Mac OS X prakticky 2. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac OS X prakticky 2.

macos_prax_1k

23. dubna 2001, 00.00 | Pokračujeme v praktickém zkoumání Mac OS X. Opět si ukazujeme, že nového systému by se neměl nikdo bát.

Vojtar se asi zeptal za mnoho majitelů a uživatelů Maců, když pod článkem o aktualizaci Mac OS X položil otázku: "Doufám, že ty divný jména a zkratky nebudu muset znát, abych mohl Maca dál používat." Není se co divit, v tuzemsku příliš mnoho instalací zatím není, a tak praktické zkušenosti nepřibývají příliš rychle.

I proto přicházíme s dalším prakticky zaměřeným pokračováním, ve kterém si na pár příkladech (pro již pokročilejší a obeznámené uživatele jistě triviálních) opět ukážeme, že reálná práce v novém systému se často nemusí zase až tak příliš lišit od postupů, na které jsme si zvykli. Ke vztahu UNIXu a Mac OS X a k jeho nárokům na budoucí uživatele bych se následně rád vrátil v obecnějším článku.

Běžná práce s Mac OS X (originál po kliknutí)




První postřeh se bude týkat práce se soubory v obou nainstalovaných systémech, to znamená v Mac OS X a Mac OS 9. Mac OS X je sice od základu nový a jiný, stále je to ale Mac OS, a tak pochopitelně oba systémy mohou navzájem sdílet soubory. Takže není žádný problém například stáhnout v Mac OS 9 soubory z Internetu pro Mac OS X, a pokud jde o archívy, tak je i rozbalit. To stejné platí až na výjimky (například soubory v Unicode) i naopak. Převažující část souborů (obrázky, video, archívy apod), se kterými pracujeme v Mac OS X, můžeme snadno použít i v Mac OS 9.


Ani pokud jde o formáty souborů, se UNIXová podstata systému neprojevila nijak příliš destruktivně. Samozřejmě, že teď nemám na mysli standardní formáty typu TIFF nebo JPEG, ale nepřijdeme ani o specifické formáty. Na obrázku vidíte příklad, práci se samorozbalovací diskovou image (iMovie.smi). Nakonec, StuffIt Expander je i nadále součástí standardní instalace, takže ani zde nic nového a žádné nepříjemné překvapení (viz další ikona na obrázku).



Další rozpaky vzbuzoval u některých uživatelů Dock. Komu na pracovní ploše tak trochu překáží, může (kromě zákazu animace operací s dokumenty) nastavit i jeho další chování. Dock může být po většinu času schovaný a objevovat se jen po najetí myší k okraji obrazovky. Kromě toho lze výrazně ovlivnit jeho velikost i míru zvětšování ikon, když nad Dockem přejíždí myš (včetně nulového zvětšení). Osobně jsem nastavení, které mi vyhovovalo, po chvíli našel. Na obrázku je vždy vysunutý Dock v klidu a ve chvíli, kdy ukazujeme myší na některou z jeho položek - tu systém označí názvem a případně ji zvětší (právě podle nastavení). Položka (nebo položky) právě aktivní je vyznačena malým trojúhelníčkem dole.

Různá nastavení Docku (stejná šíře obrazovky)


Ale protože nemůže být vždycky úplně všechno růžové a skvělé, tak na konec přidám drobnou poznámku k Internetu (i když jde spíš o úkol pro odborníky web designéry a i když je v tom podle mně Mac nevinně). S příchodem Mac OS X byla ohlašována i bezchybná podpora Javy. Jedním z tuzemských míst, kde uživatel Maca tradičně příliš nepochodil, byla stránka E-banky. Navzdory proklamovanému pokroku v Javě ale MSIE pod Mac OS X na stránce E-banky okamžitě a opakovaně a ihned padl. Možná bych to i zatím přešel, nakonec prohlížeč je dosud v betě a mnozí k němu mají výhrady. Ale přesně stejně padl i prohlížeč OmniWeb 4.0. Zdá se tedy, že stránky E-banky zůstanou i nadále pro uživatele Maců nepoužitelné – a zdá se mi celkem jasné, kdo by se měl po chybě pídit.


Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: