Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Xcode 4: práce s cíli
22. června 2011, 00.00 | V minulém dílu našeho seriálu jsme si podrobně vysvětlili, co je to projekt a cíl; naučili jsme se pracovat s odkazy na soubory, jež projekt obsahuje, i s atributy vlastního projektu. Dnes se soustředíme na cíle.
Ukázali jsme si, jak se dostat k nastavení atributů projektu – připomeňme, že stačí vybrat vlastní projekt ve sloupci Navigátor, a případne zvolit vedle ikonu projektu –, a také jsme si řekli, že zde má pro nás v tuto chvíli smysl jen jediné nastavení, "Deployment Target" v záložce "Info. Dnes se pustíme do práce s nastavením cíle; to, jak uvidíme, je daleko složitější.
Poznamenejme, že různé typy cílů mají nastavení v některých detailech odlišné. My se nyní soustředíme na cíl typu "aplikace pro iOS", kde si budeme moci ukázat většinu podstatných záležitostí; ostatní typy cíle – např. statická knihovna – mívají nastavení spíše jednodušší. Pokud tedy neuvedeme jinak, budeme v následujícím textu automaticky předpokládat, že cíl, s nímž pracujeme, je "iOSovou aplikací".
Záložky editoru cílů
Zatímco editor projektu měl záložky pouze dvě – a nás z nich zajímala jen ta prvá, druhou – "Build Settings" – jsme klidně přeskočili (příště se dozvíme, proč jsme si to mohli dovolit), v editoru cílů je záložek daleko více. V našem případě jich je pět, a přinejmenším čtyři z nich jsou natolik důležité, abychom se jimi zabývali podrobněji:
• "Summary" obsahuje ta nejdůležitější nastavení, pro něž se u Apple rozhodli připravit specializovaný editor: všechna jsou alternativně přístupná i odjinud, ale méně pohodlným způsobem. Nalezneme zde kupříkladu verzi cíle nebo aplikační ikonu;
• "Info" je editor souboru "Info.plist", který obsahuje základní informace o aplikaci: jeho prostřednictvím určujeme takové věci jako vzhled stavového řádku apod.;
• "Build Settings" jsou všechna nastavení a atributy, podle nichž se sestavování výsledného produktu řídí: jsou zde tedy věci jako přepínače pro překladač či linker, volba překladače (LLVM nebo GNU C), a přemnoho dalších. Asi nejdůležitější z nastavení – osobně nechápu, proč není v "Summary" – je volba profilu pro podepisování kódu;
• "Build Phases" popisuje krok po kroku sestavení výsledného produktu: zde je určeno, které zdrojové soubory se přeloží, které pomocné soubory budou uloženy do aplikace apod.;
• jedině záložku "Build Rules" si prozatím můžeme dovolit zcela ignorovat. V ní jsou pravidla, spojující typy souborů s adekvátním způsobem zpracování – např. "zdrojový kód ObjC se přeloží překladačem C" nebo "soubor XIB se převede na NIB" apod. Tato pravidla zpravidla nebývá zapotřebí měnit.
Obsah prvých dvou záložek si popíšeme dnes; na třetí – asi nejsložitější ze všech, ale velmi důležitou – se podíváme příště.
Summary
V prvé ze záložek – "Summary" – nalezneme několik důležitých nastavení:
• Identifier je identifikátor, specifický pro danou aplikaci; z mnoha důvodů je důležité, aby byl opravdu unikátní: slouží mj. např. pro volbu profilu, jímž se aplikace podepisuje; používáme-li služby typu "Game Kit" nebo "In-App Purchase", jsou vázány právě na tento identifikátor; určuje také identitu aplikace pro přístup k uživatelským nastavením apod. Typicky zde používáme reversní DNS; namísto "com.yourcompany" tedy bude něco jako "cz.mujmac" apod.
• Version je prostě verse. U běžných aplikací se pouze zobrazuje; důležitá ale je u frameworků a také v souvislosti s AppStore;
• položku Devices vidíme pouze u cílů pro iOS, kde je důležitý typ zařízení, pro něž je daná aplikace určena. Můžeme zde v současnosti zvolit iPhone (což zahrnuje také iPod Touch), iPad, nebo Universal pro libovolné zařízení;
• pomocí položky Deployment Target můžeme pro tento konkrétní cíl překrýt nastavení v projektu, jež jsme si podrobně popsali na konci minulého dílu;
• velmi důležitý (ačkoli jen málokdy měněný) je obsah položky Main Interface: to je jméno NIBu, který se automaticky načte při spuštění aplikace. Právě tento NIB určuje vše ostatní – včetně např. aplikačního delegáta; připomeňme detailní rozbor obsahu projektu a funkce jeho jednotlivých prvků ze samého začátku práce s iOSem; ten platí dosud bez jakékoli změny;
• zbývající položky – Device Orientations, App Icon, a na obrázku neviditelné Launch Images – jen nabízejí pohodlný způsob, jak nastavit odpovídající položky v souboru "Info.plist", a v případě obrázků zároveň přidat odpovídající soubory do projektu s automatickou kontrolou jejich typů a velikostí.
Info
Ve druhé záložce je specializovaný editor souboru "Info.plist". Nejprve si řekneme něco o tomto souboru obecně, opět pro ty, kdo nesledují náš seriál důsledně od začátku.
Součástí každé aplikace (a také mnoha jiných objektů, jimiž se v současnosti nezabýváme) jak v Mac OS X, tak i v iOSu, je soubor "Info.plist". V něm jsou uloženy nejrůznější atributy dané aplikace, pro něž je z různých důvodů zapotřebí, aby byly operačnímu systému známy ještě před prvním spuštěním: jedná se o jméno, ikonu a verzi (jež se mohou různým způsobem zobrazovat), o schopnosti aplikace – včetně datových typů a URL, s nimiž dokáže pracovat (na základě nichž se operační systém rozhoduje, kdy a jak aplikaci spustit), apod. Operační systém při startu (nebo přihlášení uživatele v Mac OS X) načte soubory Info.plist všech dostupných aplikací, a podle toho pak dále pracuje.
Ačkoli by bylo poměrně logické, kdyby všechna adekvátní nastavení byla uložena v projektu a soubor Info.plist se generoval až při sestavování aplikace, z historických důvodů tomu tak není (firma Apple to kdysi v některé z versí Xcode zkusila a fungovalo to velmi špatně). Namísto toho je proto v projektové složce uložen vzor souboru Info.plist, a v projektu je pouze jeho jméno (kde přesně si ukážeme příště, až se budeme zabývat záložkou "Build Settings"). Při sestavování aplikace pak Xcode tento vzor zkopíruje a doplní.
Z toho důvodu máme v současnosti k dispozici dva velmi podobné – ale ne zcela totožné – editory tohoto souboru. Prvý z nich se otevře pokud jednoduše v Navigátoru klepneme na položku "Info.plist" (jež zde samozřejmě representuje onen zmíněný vzor). Druhý – o něco bohatší co do míry služeb – pak je k dispozici právě zde, v záložce "Info" zvoleného cíle:
My jsme se průběžně setkali s řadou konkrétních nastavení, ukládaných do těchto souborů a některé další si ještě ukážeme; kompletní seznam je velmi dlouhý a lze jej nalézt ve standardní dokumentaci. Povšimněme si, že řadu položek obvykle neupravujeme přímo v tomto editoru (ačkoli to samozřejmě je možné, chceme-li), ale spíše využijeme záložky "Summary": "Bundle identifier", "Bundle Version", "Main nib file base name", "Icon files" nebo "Supported interface orientations".
Editor, který Xcode nabízí, není nejpohodlnější. Označíme-li některý z řádků – na minulém obrázku je to řádek "InfoDictionary version" – zobrazí se na něm ovládací prvky. Pomocí šedého + v kroužku můžeme přidat nový řádek; pomocí - naopak ten zvolený zrušíme (tyto dva ovladače se objeví i v případě, že jen umístíme myš nad řádek aniž bychom jej vybrali).
Klepnutím do textu jej můžeme měnit; v levém sloupci to mívá málokdy smysl, ale v pravém mnohdy ano. Klepnutím na dvojici malých šipek nahoru a dolů se otevře nabídka standardních hodnot, jež Xcode pro dané místo zná: v levém sloupci tedy uvidíme seznam všech standardně podporovaných položek, jež se do souboru Info.plist běžně vkládají; v pravém pak možné hodnoty pro tu právě zvolenou:
Konečně pak je vhodné vědět, že Xcode "švindluje": nezobrazuje nám skutečné hodnoty, uložené v souboru Info.plist, nýbrž jejich "překlad do angličtiny". Chceme-li, můžeme si zobrazení skutečných hodnot vyžádat pomocí příkazu "Show Raw Keys/Values" z kontextové nabídky; pak uvidíme, co je skutečně obsahem daného souboru – srovnejte následující obrázek s tím předminulým:
Pokud se nám práce v tomto editoru zdá nepohodlná (což skutečně je) a pokud nám nevadí práce přímo se skutečnými hodnotami, můžeme s výhodou využít právě toho, že vzor souboru "Info.plist" je součástí projektové složky. Najdeme si jej v Navigátoru, a pomocí kontextové nabídky jej otevřeme službou "Open As / Source Code"; pak budeme mít možnost upravovat jeho obsah jako obyčejný text ve formátu XML – opět můžete srovnat obsah tohoto a minulého obrázku:
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata