Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Co nového v Xcode
2. srpna 2005, 00.00 | Po rychlém odskoku k velmi aktuálnímu Intelu se ještě podíváme na další – mírně – aktuální záležitost: ukážeme si několik zajímavějších novinek vývojového prostředí Xcode 2.
Po rychlém odskoku k velmi aktuálnímu Intelu se ještě podíváme na další – mírně – aktuální záležitost: ukážeme si několik zajímavějších novinek vývojového prostředí Xcode 2.
Modelování
Asi nejvýraznější novinkou pro všechny příznivce grafických prostředků jsou služby zobrazování a (do jisté míry) tvorby modelů – grafické representace odpovídajících dat. Xcode v současné versi 2.0 (respektive 2.1 – zde nejsou rozdíly, jež by byly na této úrovni podstatné) podporuje dva modely; model tříd a datový model. Ačkoli oba vypadají dosti podobně, jsou mezi nimi i zásadní a hluboké rozdíly.
Datový model
Datový model je víceméně nezávislý na zdrojovém kódu Objective C. Popisuje strukturu dat, s nimiž aplikace pracuje, na základě standardního E/R (entity/relationship) modelování, jež důvěrně znají ti, kdo pracují s databázemi: datové objekty jsou popsány jako "entity" – prvky, jež mají definované skupiny atributů –, a vztahy mezi nimi jako relace.
V objektovém prostředí pak konkrétní entity mohou, ale také nemusejí, odpovídat třídám a jejich instancím; k hodnotám atributů i relací pak můžeme přistupovat pomocí zcela standardního mechanismu zpráv.
Podstatným rysem datového modelu je to, že representuje v podstatě samostatný zdrojový kód ve speciálním jazyce: pokud bychom jej smazali, aplikace by přestala fungovat. To proto, že za běhu jsou datové objekty generovány právě na základě modelu, a požadavky na práci s nimi – např. sestavení relace mezi dvěma z nich – se také interpretují tak, aby to struktuře modelu odpovídalo. Datový model tak je nutnou součástí projektu (který nepoužívá jiný mechanismus než CoreData), a vlastně nahrazuje zdrojový kód tříd, jež by datový model representovaly kdybychom v Cocoa systém CoreData neměli k dispozici.
Dnes se podrobněji datovým modelem zabývat nebudeme; vrátíme se k němu však v mnohem větších detailech, až se budeme zabývat programováním s využitím systému Core Data, jenž je právě na datových modelech založen.
Model tříd
Ačkoli model tříd vypadá na první pohled velmi podobně jako datový model, jeho postavení v projektu je zásadně odlišné: jak jsme si řekli v minulém odstavci, datový model je zásadní a funkční součástí projektu. Model tříd je naproti tomu "pouze" součástí dokumentace: projekt s ním i bez něj funguje stejně dobře, datový model je v zásadě pouze visualizace vzájemných vztahů mezi jednotlivými třídami.
Ukažme si příklad malé části takového modelu tříd (jedná se náhodou o model javských tříd z internetové aplikace psané v prostředí WebObjects; to je ovšem z hlediska datového modelu lhostejné – datový modelář Xcode dokáže s třídami Javy pracovat stejně dobře, jako s třídami Objective C):
Dokumentace
Další významnou novinkou Xcode 2 je dokumentace: nejenže je struktura dokumentace přepracována a lépe nyní odpovídá dokumentaci, jež je uložena na webu Apple; navíc Xcode automaticky sleduje, zda je dokumentace aktuální, a není-li tomu tak, vybídne uživatele k downloadu novější verse.
Vylepšení GUI
Nové Xcode přináší také řadu drobných, ale příjemných vylepšení grafického uživatelského rozhraní: příkazy v nabídkách jsou přehledněji strukturované a je jich k dispozici více pro lepší flexibilitu; systém automatického doplňování identifikátorů také nabízí více možností a funguje lépe než dříve (dokonce – ačkoli tomu tak není defaultně a musíme Xcode mírně přizpůsobit – je k dispozici automatické doplňování i pro WebObjects; v tomto článku není místo na detailní popis, ale koho to zajímá, nalezne podrobné instrukce (zahrnující i podporu indexování vlastních frameworků) ve standardním dokumentu "/Developer/Extras/Xcode Index Templates/Index Templates ReadMe.rtf".
Za samostatnou zmínku snad ještě stojí nové ikonky pro smazání výpisů běžících programů (to je velmi příjemné, alespoň pro mne bylo vždy hledání příkazu v nabídce nepohodlné, a to i přesto, že mám díky OCSmart Hacks nabídku k dispozici kdykoli a kdekoli), a určitě také tzv. "favorites bar" – zapneme-li jeho zobrazení příkazem "Show Favorites Bar" z nabídky "View", získáme malou odkládací plochu pro soubory, jež chceme mít k dispozici rychle a pohodlně na jediné klepnutí myší kdykoli při práci s projektem:
Novinky pod kapotou
I zde je samozřejmě novinek a vylepšení celá řada; nejvýznamnější však bezpochyby je nová verse překladače GNU C 4, podporující "fat binaries" s čtyřiašedesátibitovou architekturou a (ve versi 2.1) také architekturou Intel x86.
Ladění
Vylepšené jsou i možnosti grafického uživatelského rozhraní, jež slouží pro ladění: ačkoli ladicí systém gdb samozřejmě "odjakživa" podporoval takové věci, jako jsou breakpointy s podmínkou či s volitelnou sadou příkazů, jež se provedou při dosažení breakpointu, dosud bylo nutné využít příkazový řádek v konsole; nyní (ve versi 2.1) jsou tyto služby k dispozici i prostřednictvím GUI.
Z grafického uživatelského rozhraní jsou nyní dosažitelné i "watchpointy" – z kontextové nabídky nad proměnnými lze zvolit příkaz "Watch Variable", a ladicí systém automaticky vyvolá přerušení běhu programu kdykoli se hodnota dané proměnné změní.
Je dokonce možné si vyžádat vizualizaci běhu programu v modelu tříd (viz odpovídající odstavec výše)... snad to někdy někomu k něčemu může být dobré, jakkoli, upřímně řečeno, osobně si to neumím představit :)
Nová struktura souboru s projektem
Soubor, jenž representuje vlastní projekt, byl zásadně přepracován. To přináší jednu nepříjemnost – soubory Xcode 2.1 s příponou "xcodeproj" nejsou zpětně kompatibilní se staršími soubory s příponou "xcode" (nebo "pbproj"). Samozřejmě, že lze importovat starší projekty; není však k dispozici opačný směr – změníme-li tedy projekt v Xcode 2.1, změny nemůžeme snadno přenést zpět do Xcode 2.0 či staršího.
Odměnou za toto nepohodlí může být mnohem přehlednější a hlavně "mergovatelnější" formát – otevřeme-li nyní soubor "project.pbxproj" uvnitř složky ".xcodeproj" v textovém editoru, uvidíme, že jeho obsah je poměrně snadno srozumitelný, a že je dokonce pro lepší přehlednost opatřen komentáři.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata