rozhraní, které má své plusy, ale má také mnoho mínusů - pro stávající uživatele v žádném případě nebude možné spustit nový systém a pokračovat v práci tam, kde skončili - Apple překopal základní logiku práce, takže se budeme všichni učit valnou část věcí znova. Pevně věřím, že v dalších verzích se otupí hroty "nekompatibility rozhraní" do té míry, že bude přechod pro běžného uživatele snažší, ale nyní se často jedná o metodu "průzkumu bojem" - stávající znalosti a zkušenosti prostě selhávají...
Další limitací může být také hardware - čerstvě uvedená verze podporuje jen stroje s procesorem G3 a novějším, tedy iMac a PowerMac G3 a novější. Podpora pro ostatní stroje se dá očekávat v některé z příštích verzí, ale zůstává nejistá. Hardwarové nároky však budou asi, především pro profesionální uživatele, tou relativně nejmenší překážkou - stroje z roku 97 již určitě nebudou patřit k výkonostní špičce, takže důvod pro upgrade se najde. A ti z vás, kterým stávající výkon, možnosti a stabilita aplikaci postačují - prostě neupgradujte - ušetříte si moře problémů.
Doufám, že jsem vás moc nevyděsil - ale toto je (nejen) můj pohled na MacOS X - otevírá se nám nový svět možností, ale za vstoupení do tohoto "ráje" zaplatíme krvavou daň v podobě našich znalostí, pracovních zvyků a koneckonců i peněz.
Proto pro většinu z vás bude ještě dlouho bezpečnější pozorovat MacOS X "z druhé strany" hranice - ve svém prohlížeči si číst články na MujMacu a sledovat, kam jsme postoupili v objevování "nového světa". Jsme nadšenci a baví nás to - zkoumat nové, zkoumat problémy a hledat řešení. Budeme vám podávat zprávy o postupu - a vy sami se budete moct rozhodnout, kdy je ten pravý čas. A těm, kteří se vrhnou na MacOS X zároveň s námi, nabízíme spolupráci - naše redakce nebude schopná obsáhnout všechny pohledy na věc, vyzkoušet všechny možnosti - náš potenciál lidský, znalostní i hardwarový není neomezený, takže spolupráce a každý příspevěk od vás nás potěší.
Každopádně jsme 24. března 2001 všichni spolu s Applem vstoupili do nových nepoznaných vod. Znovu, po 15ti letech, a dvou měsících...
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Mac OS X - příjezd na čas
- Mac OS X - Instalace
- Mac OS X prakticky 1.
- Mac OS X - podpora českého prostředí
- Mac OS X - tak trochu utajený update
- Mac OS X prakticky 2.
- Mac OS nebo X?
- Mac OS X pro všechny - nyní i v Čechách
- Hledá se majitel souboru!
- Mac OS X - domovská složka a plocha
- Mac OS X - pohled do základů
- Mac OS X - uživatelské rozhraní zblízka, 1. část
- Mac OS X - uživatelské prostředí zblízka, 2. část
- Mac OS X - uživatelské prostředí zblízka, 3. část
- Mac OS X: uživatelské prostředí zblízka 4
- Novinky v Mac OS X 10.1, 1. část
- Novinky v Mac OS X 10.1, 2. část
- Mac OS X v síti...
- Novinky v Mac OS X, 3. část -jak se tiskne...
- Mac OS X pod kapotou - resources
- NetInfo - síťové centrum Mac OS X
- Uložení dat v NetInfu, aneb stromy ve stromech
- K vašim službám...
- ColorSync 4 - krok k Microsoftu?
- NetInfoManager, aneb přímá cesta do databáze
- K vašim službám 2: co nabízí Apple
- Mac OS X Server 10.1 - instalace, 1. část
- Některé standardní klíče a adresáře v NetInfu
- Další standardní klíče a adresáře v NetInfu
- K vašim službám 3: co nabízejí ostatní
- MacOS X Server 10.1 - instalace, druhá část.
- K vašim službám 4: vyhrazeno pro programátory
- Mac OS X a čeština
- K vašim službám 5: stále vyhrazeno pro programátory
- Tisk do souboru v OS X
- Growl - hračka nejen pro vývojáře
- PathFinder 4 - Když Finder nestačí
- RSS sem, RSS tam, co já s nimi udělám?
- Aplikace pro snadné používání služby Twitter
- Popis grafického rozhraní Mac OS X.
Tématické zařazení: