Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Mac OS X pro všechny - nyní i v Čechách
MacOSX_class
19. června 2001, 00.00 | V souladu s celosvětovou politikou Applu i k nám se již dodávají počítače předvybavené Mac OS X. Zde je základní čtení pro začínající uživatele - co kam nainstalovat, nebo jak smazat, co překáží...
Jak jste se již určitě dočetli, Apple se rozhodnul dodávat systém Mac OS X ke všem počítačům již v předstihu, od 22. května, místo plánovaného léta. U nás je mezním datem 1. červen, od tohoto dne má každý nový majitel Maca nárok na OS X zdarma. Systém se zatím dodává pouze s nejnovějšími počítači, a to ještě na principu náhody (ehm, tedy, náhoda je zde reprezentována postupným vyprazdňováním skladů v distribučním řetězci, takže dříve nebo později budou už pouze počítače vybavené jak OS 9 tak OS X). Například dva iBooky z první zásilky do Čech byly vybaveny různě – nám na testování zapůjčený OS X neobsahoval, jiný však už ano. K formě, jakou se OS X dodává, se ještě vrátíme, zatím faktograficky: pokud jste k počítači Mac OS X nedostali, nezoufejte – jen co dorazí zásilka systémů určených k distribuci s počítači, každý, kdo zakoupil Maca po již zmiňovaném datu, získá OS X zdarma u svého dealera – tedy shodný „distribuční model", jaký je používán zdejším distributorem pro šíření českých verzí systémů k již uvedeným strojům.Mimochodem, iBook bude nakonec vybaven českým systémem Mac OS 9.1, na 9.2 se čekat nebude, a mělo by to být do dvou týdnů. Jak to bude s českou klávesnicí zatím z technických důvodů není jasné.
Jak jsme již psali, a zatím toto tvrzení stále platí, Mac OS X oficiálně nepodporuje středoevropské jazyky – pouze od nezávislých vývojářů, kteří to dělají „na vlastní triko". Místní distributor, CDS, se s tím vyrovnal jediným způsobem, který mu distribuční smlouva dovoluje: k počítačům dostane uživatel dopis následujícího znění:
„Vážený uživateli,
děkujeme vám za vaší důvěru, kterou jste nám projevil zakoupením nového osobního počítače Macintosh.
Společně s vaším počítačem jste obdržel rovněž instalaci nové generace operačního systému pro počítače Macintosh, Mac OS X. Pro tento nový operační systém bohužel v současné době není k dispozici podpora českého jazyka. Berte prosím tuto skutečnost při používání operačního systému Mac OS X na zřetel. O dostupnosti podpory pro český jazyk budeme informovat na našich web stránkách, případně vás (pokud nás o to požádáte na adrese ) budeme kontaktovat elektronickou poštou.
Pokud vyžadujete plnou podporu našeho národního prostředí, využívejte prosím, služeb stávajícího operačního systému Mac OS 9.1.
Za uvedené nepříjemnosti se vám omlouváme.
Czech Data Systems, s.r.o., Apple IMC pro Českou republiku"
Tato situace vyplývá z dvou věci: Apple podle všeho stále nemá jasno, jak jiné než v současné době „zabudované" národní prostředí podporovat. Nasvědčuje tomu jak zrušená konference lokalizátorů, tak změny, které se v jednotlivých verzích dějí. Jak jste si možná všimli, informovali jsme vás o nové verzi podpory národního prostředí s příchodem verze 10.0.2 – a další změny se podle všeho ještě chystají.
Druhým důvodem, proč CDS musí přikládat dopis takovéhoto znění, bez zmínky o existující úpravě, je prostě dohoda s firmou Apple. Apple zabraňuje společnosti, která jej na zdejším trhu zastupuje, distribuovat nebo podporovat řešení, které není z dílen Applu nebo není zcela v souladu s jeho představami. Z dílen Applu nevyšlo zatím nic, představy Applu jsou ním neznámé. Samozřejmě, důvodem jsou i technické záležitosti – bez detailní znalosti systému, navíc tak komplexního jako je OS X, nelze zaručit 100% spolehlivost. V extrémním případě (který se nás protentokrát netýká) by mohlo dojít i k ohrožení stability celého systému, nebo prostě nebude vše fungovat perfektně – což je i případ existující úpravy – některé Carbon aplikace česky prostě fungovat nebudou.
Proto platí známé pravidlo „pouze na vlastní riziko" – bez podpory Apple nebo CDS. CDS pochopitelně situace netěší, ovšem ze svého postavení není firma schopna s Apple příliš dělat. Jedno z doporučení jak situaci řešit, je projevení nespokojenosti uživatelů – pokud si říkáte, že to je stejně „na kočku", možná si vzpomenete na vysokou zaváděcí cenu TiBooku a její následně snížení na trochu rozumnější hladinu. Toto se podařilo i díky intervenci několika novinářů u evropského zastoupení Applu – je tedy možné, že dostatečně silný uživatelský ohlas by mohl zabrat i v tomto případě. Proto v případě, že jste nespokojení, klidně použijte naše diskuse pod článek a vyjádřete svůj nesouhlas – jen vás snad poprosíme o zachování slušné a pokud možno i konstruktivní formy i obsahu.
Jak Mac OS X používat?
Teď k praktičtějším věcem. Jak bylo řečeno, měli jsme již možnost se setkat s „předinstalovaným" OS X – uvozovky jsou použity vzhledem k tomu, že instalaci stejně provádí až uživatel vložením správného CD do mechaniky. U nového iBooku byly takovéto CD celkem 4 (slovy čtyři) – a všechny čtyři je nutné postupně použít. Po instalaci máte na disku jak Mac OS 9.1 Z pro iBook, tak Mac OS 10.0.3, včetně příslušného programového vybavení – například iMovie. Okamžitě nás napadlo, kolik místa systémy zabírají – budoucí majitele menších disků, podržte se prosím: 3,2 GB, tedy v podstatě 1/3 kapacity. To si nedovolí snad ani Windows 2000! Samozřejmě, není to holý systém, jsou tam již zmiňované aplikace, jako jsou prohlížeče, přehrávače, editory a podobně, ale přeci jen, standardní základní instalace v tomto rozsahu je hodně. A to jsou oba systémy bez podpory češtiny – tu pro Mac OS 9 naleznete na instalačním CD k systému ve volitelné instalaci, češtinu pro Mac OS X včetně návodu naleznete zde.
Pokud se budete chtít seznamovat s funkčností systému Mac OS X, pravděpodobně oželíte místo na disku (pokud skutečně nemáte 10 GB disk z přenosných počítačů, asi vás těch pár giga ani bolet nebude) a systém si zde ponecháte. S doinstalovanou podporu češtiny je relativně použitelný – autor tento článek tvoří pod Classic vrstvou, zatímco vlastní OS X používá pro internetové prohlížeče a především testování aplikací. Grafikům a všem profesionálům, kteří nemají v popisu práce se v něčem neustále vrtat, používání pro práci důrazně nedoporučujeme – podívejte se co na vás čeká, a pak se s klidem vraťte k Mac OS 9, kde vše funguje jak má (většinou)
?a jak se ho zbavit?
V případě, že o testování OS X zatím nestojíte, asi si rádi zbytečně zabírané místo na disku uvolníte. Pro ty zkušenější je možné doporučit ResEdit nebo podobný nástroj, projít základní úroveň disku a zviditelnit všechny neviditelné složky – například var, usr, bin, sbin, etc, private, .Trashes a další. Poté vše elegantně vyhodit do koše a tím bude místo uvolněno (mimochodem, právě jste „zabili" UNIX ;). Pro ty ostatní lze doporučit buď rovnou obejít základní instalaci (postupné vložení 4 CD) a nabootovat z instalačního CD Mac OS 9, smazat disk a provést instalaci. Bohužel, nyní již není možné si na CD s obnovou disku (neboť to je pro základní instalaci používáno) „šahat" pro potřebné chybějící programy, vše je nutné instalovat – vskutku daň za pokrok.
Tedy, Mac OS X se právě začíná v širším měřítku dostávat k běžným uživatelům, my musíme zatím volit provizorní řešení. Je asi v zájmu nás všech se co nejdříve dočkat řešení 100% funkčního.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Mac OS X - příjezd na čas
- Mac OS X - Instalace
- Mac OS X prakticky 1.
- Mac OS X - podpora českého prostředí
- Mac OS X - tak trochu utajený update
- Mac OS X prakticky 2.
- Mac OS nebo X?
- Mac OS X pro všechny - nyní i v Čechách
- Hledá se majitel souboru!
- Mac OS X - domovská složka a plocha
- Mac OS X - pohled do základů
- Mac OS X - uživatelské rozhraní zblízka, 1. část
- Mac OS X - uživatelské prostředí zblízka, 2. část
- Mac OS X - uživatelské prostředí zblízka, 3. část
- Mac OS X: uživatelské prostředí zblízka 4
- Novinky v Mac OS X 10.1, 1. část
- Novinky v Mac OS X 10.1, 2. část
- Mac OS X v síti...
- Novinky v Mac OS X, 3. část -jak se tiskne...
- Mac OS X pod kapotou - resources
- NetInfo - síťové centrum Mac OS X
- Uložení dat v NetInfu, aneb stromy ve stromech
- K vašim službám...
- ColorSync 4 - krok k Microsoftu?
- NetInfoManager, aneb přímá cesta do databáze
- K vašim službám 2: co nabízí Apple
- Mac OS X Server 10.1 - instalace, 1. část
- Některé standardní klíče a adresáře v NetInfu
- Další standardní klíče a adresáře v NetInfu
- K vašim službám 3: co nabízejí ostatní
- MacOS X Server 10.1 - instalace, druhá část.
- K vašim službám 4: vyhrazeno pro programátory
- Mac OS X a čeština
- K vašim službám 5: stále vyhrazeno pro programátory
- Tisk do souboru v OS X
- Growl - hračka nejen pro vývojáře
- PathFinder 4 - Když Finder nestačí
- RSS sem, RSS tam, co já s nimi udělám?
- Aplikace pro snadné používání služby Twitter
- Popis grafického rozhraní Mac OS X.
Tématické zařazení: