Novinky v Mac OS X 10.1, 1. část - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Novinky v Mac OS X 10.1, 1. část

26. září 2001, 00.00 | Nejnovější verze Mac OS X už čeká doslova za dveřmi na uvedení - a co čeká na nás, uživatele? Podívejte se spolu s námi důkladně na novou verzi tohoto systému. Bude to už konečně systém vhodný pro nás všechny?

Jak si možná pamatujete, Apple v červenci na MacWorld Expo v New Yorku slíbil uvedení nové verze Mac OS X na září – původní spekulace byly, že se objeví na Apple Expo, po zrušení této pařížské výstavy se pozornost všech upřela na právě konaný Seybold v San Franciscu. Mac OS X se oficiálně začne dodávat v sobotu, tedy poslední den v září, kdy jsou ještě otevřené obchody – Apple chce využít svůj čas do posledního okamžiku ;). Podrobnosti se dočtete v našem zpravodajství ze Seyboldu, o časovém rámci výskytu Mac OS X 10.1 u nás zatím není nic známo, jakmile se něco dozvíme, budeme vás pochopitelně informovat.

A jaké novinky Mac OS X 10.1 obsahuje? Kromě toho, o čem jsme už psali po MacWorld Expo, je novinek poměrně mnoho, proto vám je postupně představíme. Vzhledem k rozsahu nových vlastností se dá předpokládat, že dnes a ve čtvrtek se objeví články, popisující tyto novinky, po víkendu vám přineseme výsledky výkonnostních testů a shrnutí praktických zkušeností.

Rychlost

Jedním z klíčových prvků tohoto upgradu má být zvýšení rychlosti ve všech směrech, což se docela podařilo. Systém a aplikace reagují rychleji, výrazně se zrychlilo například bootování a především login, spouštění aplikací, ale i reakce menu, práce s okny a podobně. Také se omezily „čekací“ stavy, kdy uživatel jen čeká, až systém, resp. konkrétní aplikace přestane zobrazovat duhový kurzor a začne pracovat – ovšem 100% vymýcené zatím nejsou. Další zrychlení se týká systémových komponent, například QuickTime či OpenGL. Přesnější informace o zrychlení systému vám přineseme po víkendu.

Instalace

Jelikož se jedná o update, instalátor vyžaduje přítomnost 10.0.x na disku, jinak neumožní instalaci. Z technického hlediska je update podle všeho plná verze, neboť umožňuje smazat celý disk a nahrát čistou instalaci 10.1. Pokud tedy ještě nepoužíváte Mac OS X a z disku jste si ho smazali, čeká vás dvojitá instalace.

Podpora češtiny

Jak jste určitě zaregistrovali, u Mac OS X 10.0.x byla podpora češtiny pouze částečná, a to ještě díky snaze Roberta Černého, který pro Mac OS X upravil stávající CE podporu z Mac OS 9. Z tohoto hlediska je na tom 10.1 mnohem lépe, součástí standardní instalace je i podpora pro střední Evropu, tedy Čechy, Slovensko, Maďarsko a Polsko. Jazyková podpora je na stejné úrovni, jako u Mac OS 9.x Z (International), nedá se tedy označit jako skvělá, ale dejme tomu uspokojivá. Největší problém pro běžné uživatele asi bude stále se přepínající klávesnice do US, minimálně do doby, než někdo vytvoří klávesnici, která tento problém odstraní. Češtinu a česká písma lze používat bez problémů jak v Carbon (například AppleWorks nebo nový Word X), tak Cocoa aplikacích, základní informace o použití písem se můžete přečíst v našem seriálu článků o Mac OS X.

Dok

Dok, který je velmi důležitou částí rozhraní nového systému, byl částečně upraven podle požadavků uživatelů – například je možné ho umístit na levou nebo pravou stranu, pochopitelně také včetně automatického schovávání.

Dok se také přestal zahlcovat systémovými funkcemi, které dříve obsahoval ControlStrip – tyto ovladače a kontrolky se přestěhovaly na horní lištu, můžeme zde mimo jiné najít ovládání hlasitosti, přepínání rozlišení, ovládání vytáčeného připojení k internetu, v případě použití notebooku také ukazatel kapacity baterií, či v případě používání Airportu ukazatel síly signálu. Je dobře, že Apple ustoupil a umístil tyto ovládací a informační prvky na samostatné místo. Mimochodem, také hodiny je možné zobrazovat pouze formou ikonky, bohužel ikonka je velmi malá.

Další novinkou, která se týká doku, je upozorňování aplikací na nutnost zásahu uživatele. V klasickém Mac OS to je řešené prostřednictvím menu aplikací, kde aplikace, která potřebuje zásah uživatele, zobrazuje vedle své ikony „diamant“. V Mac OS X 10.1 se nám aplikace „hlásí“ – poskakují na svém místě v doku, ovšem výš a odlišným způsobem než aplikace, které startují.

Aqua

Také další prvky rozhraní se dočkaly změn: například kritizované zkracování názvů ikonek bylo vyřešeno zalamováním na dva řádky – pokud název přesáhne i tuto délku, je vynechán střed a zobrazen konec – ale to musí být už hodně dlouhý název. Pokud používáte sloupce, asi vás potěší možnost měnit šířku sloupců, buď všech, nebo pouze některého. Byla odstraněna chyba, která ztěžovala práci se seznamy – nyní se po napsání počátku názvu souboru přesune zobrazení na tento soubor, tak jak jsme tomu zvyklí z Mac OS 9.

Novou specialitkou je skrývání koncovek. Resp. nejedná se o tak převratnou novinku, protože systém toho před námi už teď spoustu skrývá, unixovou souborovou strukturou počínaje a koncovkou .app pro aplikace konče. Nyní se k tomu přidává skrývání některých koncovek souborů – tedy pouze těch, které systém má nastavené pro skrývání. Tento krok navazuje na to, že část aplikací již nepoužívá klasické přiřazování souborů prostřednictvím dvojce typ/tvůrce, ale pouze na základě několikapísmené koncovky – týká se to některých Cocoa aplikací. Schéma, na jehož základě jsou některé koncovky skryté, a některé ne, není na první pohled zřejmé, uvidíme v delší praxi, Apple tvrdí, že se to bude týkat především typů souborů obvykle přenášených po internetu. Podle Apple se jedná o vstřícný krok vůči uživatelům, kteří mohou být z koncovek zmatení, takto mohou bez problému s názvem pracovat, aniž by hrozilo, že smazáním koncovky zruší návaznost na konkrétní aplikaci. Uvidíme v praxi, jak se to osvědčí, ale je pravděpodobné, že část uživatelů si tuto funkci v předvolbách Finderu raději vypne. U PC je obdobná funkce již dávno, ale tam se schovávají všechny známe koncovky, schovávat pouze část je trošku divné.

System Preferences

Aplikace System Preferences, tedy nástupce ovládacích panelů, prodělala drobné změny a rozšíření funkcí - jednotlivé položky byly rozděleny do logických skupin, což usnadňuje orientaci. Z hlediska funkčnosti je zde několik novinek, například možnost snadného nastavení pozadí na ploše, ovládání pro uživatele se sníženou hybností, v položce International nyní již lze nastavit jako preferovaný jazyk pro systém a aplikace češtinu (to až někdy někdo začne dělat lokalizace programů, které jsou distribuované jako balíčky – package) a další. O dvou novinkách si povíme více: první je nastavení v ovládacím panelu Login, kde je možné, kromě nyní používaného zadávání uživatelského jména a hesla, nechat zobrazit seznam uživatelů daného počítače, kdy posléze stačí zadat pouze heslo - zdá se, že při tomto způsobu zobrazení se nemůže přihlásit root, ani nelze přejít do konzole. Druhou novinkou, kterou najdeme v části Keyboard, je podpora ovládání počítače prostřednictvím klávesnice – nikoliv simulací kurzoru myši, ale výběrem určitých prvků rozhraní. Díky klávesovým kombinacím je tak možné například rozbalit menu a poté ho procházet pomocí kurzorových kláves, vyvolat do popředí dok a zvolit položku, kterou uživatel potřebuje a podobně. Dále je možné zapnout ovládání dialogů a oken, kdy je možné přeskakovat mezi objekty pomocí tabulátoru – bohužel, podle všeho toto funguje pouze v Cacao aplikacích. Pokud budete tento způsob používat, je nutné rozlišovat mezi „default“ tlačítkem, které celou dobu bliká modře, a potvrzuje se Entrem, a aktivním tlačítkem, které je modře olemováno a aktivuje se mezerníkem.

Na závěr ještě několik drobností, které jsme zaregistrovali: opět fungují klávesové zkratky jabko-shift-3 a 4 pro snímání otisku celé obrazovky a výřezu – obrázky ve formátu TIFF budou uloženy na plochu přihlášeného uživatele. Jak jsme psali už u recenze na Logitech MouseMan, 10.1 podporuje jak dvoutlačítkové myši (druhé tlačítko je automaticky kontextové menu, ctrl-clik), tak skrolovací kolečko, které nyní funguje nejen v Cacao, ale také v Carbon aplikacích.

Z čistě vzhledových záležitostí byly změneny ikonky v dialozích, podle typu dialogu, Finder má svoje nové ikonky, pokud se upozornění týká nějaké aplikace, zobrazí se generická ikona, částečně překrytá ikonou aplikace, aby bylo jasné, o kterou aplikaci jde. Uživatele možná také potěší, že již nyní jde přiřazovat vlastní ikonky také diskům - je ale nutné se přihlásit k systému jako root.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: