Mac OS X Server 10.1 - instalace, 1. část - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac OS X Server 10.1 - instalace, 1. část

12. listopadu 2001, 00.00 | Kromě Mac OS X pro běžné uživatele Apple nabízí také serverovou verzi systému, obohacenou o mnoho služeb jak pro internetové, tak pro intranetové použití.

Když jsem přemýšlel o tom, jak tento článek začít, nemusel jsem se příliš rozmýšlet. Jak jinak než srovnáním s Mac OS X 10.1!
Mac OS X Server 10.1 (MOSXS) je trochu něco jiného než běžná "klientská" verze, tudíž se tiše předpokládá, že server instaluje člověk, který něco o počítačích, internetu a sítích něco ví. Pro běžného uživatele s OS X nejsou problémy s bezpečností příliš důležité a spíše se může spolehnout, že to výrobce systému vyřešil za něj. Považuji za poměrně nutné podotknout, že je to z velké části pravda. Operační systém Mac OS po dlouhá léta patřil mezi systémy nejbezpečnější a vývojáři Apple se pokusili udělat vše proto, aby to tak i zůstalo. Pokud tedy nezačne sám konfigurovat systém pomocí terminálu a příkazové řádky, může si být poměrně jist, že se téměř nic nemůže stát.

U MOSXS je situace úplně obrácená. Administrátor musí dbát na bezpečnost především a přesto, že jak sami uvidíte, udělali u Apple pořádný kus práce, zbylo ještě dost na vás. Nezapomeňte tedy na známé pravidlo, že nejhorší uživatel je poučený laik. Pokud budete mít nějaké pochybnosti o bezpečnosti operačního systému MOSXS, doporučuji internetový server SecureMac. (http://www.securemac.com)

Win2k
Na internetu jistě sami najdete desítky srovnání MOSXS a Linuxu, MOSXS a Win2k Serveru, apod. Já osobně mám jisté zkušenosti se všemi zmíněnými systémy a mohu na rovinu říci toto: Přestože považuji MOSXS za úžasný systém, který boduje nad Linuxem a Win2k v mnoha ohledech, nemusí se jednat vždy o serverový systém nejvhodnější. V případě, že budu mít instalovat server do kanceláře/studia, kde jsou samé stanice s Windows, asi nezvolím MOSXS. Stejně, pokud zákazník hledá co nejlevnější řešení internetového firewallu, asi použiji Linux, protože vychází řádově levněji. Na druhou stranu, bezpečnost Win2k i Linuxu je na pováženou... Z pohledu výkonnosti systému jsou všechny tři platformy zhruba stejné, ovšem Win2k "převálcuje" obě ostatní v prostém sdílení souborů. Tam, ač nerad, musím před vývojáři Microsoftu smeknout pomyslný klobouk.

Instalace
První, nejdůležitější částí instalace jakéhokoliv serverového systému, je příprava. Dříve tedy, než strčíme CD do mechaniky a začneme instalovat, se společně zamyslíme nad tím, jaké služby budeme od serveru vyžadovat, jaká bude topologie sítě, kolik budeme mít uživatelů atd. Protože budeme instalovat server, který reálně nikde nepoběží, můžeme si vymyslet spoustu variant. Tedy: Budeme mít server, 5 iMaců s Mac OS X, 5 iMaců s Mac OS 9 a 5 počítačů s Windows 98. Od serveru budeme vyžadovat, aby na něm běžel webový server - Apache, sdílení souborů přes AppleShare i SMB (Windows), DNS server, DHCP server, filtrování IP paketů. To by snad mohlo pro začátek stačit. Možná ještě WebDAV, mySQL a php, ale to si necháme až nakonec.

Začínáme
Vzhledem k tomu, že po nastartování z CD není skoro co dodat k samotné instalaci, poradím vám ještě mojí dobrou zkušenost, která se mi několikrát osvědčila. Rozdělte si disk na dvě části, menší a větší. Ta menší by mohla mít třeba 4Gb a na té bude samotný systém, zbytek bude pro domovské adresáře jednotlivých uživatelů. Na co je to dobré? No, v případě, že budete potřebovat server přeinstalovat, tak nebudete muset řešit zálohování jednotlivých uživatelů...

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: