RSS sem, RSS tam, co já s nimi udělám? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

RSS sem, RSS tam, co já s nimi udělám?

25. května 2009, 00.00 | Odběry RSS kanálů nabízí dnes prakticky každý server a pro ty, kdo čerpají většinu informací z internetu, se jejich využívání rovná nutnosti. Nehledě na to, že kromě přehlednosti, které RSS čtečky nabízí, nám odběry poskytují rapidní úsporu času. Odběr lze provádět pomocí internetových prohlížečů, těm ale tento článek věnován není. My se zaměříme právě na programové RSS čtečky.

Takzvaných "RSS Readerů" je pro operační systém Mac OS X celá řada a zkoušet jeden za druhým by vám mohlo zabrat minimálně půl dne. V současnosti navíc mnohé aplikace existují ve free verzích, takže výběr opravdu není malý. Tato na první pohled velká přednost má však i své vady na kráse. A to doslova. RSS čtečkám totiž vládne unifikovaný vzhled, nenápaditost, jednotvárné řešení designu i funkcí. Pro kterou z nich se tedy rozhodnout?

Aplikace pro čtení RSS

Desktopovým aplikacím vládne NetNewsWire . U produktu společnosti Newsgator se setkáte s velmi vysokým hodnocením uživatelů. Vypovídá o tom i fakt, že pokud zvolíte na většině serverů odběr RSS, nabídne se vám NetNewsWire prioritně. Velkou předností je, že existuje i verze pro iPhone. Jakmile si přečtete článek na mobilu, přečten bude i v desktopové aplikaci, a naopak. Program běží spolehlivě a lze jej nastavit tak, aby byl nejen přehledný, ale i funkční (zobrazování textů uvnitř programu).

02mm20052009f.jpg

V jeho stínu zůstávají aplikace jako NewsFire a Shrook , přičemž by se dalo s klidem říci, že nezaslouženě. Ne že by byly něčím zajímavější, ale prostě… nejsou jiné. Všechny tyto programy disponují stejným nastavením, jen v některých případech může být snazší pochopit, co která funkce umí. Pro běžného uživatele tyto aplikace prakticky splývají a i řešením designu jako by si vývojáři koukali přes rameno. Snad jen Shrook je o něco ošklivější než ostatní. To je ale samozřejmě pouze můj subjektivní názor.

Ačkoliv se o ní nepíše tak často, představuje Vienna zajímavější cesty, kterými se RSS čtečka může ubírat. V podstatě se od předešlých v ničem neliší, ale naštěstí zdání trošku klame a konečně jde o program, jehož vizuální podobu (okna, v nichž se text objevují) si lze nastavit pomocí několika stylů – sympatický je třeba Front Row. Akt čtení je tak o něco přívětivější a může více vyhovovat různorodým vkusům uživatelů.

Co do vybavení Vienna nijak nezaostává, lze v ní hledat články podle klíčových pojmů, filtrovat je, různě tzv. "feeds" třídit podle kategorií, importovat mezi odběr i blogy apod. Mezi předností patří ikonka na horní liště plochy, takže máte stav nepřečtených článků, stejně jako přístup k nastavení, neustále po ruce.

02mm20052009f.jpg

Jste-li uživatelem, kterému jde opravdu čistě o to, aby měl k dispozici texty sesbírané z mnoha serverů, neprohloupíte, pokud si vyberete některý z výše uvedených programů. Pokud nemáte iPhone, nejvhodnější variantu představuje poslední zmiňovaná Vienna.

Times: noviny na míru

Pokud ovšem přistupujete ke čtení RSS kanálů jako k listování novinami či magazíny, a tedy si spojujete tuto četbu s jistou dávkou pohody a odpočinku, pravděpodobně vyžadujete od aplikací přívětivější rozhraní. Přesně pro vás je tu od dubna program Times .

Společnost Acrylic má na svědomí šikovný software Wallet a nyní si plusové body připsala za první RSS čtečku, která se od těch ostatních radikálně liší. Zakladatel společnosti a designér programu Dustin MacDonald filozofii aplikace Times postavil právě na tom, že mnozí čtenáři chtějí mít při procházení textů pocit pohody. Ne náhodou je v logu programu káva a noviny. A v čem se tedy Times liší?

Rozhodně ne ve "vybavení", snad jen jednoduchá možnost zajímavý text sdílet přes různé sociální sítě (jako Facebook, Twitter apod.) příjemně překvapí. Vše ostatní dokáží i jiné aplikace. Times ovšem vítězí právě díky designu. Ten svoji inspiraci našel v tištěných novinách a i přecházení mezi jednotlivými články si můžete nastavit tak, aby efekt vypadal jako otočení stránky papíru. Při procházení článků můžete narazit na některý, jenž vás zaujme a budete si jej chtít v klidu přečíst později. V tom případě stačí jen mezerníkem zobrazit dřevěnou desku a na tu článek přetáhnout (vizuálně opět jde o list papíru). Efektní je i připojování jednotlivých "feeds" a začleňování do "novin" opět pouhým přetahováním. Lze si nastavit několik kategorií, ty základní jako Sport, World apod. můžete jednoduše přepsat. I přes tyto možnosti však, pokud odebíráte kanály z několika desítek serverů, vykazuje Times ve výsledku o něco menší přehlednost, než jakou nabízejí ostatní, vizuálně strohé aplikace. Také je zatím sporná možnost číst celé články uvnitř aplikace. Ačkoliv lze tuto možnost v nastavení potvrdit, výsledek bývá většinou takový, že se objeví pouze určitá část textu, celý text pak až v internetovém prohlížeči.

Program Times však existuje pouze krátkou dobu, a lze předpokládat, že jej čeká ještě slibná budoucnost. Narozdíl od výše uvedených aplikací ale může pro uživatele mít jedno velké mínus dané skutečností, že za něj musí zaplatit 30 dolarů.

02mm20052009f.jpg

Závěr

Závěr se ponese na pocitu rozporuplnosti. Na jedné straně je zde radost z toho, že RSS čtečky existují, a to ve velkém množství a ve většině případů zdarma. Na straně druhé si musíme povzdechnout nad tím, že není více vývojářů, kteří by se snažili přicházet s odlišnostmi, inovacemi a trh obohatili o aplikace s pestřejší nabídkou uživatelských rozhraní.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: