Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Xcode 4: levý sloupec
5. října 2011, 00.00 | V našem seriálu, který se v součanosti zabývá prací ve vývojovém prostředí Xcode, se dnes podíváme blíže na levý sloupec, jenž poněkud neorganicky sdružuje řadu nepříliš souvisících služeb.
V našem seriálu, který se v součanosti zabývá prací ve vývojovém prostředí Xcode, se dnes podíváme blíže na levý sloupec, jenž poněkud neorganicky sdružuje řadu nepříliš souvisících služeb.
Xcode 4: levý sloupec
V minulém dílu našeho povídání o vývojovém prostředí Xcode jsme si ukázali, jak fungují paletky objektů, a také jsme se seznámili s – nakolik je mi aspoň známo – nejšikovnějším způsobem, jak obejít absurdní "jednookenní" strukturu nového vývojového prostředí při práci s XIBy, kde vadí daleko nejvíce.
Tím můžeme pro tu chvíli práci s editory v hlavním okně uzavřít: ačkoli zde jsou k dispozici ještě další služby (např. poměrně rozsáhlé možnosti editace datových modelů Core Data), nyní není vhodná chvíle se jimi podrobně zabývat; vrátíme se k nim později, až se budeme zabývat systémem Core Data jako takovým.
Než ale ukončíme blok článků věnovaný prostředí Xcode, musíme ještě dokončit několik "restů", které jsme v minulých dílech jen zběžně nakousli nebo vůbec přešli. Prvým z nich jsou zbývající režimy levého sloupce, z nějž jsme se dosud důvěrně seznámili pouze s prvým z nich – s režimem "Navigátor". Tím se dnes tedy dále zabývat nebudeme, a přejdeme rovnou na druhou ze služeb, přehled symbolů.
Přehled symbolů
Pod ikonkou, jež má patrně připomínat hierarchickou strukturu, nalezneme přehled všech symbolů; vypadá zhruba takto:
Obsah panelu je asi zřejmý: nalezneme zde symboly, definované (nejen) v rámci projektu; můžeme tedy tento sloupec využít k rychlé orientaci. Pokud máme projekt dobře strukturovaný a užíváme-li logických konvencí typu "jméno souboru odpovídá jménu třídy, jež je v něm definována" apod., je tato služba celkem málokdy potřebná.
Jen v rychlosti si proto ukážeme smysl ovladačů, jež tento panel nabízí v horní a dolní části:
• volbou "Hierarchical" nebo "Flat" v pruhu nahoře si vyžádáme zobrazení tříd ve stromové struktuře dědičnosti nebo "rozložených" vedle sebe;
• ikonka "C" v levé části dolního pruhu umožňuje rozhodnout, chceme-li v sloupci vidět pouze třídy, nebo i ostatní globální objekty, jako jsou protokoly Objective C, nebo funkce, pojmenované typy, globální proměnné a podobné prvky standardního jazyka C;
• ikonku podobnou listu papíru vedle ní asi většinou ponecháme zapnutou (tedy v modrém provedení): pak se v panelu zobrazí pouze symboly, definované v projektu. Pokud ji vypneme, zobrazí panel kompletní seznam symbolů včetně těch, jež jsou definovány na systémových objektových knihovnách: výjimečně se to může hodit, ale ve většině případů mezi nimi to, co skutečně hledáme, zanikne;
• ikonka "M" přepíná mezi zobrazením samotných tříd a zobrazení jejich atributů a deklarovaných zpráv, jimž tyto třídy rozumějí;
• standardní filtrovací textové pole vedle ikonek umožní rychle zobrazit pouze ty symboly, jež odpovídají zadanému textu.
Vyhledávání
Zatímco bez Přehledu symbolů, popsaného v minulém odstavci, by se mnozí programátoři snadno obešli, vyhledávání je velmi důležitou funkcí vývojového prostředí.
Stejně jako řadu dalších služeb, jež mívaly vlastní okno – a bylo jim v něm daleko lépe – jej bohužel Xcode 4 "nacpalo" spolu s řadou dalších prvků do levého sloupce; zde je ale náprava poměrně snadná: stačí otevřít v projektu nové okno pomocí příkazu "File / New / New Window", v něm přepnout levý sloupec do tohoto režimu, a pro vyhledávání používat právě toto okno. Jediný zbývající problém, jehož řešení bohužel neznám, pak je to, že standardní kombinace Cmd-Shift-f namísto aktivace tohoto okna přepne levý sloupec v jiném okně, v němž právě pracujeme v editoru: opět, ergonomie Xcode 4 bohužel ani zdaleka nesnese srovnání s účelností starších versí :(
Panel vyhledávání má několik na prvních pohled ne zcela zřejmých služeb, jež jsou skryty pod zvláštním GUI. Předně – to ještě není těžké odhalit – přepínač vlevo od okénka pro zápis vyhledávaného textu slouží pro přepnutí režimů mezi vyhledáváním a vyhledáváním se záměnou.
Mnohem důležitější je to, že rozevírací nabídka přímo uvnitř okénka skrývá nejen – jak bychom čekali – seznam dříve hledaných řetězců, ale proti všemu logického očekávání a zdravému rozumu také příkaz pro zobrazení nebo skrytí panelu s předvolbami hledání, jež jsou velmi důležité; bez nich skoro ani nemá smysl vyhledávání použít:
Přístup k těmto předvolbám je poněkud matoucí: některé z možností se objeví automaticky v rozevírací nabídce – pro matení nepřítele odlišné od této – kdykoli do textového pole cokoli zapíšeme. Pro přístup ke kompletnímu přehledu možností však je nutné zde použít příkaz "Show Find Options"; pod textovým polem se pak objeví panel s několika ovladači:
• pomocí přepínače "Style" můžeme volit mezi jednoduchým textovým vyhledáváním, a mnohem flexibilnějším vyhledáváním regulárních výrazů – zde je velmi důležité to, že Xcode dokáže využívat i zástupných prvků \N v zaměňovaném textu;
• nabídka "Hits must" nabízí čtveřici voleb, jež rozhodne, zda hledaný text musí být výhradně na začátku "slova" (v poměrně rozumně definovaném smyslu v rámci syntaxe jazyka), na jeho konci, kdekoli uvnitř, nebo zda musí odpovídat celému slovu;
• přepínač "Case" je zřejmý, a umožňuje vyhledávání s ohledem nebo bez ohledu na velikost písmen;
• konečně pak volba "Find in" nabízí vedle prohledání celého projektu (čím se "Workspace" od projektu liší si vysvětlíme později; prozatím můžeme bez újmy na obecnosti obou pojmů užívat záměnně) také možnost definovat vyhledávání v pouze zvolených souborech, přičemž pro jejich specifikaci máme k dispozici poměrně flexibilní editor podmínek:
Pomocí přepínače "... And linked frameworks" umožníme hledání i v hlavičkových souborech knihoven; podobně jako v minulém odstavci zobrazení všech knihovních symbolů to bývá jen málokdy zapotřebí.
Za zmínku ještě stojí možnost filtrovat nalezené výsledky pomocí standardního textového pole při dolním okraji panelu – to může mnohdy ušetřit potřebu použít regulární výrazy.
Hlášení překladače
Následující sloupec, skrytý pod varovnou ikonkou trojúhelníku s vykřičníkem, si ani nemusíme ilustrovat obrázkem: obsahuje prostě seznam všech varovných i chybových hlášení, jež překladač vygeneroval při sestavení projektu.
Opět zde máme k dispozici – stejně jako ve sloupci obsahujícím seznam symbolů – ovladače v horní i dolní liště; nahoře můžeme volit řazení podle souborů v projektu nebo podle typu hlášení, dole máme k dispozici standardní filtrovací textové pole a trojici ikonek, jež umožňují
• zobrazit hlášení pouze z posledního sestavení nebo i z předchozích;
• volit hlášení podle schématu (samozřejmě že různá schémata mohou – podle aktuálního nastavení – generovat hlášení odlišných typů);
• skrýt varování a zobrazit pouze chyby.
Navíc můžeme hlášení překladače procházet pomocí specifického ovladače v pravém horním rohu editoru v libovolném režimu levého sloupce:
Reporty o sestavení a běhu
Pátý a šestý režim levého sloupce je určen pro ladění a prozatím je přeskočíme – vysvětlíme si jejich možnosti později, až se budeme zabývat možnostmi integrovaného ladicího systému. Přejdeme tedy na poslední, sedmý, jehož ikonka připomíná komiksovou bublinu;Zde jsou zaznamenána všechna hlášení všech sestavení, stejně jako všechna hlášení všech ladicích běhů (dokud nesmažeme projektovou složku v okně Organizer, jak si ukážeme zanedlouho). Chceme-li si připomenout některý z nich, stačí jej klepnutím otevřít v hlavním "editoru" vpravo.
Zatímco běhová hlášení jsou čistě textová, hlášení o sestavení projektu jsou strukturovaná a Xcode jejich skutečný obsah skrývá do struktury, již považuje za přehlednější. Chceme-li vidět skutečný log, musíme zvolit některý z řádků; při jeho pravém okraji pak uvidíme oválnou ikonku s několika čarami (vizte minulý obrázek); klepnutí na ni zobrazí skutečnou podobu hlášení:
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata