Xcode 4: okno Organizer, část druhá - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Xcode 4: okno Organizer, část druhá

19. října 2011, 00.00 | Dnes dokončíme popis obsahu a služeb okna Organizer v Xcode.

Minule jsme si ukázali prvé dvě "záložky", jež nabízí poněkud "přecpané" okno "Organizer" v Xcode 4 – panel "Devices" jsme si popsali podrobně, o panelu "Repositories" jsme se jen okrajově zmínili, protože se správou zdrojového kódu jsme dosud nepracovali.

Dnes se podíváme na zbylou trojici panelů: "Projects", "Archives" a "Documentation".

Panel "Projects"

Už několikrát jsme v naší prohlídce Xcode 4 narazili na to, že – jako jednu z věcí, jež jsou oproti předchozí versi vyřešeny lépe – se nemusíme nikterak starat o to, kam se ukládají mezivýsledky překladu apod. Xcode 4 totiž automaticky pro každý projekt vytvoří samostatnou složku, do níž ukládá vše, co s daným projektem souvisí, ale není přímo jeho součástí; především tedy

• prekompilované headery a jiné pomocné soubory pro sestavení;

• přeložené zdrojové soubory pro link;

• hotové produkty;

• logy (jak sestavení, tak i běhové);

• indexy projektu.

Zároveň se do jiné složky, ale také jednoznačně spojené s každým projektem, ukládají snímky ("snapshots") – kompletní záznamy stavu projektu v určité fázi, vytvořené pomocí služby "File / Create Snapshot"; ty můžeme využívat před rozsáhlejšími změnami, jimiž si nejsme příliš jisti, a u nichž chceme mít k dispozici pohodlnou možnost se vrátit zpět. My se na ně podrobněji podíváme také později, až se někdy budeme zabývat správou zdrojového kódu, do níž ostatně tato služba patří.

Informace o těchto speciálních složkách nalezneme právě v okně Organizer, přepneme-li je do panelu "Projects":

Obsah panelu je celkem intuitivní: v levém sloupci zobrazuje seznam všech složek s daty projektů, jež Xcode spravuje. Modrá tečka při pravém okraji indikuje, že projekt je otevřený; je-li text červený (jako u projektu BluetoothSwitch při dolním okraji), znamená to, že sice je k dispozici složka s generovanými daty, ale nelze nalézt složku s vlastním projektem. Poklepáním odsud můžeme také projekt pohodlně otevřít.

Zvolíme-li jednoduchým klepnutím některý z projektů, zobrazí se v pravé části okna cesty, vedoucí k jeho speciálním složkám; pomocí malých tlačítek s šipkami je můžeme otevřít ve Finderu, a můžeme také kteroukoli z nich smazat. "Snímky" pak vidíme v dolní části.

Panel "Archives"

Připomeňme si desátý díl našeho seriálu, v němž jsme si ukázali, kterak sestavit instalační balík – z důvodů nepříliš pochopitelných u Apple nazývaný "archiv" – pro instalaci aplikace do iPhone či na iPad.

Tato funkčnost zůstala v panelu "Archives" okna "Organizer" téměř beze změny; jen grafické uživatelské rozhraní se mírně liší:

Navíc – z důvodů, jež opět nejsou nijak zřejmé – zmizela možnost aplikaci přímo odeslat e-mailem – musíme ji nejprve uložit do souboru a ten pak "ručně" přidat k nové zprávě jako přílohu. Jde o drobnost, samozřejmě; ale ono je v Xcode 4 těch drobností, jež snižují pohodlí práce, nějak příliš mnoho :(

Naopak dobrou zprávou je, že na rozdíl od Xcode 3 již funguje "přepodepsání" odlišným profilem v tomto panelu: můžeme tedy v nastavení projektu nechat libovolný profil, a teprve zde zvolit ad-hoc pro disktribuci betatesterům, nebo appstore pro odeslání na appstore.

Abychom ale nejásali příliš dlouho – odesílací kód zůstává v Javě, a problém, popsaný v odstavci "Upload aplikace" jedenáctého dílu přinejmenším v Xcode 4.0 stále přetrvává (z Xcode 4.1 ani Xcode 4.2 jsem dosud upload do AppStore nezkoušel).

Panel "Documentation"

U dokumentace je asi největší záhada, proč probůh ztratila vlastní okno, a byla "přilepena" k ostatním věcem v okně Organizer.

Poněkud se změnilo také grafické uživatelské rozhraní: kombinaci vyhledávacího pole vpravo nahoře a přepínačů pro způsob vyhledávání a volbu dokumentačních balíků v liště nahradil levý sloupec, koncepčně velmi podobný vyhledávacímu režimu levého sloupce hlavního okna; samotnou lištu pak opět nahradil velmi podobný ovladač s "cestou", jaký nabízí hlavní okno:

Ikonky s okem a s knihou umožňují přepnout celý levý panel do režimu "přehled dokumentace" a "záložky"; je to plně konsistentní s celkovým GUI Xcode 4 – i v tom, že je to snad malinko intuitivnější pro začátečníky, ale daleko méně pohodlné pro zkušené programátory, než byly samostatné rozevírací nabídky, jež representovaly tytéž služby v Xcode 3.

Mnoho programátorů považuje za hlavním a nejhorší nedostatek nové struktury dokumentace to, že zmizel pruh "Table of Contents" – jeho funkce je nyní nahrazena službami horní lišty, ale zde je orientace v hierarchické struktuře rozevíracích nabídek daleko náročnější, ačkoli v zásadě zde jsou k dispozici stejné prvky. Pro srovnání uvádíme na závěr dvojici obrázků – nejprve nabídky v dokumentačním panelu Xcode 4, a pod nimi zhruba odpovídající výřez s pruhem "Table of Contents" Xcode 3:

Docela nakonec jen jednu poznámku: postrádáte-li v Xcode 4 odkaz na dokumentaci ve formátu PDF, který býval v předchozí versi v pravém horním rohu (jak je vidět na minulém obrázku), zkuste otevřít nabídku "souvisících dokumentů" – varianta PDF tam obvykle bývá (a už nic jiného):

Špatná zpráva je, že – alespoň nakolik je mi známo – neexistuje žádný standardní způsob, kterak takto získanou dokumentaci otevřít v aplikaci Preview. Dokumentaci ve formátu HTML naproti tomu ve webovém browseru otevřít lze pomocí kontextové nabídky, v níž je mj. služba "Open Page in Browser".

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: