MacOS X Server 10.1 - instalace, druhá část. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

MacOS X Server 10.1 - instalace, druhá část.

28. listopadu 2001, 00.00 | Minule jsme se řekli něco obecného o MacOS X Serveru, tentokrát si probereme jeho služby a také se podíváme na základní konfiguraci po instalaci.

Ještě, než začneme konfigurovat, upřesním několik pojmů, o kterých jsem v minulé části psal. Zmínil jsem se, že:"Od serveru budeme vyžadovat, aby na něm běžel webový server - Apache, sdílení souborů přes AppleShare i SMB (Windows), DNS server, DHCP server, filtrování IP paketů. To by snad mohlo pro začátek stačit. Možná ještě WebDAV, mySQL a php, ale to si necháme až nakonec."

Apache - Apache je nejrozšířenější internetový server na světě a je základním kamenem internetových služeb v MOSXS. Ten z vás, kdo již někdy Apache konfiguroval, třeba na Linuxu, bude unešen snadností obsluhy.

WebDAV - služba WebDAV je součástí Apache a umožňuje uživatelům měnit své internetové stránky bez nutností ftp přístupu. Ten, kdo má iDisk ví, o čem mluvím.

SMB - služba, umožňující připojení k serveru a souborům klientům s Windows

DNS - služba, umožňující svým uživatelům používat internetový nebo souborový server pomocí doménového jména, místo IP adresy. V podstatě to znamená, že stačí napsat www.mujmac.cz misto 193.85.233.131

DHCP - protokol a služba s ním související, která umožňuje administraci a konfiguraci klientských počítačů ze serveru. Nastavíte rozsah adres, které se mohou přidělit a počítač při startu získá IP adresu od serveru (na určitou dobu) a připojí se do NetInfo domény.

IP filtrováni - ochrana serveru před útočníky zvenčí. Asi jste už slyšeli pojem "softwarová firewall" - služba kontroluje pakety, které přichází po síti a buď je propustí nebo zavrhne.

mySQL - jde o jeden z nejrozšířenějších internetových databázových serverů. Pravděpodobně však hlavně díky Linuxu. Představuje však velmi solidní řešení pro webové grafiky, kteří chtějí ve svých stránkách používat informace z databází. Hlavní předností mySQL je cena. (Zadarmo)

php - Jeden ze standardů rozšířených na internetu určený pro vývoj dynamických internetových stránek.

Prvotní konfigurace

Předpokládám, že jste úspěšně nainstalovali MOSXS a přešli přes první dialog, který chce vědět vaše seriové číslo a můžeme tedy již bez problémů pokračovat. Asistent, který vás provází při základní konfiguraci serveru, není úplně stejný, jako ten, který vám pomáhá konfigurovat klientskou verzi systému. Jedno z prvních nastavení, které musíte provést, je vytvoření administrátora a administrátorského hesla.

V položce Networking nastavte "Use the local NetInfo domain only". Nyní následuje nastavení parametrů pro TCP/IP. Do položky "Host Name" se nastaví jméno serveru, které eviduje doménový server. (ten je buď u providera, nebo ve vaší firmě). Stejnou adresu pak nastavte do pole DNS. Zde můžete uvést adres několik. V případě, že primární (první) DNS server nebude fungovat, použije se další, atd. Jen dejte pozor, abyste měli k DNS serveru rychlý přístup (ideální je DNS server u vašeho providera), protože na DNS serveru hodně závisí celková odezva serveru. "Computer name" je jméno, jak se bude server prezentovat na síti.

Pokud chcete rovnou spouštět i AppleTalk, můžete to nastavit v dalším kroku. Zpřístupníte tím server pro počítače s MacOS 8.1 a vyšším, ovšem s vypnutým anonymním přístupem. Osobně si myslím, že je v této chvíli lepší nechat AppleTalk vypnutý a spustit ho později.

TCP/IP adresa, maska sítě a adresa routeru jsou zřejmě jasné položky, které nemá smysl vysvětlovat.

Pokud jste vybrali AppleTalk, bude vybraný i v položce "Services". Vzhledem k tomu, že budeme později jednotlivé služby samostatně konfigurovat, necháme je všechny vypnuté.

V závěrečné položce vidíme seznam nastavení, které jsme vytvořili. Projděte si to ještě jednou krok za krokem a pak si nechte zápis uložit. Je šikovné později si ho vytisknout a smazat.

Nyní vás čeká restart, který velmi pravděpodobně bude nějakou chvíli trvat. Start se na nějakou dobu zastaví při položce "Starting directory services", nemusíte si z toho zatím dělat hlavu. To nastavíme později.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: