Mac OS X prakticky 1. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac OS X prakticky 1.

macos_prax_1k

6. dubna 2001, 08.00 | Je skutečně Mac OS X jen pro experimentátory a nadšence? Je opravdu tak nepochopitelný, tak jiný?

Jen úplně v krátkosti. Pokud jste si četli (v zahraničí i třeba v tuzemsku) ohlasy na Mac OS X, mohli jste se taky dozvědět, že:

- je extrémně náročný na výkon počítače
- na „obyčejných“ G3 se skoro ani nehne
- tahle verze se Apple nepovedla
- bude potřebovat hlubší změny a důkladnou opravu
- během roku či dvou by z něj mohl být dobrý operační systém
- v současné podobě není vhodný pro běžnou práci
- spouštění aplikací ve vrstvě Classic je neohrabané a ubere výkon počítače
- je zatím k dispozici jen pár aplikací pro prohlížení internetových stránek
- je nepoužitelný, protože ještě pěkně dlouho nebude umět česky
- je k ničemu, protože je postaven na více než 20 let starých, a tedy zastaralých technologiích (obzvláště úsměvné)


Zapomeňte na to.

Nad některými z uvedených výtek se nevyplatí ani mávnout rukou, s některými bychom možná mohli polemizovat. Je to tím, že v recenzentech zůstaly dojmy z veřejné bety a nepodívali se na nový systém pořádně? Možná, kdo ví.

Napadá mě ale paralela. Cizí jazyk se můžete učit zhruba dvěma způsoby. Buď postupně stavíte základní poučky a začnete od triviálních vět, nebo jste trochu „hozeni do vody“, a postupně, jak z praxe vystupuje potřeba, doplňujete nezbytné základy a jemnosti. Možná to přirovnání trochu kulhá, ale podobně se do Mac OS X pustím. Není čeho se bát, bude to jednodušší a příjemnější, než si myslíte. Odborné Unixovské debaty necháme jiným nebo je prozatím odložíme, my se pustíme cestou „běžného“ uživatele, a ukážeme si, jak to pěkně chodí.

Mac OS X jsem měl zatím možnost provozovat na dvou počítačích. Prvním je G3/300/256 s českým systémem 9.0.4, druhým byla zapůjčená G4/733/256, na kterou jsem instaloval US verzi Mac OS 9.1. Připomínám, že přesto i zde je možnost češtiny, instalace (dá se říci již tradičně) totiž může volitelně, v rámci vícejazyčné podpory, zahrnovat česká písma a klávesnici. Tohle řešení možná má své „limity“, stejně tak ale má řadu výhod – do debaty můžete nahlédnout třeba na našem diskuzním fóru.

A malá dávka teorie – na G3 proto vrstvu Classic spouštět nemohu, protože Mac OS X se lokalizovaným verzím OS 9 brání. Na G4 fungovalo spouštení vrstvy Classic bez problémů. Mac OS X běžel v obou případech ze svého samostatného logického disku o velikosti 2GB. V obou systémech normálně funguje ovládací panel Startup Disk, resp. Spouštění, kde lze nastavit, pod kterým systémem počítač po restartu poběží. Ze stránek Apple stáhnutelný updatovaný panel má umožnit i instalaci obou systémů na jednom logickém disku, to jsem ale nezkoušel.


V tom, jak prakticky funguje průběžné přepínání mezi Mac OS X a vrstvou Classic, panuje určitá nejistota – proč si to neukázat hned jako první věc.
Po vyzkoušení jsem byl opravdu překvapen, jak je vše jednoduché a přirozené. Prostředí Classic lze spustit předem („do zásoby“), nebo i otevřením aplikace pro Mac OS 9. V obou případech se vždy při prvním spuštění otevře okno, v němž vidíme běžný start Mac OS 9. Při úplně prvním spuštění po instalaci si ještě Mac OS X stáhl nějaké doplňující soubory (bez upřesnění), ovšem s upozorněním, že při restartu počítače pod systémem Mac OS 9 se žádné změny neprojeví.


Dál už přepínání funguje tou nejjednodušší a nejlogičtější cestou. Z disku, obsahujícího aplikace pro Mac OS 9 je možné normálně vytáhnout na plochu Mac OS X zástupce aplikací (funguje i zkratka Alt-jablko, což je příjemné), stejně dobře se na aplikace lze proklikat. Ze zástupce spustíme aplikaci a je hotovo. Na obrázku vidíte plochu a ikony Mac OS X, okno aplikace (v tomto případě Word 2001) a jediné, co se změnilo, je vlastně horní lišta – nyní je to lišta z Mac OS 9.
Když na svém počítači kliknete mimo okno aplikace na plochu, přepnete se do Finderu. Tady se přepnete taky – ale do Mac OS X. Jediné, co se změní, bude vzhled horní lišty, která se vrátí do podoby Mac OS X. Nezaznamenal jsem přitom žádný výkonnostní problém. Jak vidíte, náš Word běží úplně v pohodě, a s češtinou, instalovanou v rámci Mac OS 9.1.

Screenshot vznikl tak, že jsem v utilitě Grab zvolil 10 vteřinovou prodlevu a v mezidobí kliknutím aktivoval Word. Grabovací utilita osnímkuje obrazovku, přepne se na chvíli do popředí a nechá uživatele uložit obrázek. Jednoduché, očekávané chování. Na tomto příkladu je pěkně vidět, jak má Mac OS X systém pod kontrolou i po přepnutí do vrstvy Classic (a Wordu).

Příště se podíváme na práci se soubory, na používání souborů z Mac OS 9 v Mac OS X, a na to, že obsluha Mac OS X není zdaleka tak nepochopitelná a plná nových věcí, jak by se mohlo zdát.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: