Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Táhni a padni
6. prosince 2006, 00.00 | Na žádost v diskusi pod minulým článkem v našem seriálu o programování ve vývojovém prostředí Cocoa se dnes a v několika následujících dílech podíváme na to, jak vypadá standardní podpora technologie drag & drop.
Na žádost v diskusi pod minulým článkem v našem seriálu o programování ve vývojovém prostředí Cocoa se dnes a v několika následujících dílech podíváme na to, jak vypadá standardní podpora technologie drag & drop. Docela se to hodí, neboť základní služby jsou samozřejmě implementovány právě na úrovni třídy NSView, a právě vytvářet vlastní následníky této třídy se v poslední době učíme.
Základy
Základní princip programové podpory pro "tahání" objektů z jednoho místa na druhé pomocí myši je poměrně jednoduchý a založený na některých standardních službách třídy NSView a na trojici pomocných protokolů:
- neformální protokol NSDraggingSource obsahuje služby, jež můžeme implementovat ve view, z nějž lze nějaký objekt myší "vytáhnout": v jejich implementaci určíme, za jakých podmínek má view na tažení myší reagovat, jakou ikonou má být tažený objekt representován, a podobně;
- na "druhé straně" podobně slouží neformální protokol NSDraggingDestination – prostřednictvím jeho služeb je naopak view, jež je implementuje, informováno o tom, zda nad ním zrovna někdo něco táhne myší; služby umožňují na tažení průběžně reagovat, rozhodnout zda objekt přijmout nebo ne, atd.;
- trojici doplňuje formální protokol NSDraggingInfo; jeho účelem je nést informace o taženém objektu v průběhu tažení. Mac OS X automaticky ve chvíli, kdy tažení zahájíme, vytvoří objekt který tomuto protokolu odpovídá, a jeho prostřednictvím pak právě view, jež implementuje odpovídající služby z protokolu NSDraggingDestination, má k dispozici všechny potřebné informace.
Chceme-li tedy sestavit view, jež bude sloužit jako zdroj tažení, implementujeme vhodné služby z protokolu NSDraggingSource; má-li naše view být s to přijímat objekty tažené myší, je třeba implementovat služby z protokolu NSDraggingDestination. Pro vlastní aktivaci tažení pak je zapotřebí ve vhodný okamžik – nejspíše tedy z metody mouseDragged:, již již dávno známe – poslat view standardní zprávu dragImage:at:offset:event:pasteboard:source:slideBack:. Vlastní "tažená data" pak se předávají prostřednictvím schránky: to již umíme, postup je zde týž, jako při ukládání dat do schránky v implementaci příkazu copy:.
Ukázka
Pojďme si to ukázat v praxi – vylepšíme naši krásnou grafickou aplikaci o možnost tahat myší grafické objekty.
Pomocné metody pro práci se schránkou
Začneme malým vylepšením služeb copy: a paste: – rozdělíme je a upravíme tak, abychom mohli hotového ukládání a načítání grafických objektů využívat nad libovolnou schránkou:
static NSString * const PBType=@"cz.ocs.TestViewApp.Pasteboard"; -(NSPasteboard*)copyToPasteboard:(NSPasteboard*)pboard { [pboard declareTypes:[NSArray arrayWithObject:PBType] owner:nil]; NSArray *a=lines; if (selection<[lines count]) a=[NSArray arrayWithObject: [lines objectAtIndex:selection]]; [pboard setData:[NSArchiver archivedDataWithRootObject:a] forType:PBType]; return pboard; } -(BOOL)pasteFromPasteboard:(NSPasteboard*)pboard { if (![pboard availableTypeFromArray: [NSArray arrayWithObject:PBType]]) return NO; NSArray *a=[NSUnarchiver unarchiveObjectWithData: [pboard dataForType:PBType]]; [lines addObjectsFromArray:a]; selection=1e6; [self setNeedsDisplay:YES]; return YES; } -(void)copy:sender { if ([lines count]==0) NSBeep(); else [self copyToPasteboard: [NSPasteboard generalPasteboard]]; } -(void)paste:sender { if (![self pasteFromPasteboard: [NSPasteboard generalPasteboard]]) NSBeep(); }
Srovnáme-li původní a současnou implementaci, vidíme, že se v zásadě nezměnilo nic – jen nyní máme navíc k dispozici pomocné služby copyToPasteboard: a pasteFromPasteboard:, jež dokáží uložit grafické objekty do, případně načíst z, libovolné schránky. Povšimněme si, že metoda copyToPasteboard: zdánlivě zbytečně vrací schránku, do níž právě data uložila – za chvilku uvidíme, jak se nám to bude hodit.
Vlastní tažení
Hned toho také využijeme: do metody mouseDragged: totiž doplníme kód, který v případě, že je při tažení držen přepínač alt, namísto dosavadní činnosti spustí tažení dat. K tomu stačí, jak jsme si již řekli, pošleme-li "sami sobě" standardní zprávu dragImage:at:offset:event:pasteboard:source:slideBack: – asi nějak takto:
-(void)mouseDragged:(NSEvent*)evt { if ([evt modifierFlags]&NSAlternateKeyMask) NSImage *img=[[[NSImage alloc] initWithSize:[self bounds].size] autorelease]; [img lockFocus]; [self drawRect:[self bounds]]; [img unlockFocus]; [self dragImage:img at:[self convertPoint:[evt locationInWindow] fromView:nil] offset:NSZeroSize event:evt pasteboard:[self copyToPasteboard: [NSPasteboard pasteboardWithName:NSDragPboard]] source:self slideBack:YES]; else [self setNeedsDisplay:YES]; }
První řádek je zcela zřejmý – v něm zjistíme, je-li stisknut přepínač alt. Je-li tomu tak, pak na následujících několika řádcích vytvoříme obrázek, obsahující okamžitý "snímek" našeho view – ačkoli přebohaté služby a možnosti třídy NSImage zatím "nebereme", toto je hezká finta, jež se může často hodit: vytvoříme novou prázdnou instanci třídy NSImage v téže velikosti, jakou má naše view ([self bounds].size). Zpráva lockFocus zajistí, že jakékoli následující kreslení se provede právě do obrázku, jemuž jsme tuto zprávu poslali – takže následující [self drawRect:...] prostě a jednoduše vykreslí naše view, ale nikoli na obrazovku jako obvykle, nýbrž právě do nově vytvořeného obrázku. Zprávou unlockFocus jen tento speciální kreslicí režim opět ukončíme.
Argumenty zprávy dragImage:at:offset:event:pasteboard:source:slideBack: jsou následující:
- dragImage: je obrázek, který representuje tažená data – zde právě použijeme čerstvě vytvořený "snímek";
- na souřadnicích at: se obrázek objeví (a pak bude dále "vezen" spolu s kursorem myši) – obvykle se proto použije právě souřadnice kursoru myši, jen v případě, že bychom např. chtěli obrázek táhnout "za prostředek" (namísto levého dolního rohu), souřadnice bychom patřičným způsobem upravili;
- offset: je přežitek starších versí systému a nijak se nepoužívá;
- event: je instance třídy NSEvent, v jejímž zpracování jsme tažení spustili;
- pasteboard: je schránka, v níž jsou uložena "tažená data". Zde právě využijeme pomocnou metodu copyToPasteboard: – díky tomu, že z ní vracíme nově naplněnou schránku, je to velmi pohodlné. Pro tažení se standardně využívá systémová schránka, již získáme na základě standardního jména NSDragPboard;
- source: je libovolný objekt, který implementuje (alespoň některé) z metod neformálního protokolu NSDraggingSource, a který tažení řídí. Obvykle to bývá právě view, jež tažení spustilo (jako tomu je zde); ve složitějších aplikacích to však nezřídka bývá spíše nějaký kontrolér. K tomu se za chvilinku ještě vrátíme;
- konečně argument slideBack: prostě jen říká, zda se má tažený obrázek automaticky animovaně vrátit zpět v případě, že cíl, nad nímž objekt "upustíme", jej nepřijme.
Kontrolér datového zdroje
Tím jsme s podporou tažení téměř hotovi; poslední, co musíme udělat, aby tažení skutečně fungovalo, je implementovat některé z metod neformálního protokolu NSDraggingSource. Jako nutné minimum stačí jedna jediná; framework ji zavolá při začátku tažení, aby zjistil, které operace jsou k dispozici (a umožnil uživateli mezi nimi volit pomocí standardních přepínačů). V Cocoa jsou k dispozici následující možné operace:
- NSDragOperationCopy: kopírování objektů;
- NSDragOperationLink: vytvoření odkazu na objekty;
- NSDragOperationMove: přemístění objektů;
- NSDragOperationDelete: zrušení objektů;
- NSDragOperationGeneric: blíže neurčená obecná operace;
- NSDragOperationEvery: lze zvolit libovolnou operaci;
- NSDragOperationNone: v současné situaci není žádná operace možná.
a metoda draggingSourceOperationMaskForLocal: je může vrátit třeba všechny (spojené operací bitového součtu, tj. '|'). V naší jednoduché aplikaci nabídneme pouze kopírování:
-(unsigned)draggingSourceOperationMaskForLocal:(BOOL)local { return NSDragOperationCopy; }
Argument metody bychom mohli využít v případě, že bychom chtěli nabídnout odlišnou skupinu operací pro tažení do ostatních oken a views téže aplikace (local=YES) či aplikací ostatních (local=NO). V našem případě se tím opět nebudeme obtěžovat; jinak je ale zřejmé, že kupříkladu ve většině aplikací bude patrně operace NSDragOperationLink k dispozici pouze lokálně (a třeba pouze v rámci téhož dokumentu – jak takové věci zjistit, to si ukážeme příště, až se budeme zabývat naopak podporou pro vhazování).
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata