Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
8. září 2010, 00.00 | Je čas začít doplňovat další služby, které funkci aplikace dále zdokonalí. Začneme ukládáním dat.
Každá aplikace v iOS se musí postarat o průběžné ukládání rozpracovaných dat, v našem případě jde o pole předcházejících měření, a o jejich automatické načtení po ukončení a novém spuštění.
To proto, že aplikace v iOS může být ukončena doslova kdykoli: až do verze 3 vedlo "deaktivování" aplikace stisknutím tlačítka "Home" vždy nutně k jejímu ukončení. V iOS 4 je to poněkud složitější, aplikace za těchto okolností normálně není ukončena ale jen pozastavena; na věci to však nic zásadního nemění, protože systém stejně může pozastavenou aplikaci kdykoli násilně ukončit, pokud se ukáže, že je zapotřebí uvolnit paměť.
Kdy ukládat?
Nejjednodušší přístup – v iOS až do verze 3 mnohdy plně funkční – spočíval ve využití základních metod delegáta aplikace, případně jim ekvivalentních notifikací (co je to notifikace?), pokud by přímá vazba mezi aplikačním delegátem a objektem, s nímž pracujeme, nebyla vhodná:
- v rámci metody application:didFinishLaunchingWithOptions: nebo na základě notifikace UIApplicationDidFinishLaunchingNotification nebo – nejspíše – při inicializaci daného objektu data načíst z disku, pokud odpovídající soubor existuje;
- v rámci metody applicationWillTerminate: aplikačního delegáta nebo na základě notifikace UIApplicationWillTerminateNotification data uložit do souboru.
Tento přístup má ale dvě nevýhody.
Prvá z nich je novinkou v iOS 4 a lze ji obejít, avšak přidělá nám to další práci: jde o to, že v iOS 4 se obecně nelze spolehnout na to, že aplikace notifikaci o ukončení dostane. Speciálně, pokud je zde aplikace pozastavena v pozadí a je zapotřebí ji ukončit, notifikace UIApplicationWillTerminateNotification se již neposílá; aplikace je ukončena aniž by nejprve byla opět aktivována. Je samozřejmě možné data ukládat také při notifikaci UIApplicationDidEnterBackgroundNotification (a/nebo v metodě applicationDidEnterBackground:); zde ale opět situaci komplikuje to, že jde o novinku iOS 4, která v předchozích verzích nebyla k dispozici.
Druhá nevýhoda platí zcela obecně pro libovolnou aplikaci: nikdo není neomylný, a ačkoli by se to samozřejmě stávat nemělo, vždy je možné, že aplikace vinou nějaké chyby "spadne". V takovém případě samozřejmě žádnou notifikaci nedostane a data jsou ztracena.
Proto je obecně lepší data ukládat hned po změně.
U aplikací, jež pracují s rozsáhlými daty a v nichž jsou běžné časté úpravy, ovšem nelze ukládat po každé změně, protože by to uživatele neúnosně zdržovalo. Zde je řešením po každé změně naplánovat uložení dat např. za minutu; fakticky tedy budou zapsána na disk teprve minutu po poslední úpravě. To je ale složitější – mj. i proto, že je nutné data zapsat také v případě, že je náhodou aplikace ukončena zrovna v průběhu této minuty –, a proto se tím nyní nebudeme zabývat. Naše jednoduchá aplikace to ani nemá zapotřebí; my si můžeme dovolit snadno data ukládat hned po každém měření.
Kam ukládat?
Na rozdíl od Mac OS X, kde aplikace v podstatě má volný přístup v rámci uživatelské složky kamkoli bez omezení, iOS pro větší bezpečnost nabízí daleko limitovanější prostředí: každá aplikace má k dispozici jen vlastní složku, tzv. "sandbox", a nikam jinam zapisovat nesmí (ačkoli přístupová práva sama o sobě by jí v tom nebránila).
Programátor se tím naštěstí nemusí detailně zabývat, protože v knihovnách Foundation je k dispozici standardní služba NSSearchPathForDirectoriesInDomains, jejímž prostřednictvím získáme pro každou z možných složek odpovídající cestu (a to bez ohledu na prostředí, v němž naše aplikace běží – tyto cesty jsou např. zcela zásadně odlišné pro simulátor a pro iPhone). Funkce má tři argumenty; první určuje požadovanou složku, druhý je v iOS vždy NSUserDomainMask a třetí YES – ostatní možnosti mají smysl v Mac OS X, ale ne zde. Smysluplné hodnoty pro prvý argument v iOS jsou dvě:
- NSDocumentDirectory je dokumentová složka, do níž můžeme ukládat data, jež mají být zálohována a synchronizována s počítačem;
- NSCachesDirectory je dokumentová složka, do níž ukládáme data, která nemají být zálohována a synchronizována s počítačem.
My zde samozřejmě použijeme prvou z nich.
Funkce NSSearchPathForDirectoriesInDomains vrací pole; v iOS ale je toto pole (alespoň v současnosti) vždy jednoprvkové – možnost existence více alternativních složek je běžná v Mac OS X. Metoda, která nám vždy vrátí dokumentovou složku, by tedy mohla vypadat např. takto:
-(NSString*)dataFolderPath {
return [NSSearchPathForDirectoriesInDomains(
NSDocumentDirectory, NSUserDomainMask, YES) lastObject];
}
Jak ukládat?
Asi nejobecnější a nejflexibilnější možnost pro ukládání datových souborů v iOS je zajištěna prostřednictvím knihoven CoreData – ty zde nabízejí téměř stejné služby jako v Mac OS X, kde jsme se s touto knihovnou již zběžně setkali.Používat ale knihoven CoreData pro ukládání jednoduchého pole by byl nesmysl; na to nalezneme v knihovně Foundation lepší služby. Vůbec nejjednodušší – a pro naši aplikaci zcela postačující – jsou základní metody writeToFile:atomically: a arrayWithContentsOfFile: (pokud bychom do slovníků ukládali něco "exotičtějšího", mohlo by být vhodnější sáhnout po archivaci pomocí třídy NSKeyedArchiver).
Je asi zřejmé, jak a kam by bylo v aplikaci možné přidat uložení dat a jejich načtení; my si ale ukážeme zajímavější řešení pomocí zástupného objektu (proxy), který data načítá i ukládá automaticky.
Zástupný objekt pro automatické načtení i uložení dat
Objective C a jeho plně dynamický objektový model nabízí řadu velmi hezkých možností. Jednou z nich je to, že můžeme sestavit třídu, jejíž instance se chová přesně stejně jako pole NSMutableArray; navíc ale zcela automaticky uloží svůj obsah na disk po jakékoli změně – a stejně automaticky se jej pokusí při prvém použití z disku načíst.
Ukážeme si nejprve kompletní kód – je celkem jednoduchý; pak si vysvětlíme, jak přesně funguje:
// OCSAutosavedMutableArray.h
#import <Foundation/Foundation.h>
@interface OCSAutosavedMutableArray:NSProxy {
NSMutableArray *contents;
}
+(NSMutableArray*)array;
@end
Jak je vidět již z rozhraní, zástupný objekt bude obsahovat vnořené pole; pro inicializaci podporuje pro zjednodušení pouze metodu array (je ale zřejmé, jak bychom – pokud by to bylo zapotřebí – mohli implementovat i všechny ostatní). Implementace by pak mohla vypadat např. takto:
// OCSAutosavedMutableArray.m
#import "OCSAutosavedMutableArray.h"
@implementation OCSAutosavedMutableArray
+(NSMutableArray*)array {
NSMutableArray *new=
(NSMutableArray*)[[self alloc] autorelease];
return new;
}
-(void)dealloc {
[contents release];
[super dealloc];
}
-(NSString*)contentsPath {
return [[NSSearchPathForDirectoriesInDomains(
NSDocumentDirectory, NSUserDomainMask, YES) lastObject]
stringByAppendingPathComponent:@"SavedHistory.plist"];
}
-(NSMethodSignature*)methodSignatureForSelector:(SEL)sel {
return
[NSMutableArray instanceMethodSignatureForSelector:sel];
}
-(void)forwardInvocation:(NSInvocation*)inv {
if (!contents &&
!(contents=[[NSMutableArray
arrayWithContentsOfFile:[self contentsPath]] retain]))
contents=[[NSMutableArray alloc] init];
[inv invokeWithTarget:contents];
if (inv.selector==@selector(addObject:))
[contents writeToFile:[self contentsPath] atomically:NO];
}
@end
Smysl pomocné metody contentsPath je zřejmý. Metoda array je triviální; jediné, co snad není na prvý pohled vidět, je důvod, proč nepoužíváme init – prostě proto, že (a) standardní třída NSProxy tuto metodu nemá, a (b) nebylo zapotřebí, abychom ji sami implementovali. Metoda dealloc je zcela standardní součást správy paměti.
Zbývá tedy dvojice metod methodSignatureForSelector: a forwardInvocation:; jejich prostřednictvím je implementováno zcela standardní přesměrování zpráv, které je základem všech zástupných objektů.
Navíc zde je pouze
- kód před voláním služby invokeWithTarget: – ten celkem zřejmým a triviálním způsobem zajistí, že pokud vložené pole objektů dosud neexistuje, pokusíme se jej nejprve načíst z disku; teprve pokud se to nepodaří, vytvoříme pole prázdné;
- kód za ním, který zjistí, zda došlo ke změně obsahu pole – a pokud ano, zapíše je na disk (zde jsme si malinko usnadnili práci, protože víme, že pro změnu používáme pouze zprávu addObject:; pokud by zástupný objekt měl být zcela obecný, museli bychom do podmínky uložit selektory všech pěti primitivních metod třídy NSMutableArray).
Tím jsme takřka hotovi; zbývá pouze použít zástupný objekt namísto pole. Jeho vytvoření samozřejmě musíme nyní přemístit do inicializačního kódu (jinak by ze zřejmých důvodů nefungovaly např. dotazy typu "if (self.history.count==0)" v metodě showHistory). Mohli bychom použít standardní metodu init; v řídicím objektu rámce je ale možná pohodlnější metoda viewDidLoad, která se vždy provede poté, co je z objektové sítě načten sám rámec:
// MainViewController.m
...
#import "OCSAutosavedMutableArray.h"
...
-(void)viewDidLoad {
[super viewDidLoad];
self.history=[OCSAutosavedMutableArray array];
}
...
Z metody rangeButtonTapped jsme samozřejmě vypustili příkaz "if (!self.history) self.history=[NSMutableArray array]", ale kdybychom na to náhodou zapomněli, nic by se nestalo.
Zčásti jsme se tím samozřejmě připravili o výhody inicializace na vyžádání. Pokud bychom ji chtěli dodržet i nadále, stálo by to malilinko více práce – museli bychom si přístupovou metodu pro získání atributu history implementovat sami (a nenechat to na direktivě @synthesize), a v jejím kódu objekt OCSAutosavedMutableArray vytvořit, pokud ještě neexistoval.
V příštím dílu využijeme flexibility kódu, který jsme právě napsali, pro korektní uvolnění paměti, když si to systém vyžádá – a pak se už pustíme do práce s uživatelskými předvolbami.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata