NetInfoManager, aneb přímá cesta do databáze - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

NetInfoManager, aneb přímá cesta do databáze

macos_prax_1k

30. října 2001, 00.00 | V minulých dvou dílech našeho seriálu jsme se seznámili se síťovou databází NetInfo, dnes se podíváme na aplikaci NetInfoManager, která nám umožní s databází NetInfo v naší síti přímo pracovat.

V minulých dvou dílech našeho seriálu jsme se seznámili se síťovou databází NetInfo: v prvním jsme si ukázali její doménovou strukuru, zatímco ve druhém jsme se věnovali adresářům klíčů a hodnot, jež jsou uloženy v doménách.

Dnes se podíváme na aplikaci NetInfoManager, která nám umožní s databází NetInfo v naší síti přímo pracovat.

Základy

Aplikace NetInfoManager je, stejně jako většina ostatních administrátorských aplikací, "schována" ve složce /Applications/Utilities — tam ji snadno najdeme:

Po spuštění aplikace automaticky otevře lokální doménu počítače, na kterém právě pracujeme (připomeňme znovu doménovou strukturu, popsanou v prvém díle: každý počítač má vlastní "listovou" doménu, nad těmito doménami pak mohou být domény podsítí, až na nejvyšším místě je kořenová doména).

Lokální doména se zobrazí ve standardním okně aplikace NetInfo pro práci s doménami — vidíme je na následujícím obrázku:

Titulek okna obsahuje identifikaci domény. Nejprve zde je tag domény ("local") a jméno stroje, na kterém je doména uložena ("localhost"); za pomlčkou je uveden alternativní způsob identifikace, cesta domény ("/local", protože v mé konfiguraci jsou lokální domény přímo podřízeny kořenové doméně).

Pod toolbarem (na operace, jež nám NetInfoManager nabízí, se podíváme až za chvilku) je browser, ve kterém vidíme stromovou strukturu adresářů uvnitř domény, tak, jak jsme si ji popisovali v minulém dílu: vidíme, že kořenový adresář obsahuje adresáře "aliases", "exports", "groups", a další.

Nejspodnější část okna obsahuje tabulku, ve které je zobrazen seznam dvojic <klíč, hodnoty> pro právě vybraný adresář — na obrázku vidíme, že kořenový adresář lokální domény obsahuje klíč "master" s hodnotou "localhost/local", a klíč "trusted_networks", který nemá žádnou hodnotu.

Otvírání domén

Nejjednodušší je použít příkaz "Open", který nám umožní vybrat požadovanou doménu přímo z hierarchie:

Chceme-li však použít tag domény a adresu počítače, na které doména leží, můžeme použít alternativní příkaz "Open By Tag". Můžeme také pohodlně otevřít nadřízenou doménu příkazem "Open Parent" (nebo stisknutím odpovídajícího tlačítka u horního okraje okna).

Práce s obsahem

Pro začátek, než se seznámíme s konkrétními adresáři a jejich významem, je lepší používat NetInfoManager spíše na prohlížení: některé změny by mohly vést i k tomu, že by nebylo možné nabootovat systém! Proto samozřejmě NetInfoManager chrání obsah databáze před neautorizovanými změnami: dokud jej "neodemkneme" klepnutím na ikonku zámku v levém dolním rohu okna, měnit nemůžeme nic; odemčení je povoleno jen těm, kdo znají patřičné administrátorské heslo (pro různé domény samozřejmě může být různé, podle toho, kdo je administrátorem počítače, na kterém daná doména hostuje).

Jakmile otevřeme přístup do domény, můžeme používat příkazy z nabídky "Directory" — jejich pomocí můžeme jak měnit strukturu adresářů, tak i jejich obsah: dvojice <klíč, hodnoty> se zde nazývá "property".

Konkrétní klíče a hodnoty pak můžeme měnit přímo v tabulce: stačí na klíč nebo hodnotu poklepat, a můžeme měnit text.

Aktivace roota

Pro administrátorské práce je často příjemné, můžeme-li se k počítači přilogovat jako root — superuživatel, který může cokoli a který nemá prakticky žádné omezení. Firma Apple standardně takovéto logování zakazuje, zřejmě na základě obav, že by to uživatelé mohli zkoušet a poničit si systém... Na druhou stranu však standardně vytvořené uživatelské konto má administrátorská práva — a ta umožnují i velmi vážně destruktivní činnost, takže se musím přiznat, že smysl tohoto omezení nechápu.

Chcete-li umožnit logování roota i na vašem počítači, prostě použijete příkaz Domain / Security / Enable Root User; je vhodné hned použít také ... / Change Root Password pro nastavení hesla.

Pokud vás zajímá, co se vlastně změní, podívejte se před akcí a po ní do adresáře "/users/root" na hodnotu klíče "passwd": jestliže zakódované heslo začíná hvězdičkou, uživatel sice existuje, ale nemůže se přilogovat.

To je pro dnešek vše...

Ostatními službami aplikace NetInfo se prozatím zabývat nebudeme: namísto toho příště projdeme hlavní adresáře a jejich klíče a hodnoty.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: