Mac OS X a čeština - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac OS X a čeština

MacOSX_class

14. prosince 2001, 00.00 | Nejčastější dotaz nových uživatelů Mac OS X směřuje na podporu češtiny, proto si v tomto článku shrneme všechny důležité informace.

Nejčastější dotaz nových uživatelů Mac OS X směřuje na podporu češtiny v tomto systému, proto si v tomto článku shrneme všechny důležité informace.

Podpora češtiny

Mac OS X 10.1 a vyšší v sobě již zahrnují podporu pro národní jazyková prostředí oblasti střední Evropy – konkrétně umožňují používat češtinu, maďarštinu, polštinu a slovenštinu.

Podpora, která je v přímo v systému, pro svůj chod potřebuje nějaké CE fonty, ideálně běžné true-type CE fonty ze systému. Zde také občas dochází ke zmatení, neboť za určitých okolností se po instalaci objeví podpora automaticky, za jiných nikoliv.

Mac OS X si při startu načítá fonty nejen z několika svých vlastních složek k tomu určených, ale také ze systémové složky Mac OS 9, která se obvykle na počítači také nachází. Fonty, které zde najde, nabídne stejně jako všechny ostatní. A jelikož valná část uživatelů má systém buď upravený tak, aby fungoval česky, nebo přímo s českou lokalizací, není s fonty problém – Mac OS X je najde, použije, a v panelu International v systémových předvolbách zobrazí skript Central Europe.

V případě, že se na disku nenachází počeštěný Mac OS 9, OS X potřebné CE fonty nenalezne, a proto ani nedokáže zobrazit podporu pro CE. V tom případě je nutné vzít nějaké CE fonty a přesunout je do příslušné složky. Doporučujeme do systému vhodit alespoň základní „systémové“ CE true-type fonty.

A kam s fontama? V Mac OS X má uživatel k dispozici celkem čtyři složky s názvem „Fonts“. Jednu ve své domovské složce v „Library“ – fonty, které vloží sem, jsou dostupné jen a pouze pro něj – pokud se k počítači přiloguje někdo jiný a bude chtít pracovat s dokumentem, kde jsou tyto fonty použité, má smůlu. Další složka je pro změnu čistě systémová, v /System/Library/Fonts – sem uživatel nemá vůbec přístup. Proto je ideální fonty ukládat do /Library/Fonts, kde jsou dostupné všem uživatelům počítače. Ještě je k dispozici složka Network, která zpřístupňuje svůj obsah všem počítačům v rámci sítě.
Poté, co jsou CE fonty buď převzaté z jiného systému, nebo vložené ručně do složky Fonts, lze nyní snadno nastavit podporu pro českou klávesnici – v panelu International, záložka Keyboad Menu. Bohužel, v rámci tohoto skriptu nejsou nadefinované české styly zobrazování času, měn a data. Také řazení je spíš symbolické – systém řadí názvy s českými znaky tak, jako by tam byly znaky bez diakritiky, takže například „žumpa – Zuna – župa“.

Pokud si budete hrát v International s jazyky a budete chtít nastavit češtinu jako první (záložka Language), aby se zobrazily aplikace, češtinu obsahující, s českými menu, tak to nedělejte. Pokud bude čeština v tomto menu na prvním místě, tak to bude mít zajímavé a nepochopitelné následky na stabilitu systému – pouze několik syndromů, které se nám podařilo identifikovat: pád přehrávače QuickTIme při přehrávání filmu na celou obrazovku, pád System preferences při zvolení Energy Saver. Je možné, že i za další problémy bude moci tato volba. Než bude existovat plná česká verze, asi to bude nutné upravit...

Fonty

Apple v Mac OS X rozšířil podporu nejrůznějších formátů fontů, takže k našim populárním TrueType a PostScript fontům se přidala podpora DataFork TrueType fontů, což jsou Macovské TT převedené tak, že jsou celé v dataforku, neobsahují žádné resources. Kromě toho MacOS X podporuje Windows TrueType fonty, tedy fonty s koncovkou .ttf a .ttc, a samozřejmě je podorován také formát OpenType – společné dílo Adobe a Microsoftu. K práci se všemi vyjmenovanými formáty stačí vlastní systém, není potřeba ATM (které ani neexistuje), zobrazení a tisk fontů obstarává systém sám, pro správu je možné použít například Suitecase 10.

Tyto všechny fonty vám za určitých okolností budou fungovat krásně česky – bohužel, tyto okolnosti nejsou moc časté.

Možná tušíte, že v OS X jsou dvě používané programátorské API rozhraní – Cocoa (z převzatého Nextu) a Carbon (řešení pro zajištění kompatibility s stávajícími aplikacemi – po drobných potřebných úpravách). Všechny fonty tedy budou korektně chodit (tedy zobrazovat češtinu, pokud ji obsahují) v Cocoa aplikacích – bohužel nejrozšířenější je v daný okamžik TextEdit, a žádná z „velkých“ aplikací, které se chystají, není napsaná v Cocoa prostředí. V Carbon prostředí se prostě dají používat pouze ty fonty, které fungují česky v OS 9, tedy CE PostScripty a TrueType, některé vybrané aplikace zvládají i práci s OpenType fonty. Víc ovšem ani ťuk. Apple si toto uvědomuje a snaží se Carbon „naučit“ Unicode, ovšem zatím si na případný pozitivní výsledek ještě počkáme – negativní jsou již na světě, například určité problémy CarbonLib 1.4 s češtinou pod Mac OS 9.

Proto, pokud chcete plně používat možností OS X, tedy hlavně používat OS X verze populárních aplikací, můžete prozatím zapomenout na OpenType fonty – prostě vám nebudou fungovat s češtinou. V Cocoa aplikacích vše funguje velmi krásně, snad se toho dočkáme někdy ve všech aplikacích.

Mimochodem, pokud píšete texty v TextEditu, který pracuje nativně v RTF formátu, a posíláte je následně dále, například uživatelům pracujícím ve Wordu, používejte pro změnu výhradně Unicode fonty (například systémovou Helveticu případně Lucidu Grande a další). Pokud jsou použité CE fonty, nelze pak takovýto soubor korektně načíst s češtinou...

Jak vidíte, podpora se zdaleka nedá označit za dobrou, především nám neumožňuje využívat všech výhod Mac OS X. Doufejme, že v některé z dalších verzí padnou i tato omezení.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Mac OS X CZ  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: