Aplikace pro snadné používání služby Twitter - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Aplikace pro snadné používání služby Twitter

28. května 2009, 00.00 | Mikroblogovací služba Twitter je čím dál, tím více populární. Podíváme se proto na několik programů, kterými můžeme přistupovat k Twitteru, bez nutnosti použití internetového prohlížeče.

Jak si pohodlně zacvrlikat?

Online sociální sítě prostoupily životy mnohých z nás, Facebook v Česku našel živnou půdu a zdá se, že jeho mladší sourozenec Twitter v tuzemsku také začíná pomalu rozeznávat terén. Službu Twitter není potřeba představovat, ačkoliv na západě má nesrovnatelně silnější zázemí než u nás, přesto se v českých médiích tento anglicismus znamenající ptačí cvrlikání objevuje čím dál častěji.

Sympatické rozhodně je, že se s Facebookem příliš nekříží, každý má své specifické vlastnosti a přednosti. V jednom ale Twitter bezpochyby vede - v tom, že na něj vzniklo a vzniká mnoho desktopových aplikací, které dovolují uživatelům svůj Twitter účet ovládat pohodlněji než webové rozhraní. Jak už to ale bývá, když se nabídka rozrůstá do obřích rozměrů, přichází zákonitě problém - jak si mezi tou hromadou vybrat ten správný program.

Procentuálně více se Twitter aplikace dělají pro operační systém Mac OS X, početnou skupinu ale tvoří programy založené na platformě Adobe AIR, čímž jsou otevřené pro uživatele jak Apple systému, tak Windows. Osobně mám však zkušenosti, že programy založené právě na Adobe AIR mají o něco pomalejší start, nejde však o nějaké rapidní rozdíly, takže to nelze brát vyloženě jako handicap.

Jak jsem již naznačil, aplikací pro ovládání Twitter účtu je celá škála, nebudu přehánět, když zmíním číslo zhruba čtyř desítek programů. Jak už to chodí, dost z nich se od sebe až tolik neliší, maximálně dochází k proměně barev, stylu písma a velikostí oken. Vybavení pak mají aplikace často naprosto shodné.

Pro článek jsem vybral osm programů, které by za vyzkoušení stály. Aby se do úzkého výběru dostaly, musely aplikace splňovat tato kritéria - nabízet zajímavé funkce, být uživatelsky příjemné, mít zajímavý/hezký design a měly by být spolehlivé.

Tweetdeck

Tweetdeck patři mezi špičku, alespoň co se týče spokojenosti uživatelů a jejich počtu. Mezi první přednosti patří, že existuje ve verzi pro operační systémy Mac OS X, Windows a Linux. Program se během mého používání nikdy nijak nesekal, nepadal, je rychlý a má v sobě vše, co k tweetování potřebujete. Jako nadstavba je možnost hledání mezi dalšími Twitter účty a především pak funkce TweetScop, kdy se vám zobrazí právě nejvíce probíraná témata z celého světa. Stačí si pak na dané téma (např. Ronaldo) kliknout a může si číst diskuzi, názory a také přidat svůj příspěvek.

Zcela samozřejmostí je, že lze jednoduše zkracovat vámi vložené URL adresy (tak aby z povolených 140 znaků zabíraly co nejméně místa) a že můžete vkládat fotky.

Tweetdeck má ale i funkční rozhraní, lze v něm spravovat několik sloupců, máte-li potřebu mít zvlášť vaše statusy, přímé zprávy, odpovědi apod. Můžete si ale z aplikace udělat i jednoduché okno, kde uvidíte vše v jednom sloupci. Základní barva obsahuje bílé písmo a šedočerný podklad.

Tweetdeck ale v průběhu svého vývoje přišel s rozšířením o možnost sledovat i statusy přátel z Facebooku a dovoluje Vám psát statusy jak na Twitter, tak i na Facebook. V případě Facebooku, který zkrátka a dobře ještě nemá žádnou svoji speciální desktopovou aplikaci (nýbrž pouze tu pro iPhone), je ale ovládání dost omezené. Nemůžete na status svého přítele reagovat, můžete mu pouze poslat e-mail nebo hodit jeho věty do vlastního tweetu. Tím to končí. Aplikace je zdarma.

Twhirl , Nambu , Tweetie

Tato trojice je pospolu, neboť se od sebe neliší praktickým využitím, jen vzhledem. Zatímco Twhirl funguje přes Adobe AIR, ostatní dvě aplikace je určena pro Mac OS X. Nevýhoda prvního programu (Twhirl) je, že v něm nefunguje červené kolečko tak, jak jsme v macovském systému zvyklí. Program se jím totiž zcela vypne. To mi z počátku dělalo problém a na rozhraní Twhirlu jsem si nějak nedokázal zvyknout.

Tweetie mi dělá jednu starost, a to, proč existuje v placené verzi za 20 dolarů, když mezi placenou a tou free verzí nebude nějaký podstatný rozdíl. Tweetie není ani zrovna moc "nadupaný" program, pro základní využití Twitteru stačí, stěží však může obstát v konkurenci. V čem však zaujme, je možnost nejen přidat obrázek, ale také přímo nahrát video. To je pro ty z vás, kteří rádi videozprávy asi dobrou zprávou.

A do třetice - Nambu. Nambu jsem používal dlouho a nějak se mi s ním nechce loučit, ačkoliv asi dám přednost vyspělejším aplikacím. Přijde mi rozhodně z této trojice nejlepší. Pokud nemáte ambici v jednom programu ovládat jak Twitter, tak i Facebook, představuje Nambu jasnou volbu. Spolehlivá aplikace, která vyzařuje jednoduchostí, přehledností a užitečnými funkcemi včetně nejrůznějšího třeídění do skupin, vyhledávání speciálně podle URL adres, hledání témat…

Aplikace Tweetie

Digsby

Aplikace, kterou (přínám se) nehodlám využívat, ale v mém přehledu jsem jí poskytl místo, neboť představuje odlišnou cestu, jak s Twitterem pracovat. Jde v podstatě o obdobu messangerů jako je ICQ či třeba Adium. Zvládá právě všechny tyto možnosti (AIM, MSN, Yahoo, ICQ, Google Talk, Jabber i Facebook). Vedle toho s ním můžete kontrolovat a číst své emaily a jeho možnosti jsou rozšířené o zmiňované sociální sítě jako Twitter, Facebook, ale i MySpace a LinkedIn. Takže spousta funkcí na jednom místě. Digsby oplývá flexibilitou v nastavení a zobrazení, od podob jako je právě ICQ, až po implantování coby widgetu na vaše webové stránky.

Podle mého názoru však toto rozpětí možností je trochu kontraproduktivní. Žádná z nich pak nemá dostatek "prostoru" ke speciálnějšímu nastavení. A v případě Twitteru to platí také.

Spreedtweet

Není nikterak designem vyvedená aplikace, její jedinou předností je fuknce převést Tweet komunikaci do tabulky Excel. Na praktické využití při tweetování však nepoužitelná.

Digsby

Seesmic

Co se týče Twitter účtu, neumí toho Seesmic více než Tweetdeck a než třeba Nambu. Spíše mu schází možnost brouzdat světem Twitter uživatelů či si vyhledávat jednotlivá témata. V čem se však Seesmic (takřka) týden co týden zlepšuje, je jeho importování Facebooku. Jak jsem již předestřel z úvodu, tato gigantická sociální síť funguje ve své úplnosti pouze přes své webové stránky a pouze tak aplikace pro iPhone ještě má s tím webovým rozhraním nejvíce společného. Desktopové programy neexistují a Seesmic patří mezi ty "v první linii", kdo se to snaží změnit. Na internetu se tak můžeme dočíst, že právě díky Seesmic aplikaci se prolomí ledy a Facebook bude mít brzy svůj kvalitní program.

Pokud tedy oželíte některé Twitter funkce ve prospěch toho, že budete mít pod dohledem i Facebook, zkuste Seesmic. Je zajímavé sledovat jeho pokroky. V aktuální verzi už můžete sledovat nejen statusy svých přátel, ale zobrazují se i vložené fotografie, videa, odkazy. Jednoduše můžete označit "Líbí se mi", můžete přidávat komentáře, nebo kliknout na profil daného přítele. Co mi zde zatím chybí, je upozorňování na další komentáře u statusů/obrázků apod., které jsem sám okomentoval, čili Seesmic v podstatě nedovoluje jednoduše sledovat diskuzi - můžete si jen manuálně dát zobrazovat komentáře, přičemž nevíte, zda nějaký přibyl či ne. Věřím ale, že zrovna tato drobnost by se měla v některé z dalších aktualizací programů opravit. Pak by Seesmic byl skutečně jedničkou na trhu. A k tomu všemu je zdarma…

Seesmic

EventBox

Zato EventBox zdarma není. Jeho cena je stanovena na 20 dolarů, ale protože se program zatím nachází v beta verzi, můžete si jej pořídit o 5 dolarů levněji. EventBox slibuje být doposud nejvybavenějším programem, ale beta stádium je na něm ještě znát. Alespoň v případě Facebooku, kdy můžete sledovat pouze statusy přátel, a ty ještě k tomu můžte jen hodit do tweetu, nikoliv na ně jakkoliv reagovat. Nemůžete si ani na kamaráda kliknout, aby se zobrazil celý jeho profil. Facebook tak v EventBoxu zatím pouze tiše skomírá.

K životu se však má Twitter, zde můžete zprávy od lidí tzv. retweetnout, odpovídat na ně, psát přímé zprávy… Záhadou mi ale je absence vkládání fotografií. Pravděpodobně i toto bude jen otázkou krátkého času, než vývojáři funcki do programu vloží.

V čem se ale EventBox jeví být nadějným, je jeho otevření dalším sítím či webovým "vymoženostem". Můžete zde odebírat zprávy z Google Readeru, spravovat své fotografie na Flickeru, ovládat účet na Digg a dokonce poslouží EventBox i jako RSS čtečka, přičemž výborné je, že můžete ihned a jednoduše daný článek poslat jako Twitter zprávu. Ba co víc! Můžete jedním kliknutím článek uložit na svůj Instaper účet, abyste se pak k němu jednoduše a kdykoliv (i offline) dostali. (Pokud neznáte Instapaper, doporučuji se s ním seznámit.)

O tom, že tento program zatím vychytává mouchy, svědčí i časté hlášení chyby připojení k serverům Facebook a Twitter, přičemž se po chvilce vzpamatuje a nové zprávy načte.

Bezpochyby na internetu najdete další zajímavé programy, které s Twitterem pracují a které vám osobně přijdou vhodnější a funkčnější. Tato exkurze po těch, které podle mě stojí za vyzkoušení, končí nadějnými vyhlídkami, že vývoj posledního měsíce ukazuje, že se máme ještě nač těšit.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: