Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
9. září 2005, 00.00 | V předcházejícím dílu našeho seriálu jsme začali s jednoduchou ukázkovou aplikací, na níž zhruba vidíme, jak se s MVC – modely, view objekty a kontroléry – ve skutečnosti v Cocoa pracuje. Dnes aplikaci dokončíme: na řadě teď je tedy samozřejmě view a kontrolér.
V předcházejícím dílu našeho seriálu jsme začali s jednoduchou ukázkovou aplikací, na níž zhruba vidíme, jak se s MVC – modely, view objekty a kontroléry – ve skutečnosti v Cocoa pracuje: připravili jsme projekt a sestavili jsme datový model pro velmi jednoduchou účetní aplikaci (jež dokáže pouze udržovat seznam několika účtů a na každém z nich seznam transakcí).
Dnes aplikaci dokončíme: na řadě teď je tedy samozřejmě view a kontrolér. V Xcode je obvykle sestavujeme najednou – view pomocí standardních tříd, representujících objekty GUI (NSView pro okno, NSTextField pro textové pole a podobně); controller s využitím systému "bindings" a jeho standardních tříd (NSController a její dědicové). Pro obojí nabízí své služby jediná aplikace – Interface Builder; jakkoli tento přístup z koncepčního hlediska je možná malinko nešťastný (protože trochu zastírá zřejmé rozhraní mezi "view" a "controllerem", a protože oba ukládá do téhož "zdrojového" souboru, totiž do NIBu), v praxi je velmi šikovný. Umožňuje totiž průběžné sestavování grafického uživatelského rozhraní zároveň s určováním vazeb do modelu; to je daleko pohodlnější (a rychlejší), než kdybychom to dělali v samostatných krocích ve dvou různých aplikacích.
Navíc, jak si hned ukážeme, jednotlivé subsystémy v Xcode dokáží spolupracovat, takže ani nemusíme všechny potřebné prvky view a kontroléru vytvářet jeden po druhém ručně – Interface Builder dokáže na základě informací z modelu vytvořit standardní sestavu view a odpovídajícího kontroléru, již pak můžeme jen podle potřeby mírně upravit (jde zhruba o něco podobného, jako když nám v minulém dílu Xcode automaticky vygenerovalo standardní kód pro načítání a ukládání dat, v němž jsme jen změnili jméno cílové složky).
Standardní GUI a kontrolér pro zvolenou entitu
Interface Builder tedy automaticky dokáže vytvořit plně funkční grafické uživatelské rozhraní pro přístup k údajům dané entity. Postup, jímž si to od něj můžeme vyžádat, je jednoduchý:
- otevřeme soubor "MainMenu.nib" (je standardně uložen ve skupině "Resources"). To spustí Interface Builder a zobrazí obsah standardně vygenerovaného aplikačního GUI, tj. hlavní menu a jedno – prozatím prázdné – okno (a několik dalších pomocných objektů, jimž se budeme věnovat až později);
- opět otevřeme v Xcode model a v jeho dolní části, v níž je model zobrazen jako graf vzájemně propojených entit (podívejte se na obrázek v minulém dílu), vyhledáme požadovanou entitu (tj. Account)...;
- ... přidržíme přepínač ⌥ a entitu vhodíme do okna aplikace v Interface Builderu. Ten se optá, zda má generovat grafické uživatelské rozhraní pro jeden objekt nebo pro více objektů dané entity; zvolíme druhou variantu ("many objects").
To je celé: Interface Builder vloží do hlavního okna sestavu, obsahující tabulku s předdefinovanými sloupci pro oba atributy z entity Account (bank a number), vyhledávací textové pole, umožňující obsah tabulky dynamicky filtrovat, několik tlačítek pro znovunačtení dat z disku, přidání nového řádku a jeho zrušení, a textová pole pro případnou editaci řádků již existujících.
To vše jsou objekty view; zároveň se v okně, representující vlastní soubor NIB, objevil nový kontrolér (Interface Builder automaticky zvolí vhodnou třídu pro tento objekt; jelikož jsme se rozhodli pro "many objects", půjde o instanci třídy NSArrayController). Automaticky jsou i připraveny všechny potřebné vazby, jež kontrolér spojují s modelem – taková vazba je ostatně jen jediná, chceme-li si ji zkontrolovat, vidíme ji na následujícím obrázku; jde o vazbu atributu managedObjectContext kontroléru na kód, který pro nás vygeneroval už systém Xcode (můžete se samozřejmě podívat do generovaného zdrojového kódu jak přesně metoda managedObjectContext – jejíž volání je předepsáno v políčku "Model Key Path" na následujícím obrázku – vypadá, ale zatím, dokud jsme se podrobně nezabývali službami tříd knihovny Core Data, nebude kód asi příliš srozumitelný):
Důležitější je, že Interface Builder pro nás automaticky sestavil i všechny potřebné vazby mezi view a kontrolérem; to nám ušetří spoustu práce, neboť zde samozřejmě musí být samostatná vazba pro každý samostatný objekt v grafickém uživatelském rozhraní: svou vazbu má každý sloupec tabulky, každé textové pole, a korektně jsou na kontrolér navázána i tlačítka (u nich se systém "bindings" používá jen pro automatickou deaktivaci tlačítek, jež v dané situaci nemají smysl – např. deaktivaci "Remove" není-li v tabulce nic vybráno; pro vlastní funkci tlačítek slouží standardní mechanismus target/action, a ten pro nás Interface Builder na služby kontroléru navázal také).
Stačí tedy, upravíme-li objekty view jen natolik, nakolik chceme mít vzhled aplikace odlišný od standardně vygenerovaného rozložení: asi budeme chtít vzájemně prohodit sloupce tabulky, umístit tlačítka a textová pole vpravo od tabulky, a zrušit vyhledávání – účtů bude těžko kdy tolik, aby mezi nimi vyhledávání mělo smysl. Výsledek by mohl vypadat třeba takto:
Pokud nyní aplikaci v Xcode zbuildujeme a spustíme, bude již plně funkční a budeme moci v "databázi" vytvářet, rušit a editovat účty. Samozřejmě můžeme grafické uživatelské rozhraní "spustit" i přímo v Interface Builderu; z něj však samozřejmě nebudeme mít možnost pracovat s daty, neboť sice má k dispozici plnohodnotné objekty view i kontrolér, jenže mu schází kód, který je součástí projektu a který se právě stará o načtení dat z disku a jejich zpětné uložení (a který pro nás vygeneroval Xcode, takže jsme jej nemuseli psát).
Druhá entita a vazba master/detail
Nyní do okna vhodíme druhou entitu, Transaction; opět si vyžádáme vytvoření GUI a kontroléru pro "many objects". Interface Builder samozřejmě opět automaticky vytvoří všechny potřebné objekty i vazby mezi nimi, stejně jako v minulém případě; grafické uživatelské rozhraní zase trochu upravíme. Změny se tentokrát budou týkat především toho, že v tabulce zrušíme sloupec account a také vyhodíme odpovídající rozevírací nabídku.
Interface Builder totiž samozřejmě vytvořil view a kontrolér tak, abychom mohli pracovat se všemi datovými objekty entity Transaction, a pro každý z nich nezávisle na ostatních vidět a určovat jeho relaci do entity Account – prostě řečeno, kterému účtu daná transakce patří.
My ale chceme, aby se aplikace chovala trochu jinak: v tabulce transakcí chceme vidět pouze ty, jež patří vybranému účtu v tabulce účtů; přidáme-li transakci, chceme, aby se automaticky přiřadila vybranému účtu. Zvolíme-li v horní tabulce jiný účet, chceme, aby se obsah dolní tabulky ihned změnil (a zobrazil sadu transakcí právě vybraného účtu). Tomuto typu grafického uživatelského rozhraní se říká "master/detail" a jeho nastavení si ukážeme za chvilku – prozatím jen zrušíme ty view objekty, jež slouží k editaci relace mezi transakcemi a účty:
Nyní nastavíme požadovanou funkci "master/detail". Je zřejmé, že půjde o záležitost kontroléru, nikoli view – objekty grafického uživatelského rozhraní "nevědí", jaká data a kdy zobrazují; je úkolem kontrolérů jim je (z modelu) zprostředkovat.
Vybereme tedy v hlavním okně, representující soubor NIB kontrolér, který řídí zobrazení objektů entity Transaction – půjde samozřejmě o další objekt třídy NSArrayController, který nám Interface Builder automaticky vygeneroval po vhození entity do okna. Přepneme inspektor atributů objektu do režimu "Bindings" a určíme, že "obsah" kontroléru – tedy jeho atribut contentSet – má být navázán na seznam transakcí v právě zvoleném objektu účet. Tedy – v kontroléru účtů "Key" selection (zvolený objekt), "Model Key Path" transactions (relace téhož jména v entitě Account):
Nu, a to je vlastně vše: nyní již aplikace bez obtíží funguje – můžeme ji zbuildovat, spustit a vyzkoušet. Můžeme podle potřeby vytvářet i rušit účty a transakce, a naše rozhraní typu "master/detail" funguje korektně – kdykoli v horní tabulce nějaký účet vybereme, v dolní se hned zobrazí jeho transakce.
Díky rozumnému využití standardních kontrolérů a jejich služeb funguje i řada dalších drobností: samozřejmě, že obsah tabulky transakcí můžeme filtrovat pomocí vyhledávacího pole. Můžeme také klepnout na titulek kteréhokoli sloupce v kterékoli tabulce, a tabulka se přetřídí podle hodnot tohoto sloupce...
Přibližně takto to vypadá u každé aplikace
Samozřejmě, že v praxi při tvorbě skutečných aplikací se neobejdeme docela bez psaní zdrojového kódu v Objective C, jako tomu bylo v tomto příkladu (ve skutečnosti vlastně také tak úplně nebylo; nějaký zdrojový kód jsme potřebovali, jenže jsme jej nemuseli psát sami, neboť jej pro nás vygeneroval Xcode z projektového vzoru).
Důležité však je, že základní koncepce MVC jako takového i jeho representace prostřednictvím služeb knihovních tříd Cocoa se nemění.
V praxi obvykle rozšíříme služby entit modelu o další možnosti, jež explicitně naprogramujeme – nebo dokonce ani nevyužijeme systém Core Data a sestavíme celý model "ručně". V praxi obvykle rozšíříme služby kontrolérů o naše vlastní funkce a metody. Někdy – byť zdaleka ne v každé aplikaci – dokonce doplňujeme i vlastní objekty view, jež nabízejí bohatší nebo nadstandardní služby grafického uživatelského rozhraní. Na celkové struktuře aplikace a na základním postupu jejího sestavení, jež jsme si minule a dnes ukázali, to ale nic nemění.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata