Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Sledování změn objektů: kód modelu
4. dubna 2006, 00.00 | Dnes se soustředíme na to, co budeme jako aplikační programátoři rozhodně dělat nejčastěji (nebudeme-li užívat knihoven Core Data) – totiž psaní modelů: Co musíme udělat, aby objekt KVO podporoval?
Minule jsme si ukázali na několika řádcích zdrojového kódu, jak vlastně funguje systém KVO (Key-Value Observing, sledování změn objektů) – sestavili jsme vlastní jednoduchou třídu, jež si pomocí zprávy addObserver:self forKeyPath:options:context: vyžádala informace o tom, kdy se obsah objektu v modelu změnil, a jež na základě těchto informací, přijatých prostřednictvím standardní metody observeValueForKeyPath:ofObject:change:context:, mohla dále pracovat (my jsme jen po chvíli změnili text, začínal-li náhodou písmenkem 'a').
Vlastně tedy zhruba víme, jak bychom mohli psát objekty "view" (či spíše kontroléry, jež by stály mezi view a modelem), založené na mechanismu KVO. K tomu se ještě vrátíme mnohem podrobněji časem, až se budeme zabývat třetím z revolučních mechanismů Cocoa, systémem bindings; prozatím se ale soustředíme na to, co budeme jako aplikační programátoři rozhodně dělat nejčastěji (nebudeme-li užívat knihoven Core Data) – totiž psaní modelů.
Podpora KVO: jde to samo od sebe
Aby bylo možné modelový objekt používat v rámci bindings, musí podporovat KVC (Key-Value Coding, přístup k pojmenovaným atributům) – tím jsme se zabývali v několika minulých článcích – a musí podporovat KVO. A co musíme udělat, aby objekt KVO podporoval? Inu, podobně jako tomu bylo u KVC, vlastně nic! Základní podpora KVO, stejně jako KVC, je zajištěna plně automaticky službami frameworku a třídy NSObject.
Připomeňme si základní pravidla, jež bylo zapotřebí dodržet pro systém KVC: atributy objektu mohly být uloženy bez jakéhokoli programování přímo v jeho proměnných; podle potřeby pro ně můžeme – ale nemusíme – implementovat accessory, u nichž je zapotřebí, aby dodržely základní jmennou konvenci value a setValue: – třeba nějak takto:
@interface Simple:NSObject { NSString *firstname,*surname; } -(void)setFirstname:(NSString*)name; @end @implementation Simple -(void)setFirstname:(NSString*)name { [firstname autorelease]; firstname=[[name capitalizedString] retain]; } @end
(Samozřejmě, že tato ukázková modelová třída je umělá; jistý smysl však má – lze si představit, že zatímco u křestního jména chceme automaticky nastavit prvé písmeno velké, příjmení chceme ponechat beze změny kvůli jménům typu "deVille".)
Instance takovéto třídy můžeme ihned používat jako modelové objekty s KVC i s KVO, a vše bude fungovat zcela korektně: kdykoli kdokoli změní hodnotu kteréhokoli z obou atributů – ať již prostřednictvím zpráv KVC, tedy např. [foo setValue:@"Doe" forKey:@"surname"] nebo přímo ([foo setFirstname:@"john"]), systém se postará o to, aby byly korektně odeslány notifikace KVO všem objektům, jež si je vyžádaly pomocí zprávy addObserver:self forKeyPath:options:context:. Ano, skutečně to funguje automaticky i v případě, že voláme přímo accessor; jak je to možné, to ve skutečnosti nechcete vědět – jde o nejčernější objektovou magii ☺
Na druhou stranu ovšem vše má své meze: samozřejmě, že notifikace KVO by se neposlaly v případě, že bychom přímo změnili obsah proměnné – kupříkladu v takovéto implementaci atributu fullName:
-(void)setFullName:(NSString*)name { NSArray *a=[name componentsSeparatedByString:@" "]; [self setFirstname:[a objectAtIndex:0]]; [surname autorelease]; surname=[[a lastObject] retain]; }
(Povšimněte si použití zprávy lastObject namísto objectAtIndex:1 – díky tomu se vyhneme výjimce v případě, že zadaný text obsahuje jen jedno slovo.)
Jistěže, těm, kdo se registrovali pro notifikace na změny obsahu atributu firstname, by notifikace přišla (neboť voláme set-accessor setFirstname:, a volání accessorů, jak víme, je díky černé magii s KVO kompatibilní automaticky); notifikaci by však nedostali ti, kdo se registrovali pro informace o změnách atributu surname: jeho obsah měníme přímo, takže odpovídající notifikace by se neodeslala.
Tento problém samozřejmě můžeme vyřešit tím, že použijeme "accessor" – tedy přístup prostřednictvím KVC – namísto přímého přístupu k proměnným (ostatně to je i o něco designově čistší):
-(void)setFullName:(NSString*)name { NSArray *a=[name componentsSeparatedByString:@" "]; [self setFirstname:[a objectAtIndex:0]]; [self setValue:[a lastObject] forKey:@"surname"]; }
Odvozené atributy
Můžeme-li ovšem atribut fullName nastavit, není ani nejmenší důvod, proč bychom neměli mít k dispozici i jeho zobrazení – implementované nejspíše nějak takto:
-(NSString*)fullName { return [NSString stringWithFormat:@"%@ %@",firstname,surname]; }
To ovšem přináší velkou obtíž ve chvíli, kdy atribut fullName připojíme k nějakému prvku grafického uživatelského rozhraní prostřednictvím KVO: neexistuje způsob, jak by mohl systém KVO automaticky rozeznat, že změna hodnot atributů firstname a surname vede i ke změně hodnoty odvozeného atributu fullName, takže je zapotřebí po změně libovolného z nich odeslat notifikaci i pro něj!
Návrháři systému Cocoa to ovšem dobře věděli, a proto není-li možné, aby to systém KVO věděl automaticky, máme k dispozici pohodlný způsob, jak mu to můžeme "říci" programově: libovolné třídě můžeme poslat standardní zprávu setKeys:triggerChangeNotificationsForDependentKey:, v níž určíme, na základě kterých atributů se hodnota odvozeného atributu generuje. Systém KVO pak zcela automaticky pro jakoukoli instanci takové třídy vygeneruje notifikace KVO i pro atribut odvozený.
Vzhledem k tomu, že se jedná o zprávu, již je zapotřebí poslat třídě dříve, než se začne jakkoli jinak používat, je k tomu nejvhodnější standardní třídní metoda initialize. O té jsme si zatím nepovídali; je to ale jednoduché – runtime Objective C prostě pošle každé třídě zprávu initialize předtím, než jí pošle jakoukoli zprávu jinou (speciálně tedy i zprávu alloc, tj. dříve, než vytvoří její prvou instanci). Stačí tedy do implementace třídy Simple přidat následující kód:
+(void)initialize { [self setKeys: [NSArray arrayWithObjects:@"firstname",@"surname",nil] triggerChangeNotificationsForDependentKey:@"fullName"]; }
a vše bude zcela automaticky fungovat jak má: změníme-li přímo hodnotu atributu fullName, notifikace pro atributy firstname a surname se pošlou díky tomu, že v implementaci metody setFullName: používáme accessory; naopak měníme-li atributy firstname a surname, notifikace pro atribut fullName se posílá díky globálnímu nastavení na úrovni třídy, zajištěnému při inicializaci zprávou setKeys:triggerChangeNotificationsForDependentKey:.
Mimochodem... jak už možná zkušenější programátory mezi čtenáři napadlo, pokud bychom z nějaké příčiny trvali na původní implementaci metody setFullName:, jež přistupovala přímo k proměnné surname, samozřejmě bychom mohli do metody initialize doplnit ještě příkaz [self setKeys:[NSArray arrayWithObject:@"fullName"] triggerChangeNotificationsForDependentKey:@"surname"] a vše by fungovalo správně. Systém KVO negeneruje notifikace na základě nastavení touto metodou transitivně – nehrozí tedy, že by na základě těchto dvou požadavků došlo k zacyklení. Přesto to ale není ani zdaleka ideální, a příště si ukážeme, jak to udělat lépe.
Odbočka pro pokročilé...
Ačkoli se to přímo netýká systému KVO, pro zkušenější programátory stojí za to se explicitně zmínit o jedné věci související spíše s accessory jako takovými, a trochu také se systémem KVC, jenž vlastně v jistém smyslu accessory supluje.
Ukázková implementace zjevně předpokládá, že objekty této modelové třídy budou (téměř) výhradně používány prostřednictvím KVC a ne přímo z programu – proto jsme neimplementovali triviální accessory
// nejsou třeba, užíváme-li důsledně KVC: -(NSString*)firstname { return firstname; } -(NSString*)surname { return surname; } -(void)setSurname:(NSString*)name { [surname autorelease]; surname=[name copy]; //* } @end
a ponechali jsme na systému KVC, aby si podle potřeby "sáhl" přímo na proměnné objektu. To je samozřejmě naprosto v pořádku, a ve většině případů je to moudré – čím méně kódu píšeme, tím menší je pravděpodobnost, že někde uděláme nějakou chybu. Jenže:
Neimplementujeme-li setXxx u atributů (na rozdíl od relací), lehce riskujeme!
Připomeňme nejprve rozdíl mezi atributem a relací 1:1, jak jsme si je definovali v základním popisu KVC: zatímco relace obsahuje odkaz na sdílený objekt, atribut obsahuje privátní nesdílenou kopii objektu. Implicitní "accessory" systému KVC samozřejmě nemohou "vědět", co je atribut a co je relace, a proto se chovají "relačně" – jinými slovy, používají na řádku označeném "//*" zprávu retain namísto zprávy copy.
V naprosté většině případů je to lhostejné; pokud ale náhodou narazíme na kód, který náš atribut nastaví na hodnotu měnitelného objektu a pak obsah tohoto objektu změní, náš atribut se změní také (protože – neimplementovali-li jsme accessor – ve skutečnosti není atributem, nýbrž relací 1:1). To ilustruje následující testovací kód; pokud vám není problém zcela zřejmý, vyzkoušejte si jej!
@interface Test:NSObject { NSString *ok,*bad; } @end @implementation Test -(void)setOk:(NSString*)s { [ok autorelease]; ok=[s copy]; } @end int main() { [[NSAutoreleasePool alloc] init]; Test *t=[[[Test alloc] init] autorelease]; NSMutableString *ms=[NSMutableString stringWithString:@"ok"]; [t setValue:ms forKey:@"ok"]; [t setValue:ms forKey:@"bad"]; NSLog(@"okay: %@ %@",[t valueForKey:@"ok"],[t valueForKey:@"bad"]); [ms appendString:@"_BAD!!!"]; NSLog(@"bad: %@ %@",[t valueForKey:@"ok"],[t valueForKey:@"bad"]); return 0; }
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata