Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
19. ledna 2011, 00.00 | Jak jsme si slíbili ještě před vsunutím několika dílů, popisujících taje a zákoutí "multitaskingu", budeme se v našem seriálu teď nějakou chvilku věnovat řídicím objektům rámců (tedy práci s třídou UIViewController a jejími dědici).
S těmito objekty jsme se již zběžně setkali v minulých dílech; to proto, že sestavit v iOS rozumně funkční aplikaci, která by neobsahovala minimálně jednu instanci třídy UIViewController nebo nějaké její podtřídy, je takřka nemožné (docílit by toho asi šlo, ale dalo by to strašlivou práci, a je téměř jisté, že by se taková aplikace v některých situacích chovala nestandardně a divně).
Je tedy zřejmé, že v iOS hrají řídicí objekty rámců velmi podstatnou roli; proto se na ně dnes a v několika dalších dílech podíváme podrobněji.
Co to tedy vůbec je?
Připomeňme si znovu nejzákladnější prvky správné (nejen) objektové struktury návrhu aplikace, které říkáme "MVC" podle jejích základních prvků – "Model", "View" a "Controller":
• model reprezentuje vlastní data, nad nimiž aplikace pracuje; v iOSu obvykle jde o naše vlastní třídy (často založené na standardních kontejnerech NS(Mutable)Array a NS(Mutable)Dictionary), nebo o strukturu sestavenou nad službami knihovny Core Data;
• view jsou vlastní grafické prvky, jejichž prostřednictvím se data uživateli zobrazují a pomocí nichž uživatel vkládá příkazy; v iOSu jde o objektové stromy sestavené z rámců (instancí třídy UIView nebo některé z jejích podtříd). Ve valné většině aplikací si vystačíme se zcela standardními třídami; jen výjimečně implementujeme na úrovni view vlastní třídy;
• controller pak úrovně modelu a prvků GUI propojuje: právě na jeho úrovni implementujeme vlastní aplikační logiku.
Všechny tři vrstvy by správně měly být vzájemně nezávislé a s jasně definovaným rozhraním.
Třída UIViewController v iOS je právě základem, nad nímž sestavujeme objekty pro vrstvu controller: implementuje řadu standardních služeb a vzorů chování, o něž bychom se jinak museli starat explicitně. Typická aplikace v iOS ostatně neobsahuje téměř nic jiného; jak jsme viděli i na příkladech, jimiž jsme se dosud zabývali, obvykle v ní je pouze
(a) delegát aplikace: jeho hlavním úkolem je výchozí konfigurace pracovního okna, jež vypadá téměř vždy stejně – není zde nic jiného, než umístění rámce, patřícího hlavnímu řídicímu objektu, do hlavního okna, a jeho aktivace:
[window addSubview:viewController.view];
[window makeKeyAndVisible];
Hlavní řídicí objekt sám je ovšem podtřídou UIViewController, a atribut view je jednou z mnoha vlastností, jež od této třídy dědí. Kromě toho delegát aplikace může podle potřeby obsluhovat základní systémové události – s těmi jsme se celkem podrobně seznámili v minulých dílech, jde o implementaci zpráv typu applicationDidEnterBackground: nebo applicationWillTerminate:.
(b) objekty grafického uživatelského rozhraní – typicky právě jedna instance UIWindow a spousta instancí vhodných podtříd UIView. Ty jsou obvykle všechny uloženy v "nibech" (v projektu tedy ve zdrojových souborech .xib, jež se do NIBů přeloží při sestavování aplikace). Výjimečně zde může být naše vlastní podtřída UIView, jež pak má odpovídající zdrojový text v projektu – jak tomu bylo u našeho kreslení čar; v praxi tomu tak ale bývá poměrně málokdy.
(c) celý zbytek aplikace je nezřídka tvořen právě implementacemi řídicích objektů rámců.
Standardně – ne bez výjimek, ale je jich velmi málo, zvláště na iPhone – v operačním systému iOS platí to, že každá samostatná obrazovka má vlastní UIViewController. Ten řídí všechny rámce, jež danou obrazovku representují: obvykle je to jeden základní rámec (nezřídka přímo instance samotné třídy UIView), který pokrývá celou obrazovku; všechny ostatní rámce mu jsou podřízeny.
Základní služby řídicích objektů
Jak uvidíme později, řídicí objekty rámců nabízejí řadu služeb, týkajících se různých situací; nejzákladnější z nich je ale přepínání obrazovek: chceme-li jednu obrazovku – třeba základní pohled na aplikační údaje – nahradit jinou – dejme tomu informacemi o tvůrci aplikace –, standardní postup je říci aktuálnímu řídicímu objektu rámce: "Hej, zobraz teď místo sebe rámce jiného řídicího objektu!"
K tomu máme k dispozici několik standardních služeb, jež odpovídají nejběžnějším aplikačním strukturám, s nimiž se v systému iOS setkáváme:
• kdykoli lze stávající UIViewController (a tedy na obrazovce jeho rámce) překrýt modálně jiným. Ten se typicky buď "přisune zespod", nebo "přetočí zezadu" – to po stisknutí standardního tlačítka (i) v pravém dolním rohu u některých aplikací –, a spravuje obrazovku tak dlouho, dokud jej zase neodstraníme;
• řídicí objekty mohou stát v hierarchické struktuře podobné té, již známe z aplikace Mail (seznam schránek > schránka > konkrétní zpráva). Tomu říká Apple "navigační uživatelské rozhraní", a odpovídající UIViewController se o ně dokáže postarat téměř automaticky, včetně udržování odpovídajících informací s přechodem zpět ve standardní horní liště na obrazovce;
• řídicí objekty mohou být representovány ikonami, uloženými při dolním okraji obrazovky v "tab-baru", podobně, jako tomu je kupříkladu ve standardní aplikaci Clock. Opět zde máme k dispozici standardní UIViewController, jehož úkolem je zajistit přepínání mezi jednotlivými "obrazovkami" – z nichž každá je samozřejmě opět representována dalším UIViewControllerem (a jeho rámci).
Kromě toho UIViewControllery nabízejí řadu pomocných služeb pro správu paměti, pro podporu změn obsahu obrazovky při rotaci zařízení a podobně.
Aplikační design
Základní design aplikace v systému iOS tedy probíhá vždy (nebo téměř vždy, s výjimkou nepatrného množství velmi speciálních aplikací, jež můžeme na této úrovni klidně zanedbat) následujícím způsobem:
• nejprve si rozvrhneme jednotlivé obrazovky, jež bude aplikace uživatelům nabízet;
• promyslíme si také mechanismus, jímž se budou vzájemně přepínat: má jít o "tab-bar", "navigační uživatelské rozhraní", nebo odlišnou strukturu?
• podle toho pak rozvrhneme UIViewControllery: pro každou obrazovku připravíme jeden, který budeme implementovat sami (právě jako podtřídu UIViewController), a pro případné složené struktury typu "tab-bar" navíc využijeme jeden standardní řídicí objekt, připravený firmou Apple, který danou strukturu zastřeší a postará se o její funkčnost;
• teprve pak pro každý řídicí objekt sestavíme odpovídající "xib" s jeho rámci a implementujeme v něm vlastní funkčnost aplikace – tedy služby, odpovídající "stisknutí tohoto tlačítka" apod. Někdy to ani nemusí být zapotřebí: obzvláště u tabulek (UITableView) se mnohdy obejdeme zcela bez "xibu", protože tabulku lze dosti snadno a pohodlně vytvořit programově a nestojí za to ji načítat z objektové sítě.
Příště se už pustíme do skutečného programování a začneme se zabývat konkrétními službami, jež nám UIViewController nabízí.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata