Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Xcode4: taje editoru
3. srpna 2011, 00.00 | Dnes se v našem seriálu pustíme do novinek, jež přináší editor zdrojového kódu v Xcode 4; začneme poněkud zmatenou podporou práce s více dokumenty najednou.
V minulém díle jsme si vysvětlili, k čemu slouží "Build Rules", a ukázali si také, jak s nimi pracovat. Tím jsme uzavřeli část věnovanou nastavení cílů a projektu samotného; nyní se budeme chvíli věnovat tomu, s čím většina programátorů tráví většinu času – editoru zdrojového kódu.
Jak už dávno víme (a jak nakonec zůstává stejné od doby Xcode 3), editor můžeme otevřít prostě tak, že požadovaný zdrojový soubor vybereme v levém sloupci "navigátoru". Známe už také možnosti otevření editoru v samostatném okně nebo v některém z panelů (ukázali jsme si to v odstavci "Navigátor" v díle z 8. června) – ale co přesně tyto panely obsahují a jak se s nimi pracuje? Tomu se budeme věnovat právě teď.
Připomeňme zběžně, jak tomu bylo v Xcode 3: pomocí dvou miniaturních ikonek při horním okraji pravého posuvníku bylo možné libovolný panel rozdělit na dva – nebo naopak takovýto extra panel uzavřít. Každý z panelů pak mohl zobrazovat jiný zdrojový soubor (což bylo šikovné zvláště ve chvíli, kdy jsme chtěli pracovat v jediném okně zároveň s rozhraním a implementací), nebo odlišný pohled do téhož zdrojového souboru (to se naopak hodilo u delších programů, když bylo zapotřebí sledovat zároveň dva úseky kódu v různých, od sebe vzdálených místech).
Xcode 4 tyto služby nabízí také; jejich uživatelské rozhraní však je do značné míry odlišné. Programátoři Apple se pokusili systém vylepšit tak, aby "inteligentně" dělal to, co právě programátor potřebuje, aniž by bylo zapotřebí mu to explicitně říci; v praxi to ale – jako většina umělé inteligence – moc nefunguje.
Služby příkazové lišty, část poslední
Hned zpočátku jsme si také ukázali funkci ikonek a ostatních prvků příkazové lišty (jež je, jak víme, v Xcode 4 neměnná vinou poněkud absurdního "itunesového" zobrazení stavu projektu uprostřed); jen velmi stručně jsme ale přešli trojici ikonek, jež řídí právě zobrazení zdrojového textu v editoru:
Panely editoru se primárně řídí právě pomocí této trojice ikonek. Je-li – jako na obrázku – aktivovaná levá, editor má vždy pouze jediný panel (takže v jednom okně vidíme pouze jediný zdrojový soubor).
Druhá z nich, jež na první pohled vzdáleně připomíná symbol radiačního ohrožení, se nazývá "asistent", a přepne právě do režimu více panelů najednou (mimochodem, obrázek má ve skutečnosti symbolizovat Jeevesovu náprsenku s motýlkem u krku; to, že Asistent nemá hlavu, je příznačné: moc mu to nemyslí).
Třetí slouží pro práci se systémy správy zdrojového kódu jako je git nebo subversion; prozatím ji ponecháme stranou.
Asistenti a jejich roz(po)ložení
Standardně se po přepnutí do "asistenta" okno editoru rozdělí na dva panely, a to vertikálně: jakkoli všechny monitory, jež užívám, jsou širokoúhlé, podle mých zkušeností to je jen málokdy rozumně použitelné, a většinou je režim "nad sebou" daleko praktičtější. Naštěstí zde vývojáři Apple umožnili programátorům rozložení panelů řídit; slouží k tomu příkazy z nabídky "View / Assistant Layout":
Ikonky v nabídce naznačují nejen základní umístění "asistenta" oproti základímu zdrojovému souboru, ale také nabízejí volbu, jak se budou – vyžádáme-li si to – zobrazovat další panely: jak vidíme na obrázku, jsou možné všechny čtyři kombinace základních dvou možností
• "asistent" je vpravo od základního souboru – "asistent" je dole pod základním souborem;
• další "asistenti" se vytvářejí vertikálním dělením prvého – nebo horisontálním.
Záleží na velikosti a formátu okna, které používáme a také na tom, které souboru v "asistentech" zobrazujeme; vyzkoušejte si sami, která z variant je pro vás nejpohodlnější.
Jakmile je otevřen základní asistent, můžeme v jeho rámci vytvářet libovolné množství dalších panelů a zase je zavírat podobně, jako tomu bylo v Xcode 3 – odpovídající ikonky jsou opět v pravém horním rohu každého panelu, jen vypadají malinko odlišně:
Pomocí ikonky [+] můžeme panel rozdělit na dva; ikonka [x] naopak panel zruší. Oproti Xcode 3 ovšem není možné rozdělit na více panelů základní zdrojový soubor, dělit lze pouze "asistenty"; stejně tak nelze jediného asistenta uzavřít ikonkou [x] – zde je nutné přepnout režim pomocí ikon v příkazové liště, jak jsme si ukázali výše.
Je to trochu nekonzistentní; na druhou stranu aspoň získáme jednu výhodu – Xcode si rozložení "asistentů" pamatuje, takže po přepnutí do "jednopanelového" režimu a zpět o ně nepřijdeme. Ti, kdo pracují jen v jediném okně, to ocení; při práci ve více oknech, jež je nesrovnatelně pohodlnější, je ovšem výhoda zanedbatelná.
Obsah asistenta
Zatímco v Xcode 3 nově vytvořený panel vždy obsahoval stejný zdrojový soubor jako ten, z nějž jsme si jej vyžádali, v Xcode 4 se "asistent" snaží inteligentně zobrazovat to, co zrovna programátor potřebuje – např. rozhraní pokud máme v hlavním editoru implementaci apod. Jelikož firma Apple dosud nevyvinula telepatický modul, nepřekvapí, že to mnohdy neodpovídá realitě :)
Ikonka, umožňující rychlé přepínání mezi rozhraním a implementací, nabídka importovaných hlavičkových souborů a možnost zobrazit v panelu cokoli tažením na lištu v horní části bohužel zmizely.
Tažení nahradilo podivné okénko, jež navigátor zobrazí při klepnutí s kombinací Alt-Shift (jeho služby sjme si vysvětlili v odstavci "Navigátor" v dílu z 8. června) – po funkční stránce je to zhruba srovnatelné, jen to je daleko méně pohodlné.
Pro přepínání mezi rozhraním a implementací a řadou dalších "aktuálních" souborů máme k dispozici novou nabídku v levém horním rohu panelu pod podivnou ikonkou, sestávající z dvou řad teček – ta je k dispozici jak ve všech asistenčních panelech, tak i v hlavním editoru. Nabídka vypadá zhruba takto:
Podobně jako řada ostatních novinek Xcode 4, i tato služba je poněkud ambivalentní: možnost poměrně rychlého přístupu ke zdrojovým souborům rozděleným do skupin podle typů, jež vidíme na obrázku, je velmi příjemná; na druhou stranu ale použití rozevírací hierarchické nabídky je daleko méně pohodlné, než prosté klepnutí na ikonku. Alespoň že pro nejčastěji využívané přechody máme k dispozici klávesové kombinace – např. pro přechod na rozhraní z implementace a zpět (či přesněji na "counterpart", jichž někdy může být více) slouží kombinace ctrl-alt-šipka nahoru; všechny kombinace si můžeme najít (a chceme-li, změnit) v Předvolbách v panelu "Key Bindings".
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata