Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Začínáme s
NSTreeController
15. září 2006, 00.00 | Dnes se ještě na chvilku vrátíme k našemu poslednímu tématu, k controllerům: až dosud jsme probrali většinu základních služeb, ukázali jsme se vše možné – vyjma nejsložitějšího kontroléru, třídy NSTreeController. Jak už samotné jméno napovídá, tento kontrolér slouží pro representaci hierarchických modelů: hodil by se třeba pro systém složek a souborů, nebo zcela obecně pro jakýkoli model, jehož datové objekty se skládají do stromové struktury.
Minule jsme si v našem seriálu, věnovaném programování ve vývojové prostředí Cocoa, na chvilenku odskočili do budoucnosti – ukázali jsme si, co nás nejspíše čeká v Objective C 2.0 v Leopardu.
Dnes se ještě na chvilku vrátíme k našemu poslednímu tématu, k controllerům: až dosud jsme probrali většinu základních služeb, ukázali jsme se vše možné – vyjma nejsložitějšího kontroléru, třídy NSTreeController. Jak už samotné jméno napovídá, tento kontrolér slouží pro representaci hierarchických modelů: hodil by se třeba pro systém složek a souborů, nebo zcela obecně pro jakýkoli model, jehož datové objekty se skládají do stromové struktury.
Základy
Obecně je stromová struktura definována pouze dvojicí údajů:
- kořenovým objektem celého stromu;
- předpisem, který pro libovolný daný objekt (včetně kořenu) nalezne jeho podřízené.
Nejinak tomu je i s třídou NSTreeController: kořenový objekt (nebo objekty, k tomu se hned vrátíme) pro ni určíme týmž způsobem, jako objekt representovaný praobyčejným NSObjectControllerem – to již dávno známe. Jediné, co třída NSTreeController potřebuje navíc, je jméno zprávy, již můžeme poslat libovolnému datovému objektu, a jež vrátí jeho "děti". Toto jméno prostě nastavíme v inspektoru – a je to:
Takto nastavený NSTreeController – samozřejmě pod podmínkou, že jsme určili jeho kořenový objekt – můžeme hned používat jako řídící objekt pro libovolné objekty grafického uživatelského rozhraní, jež podporují odpovídající vazby; typicky se bude jednat o objekty tříd NSBrowser a NSOutlineView. Navážeme je (respektive, v případě NSOutlineView, samozřejmě spíše jeho sloupce) na atribut arrangedObjects kontroléru, v podstatě stejně, jako jsme to dělali nedávno u třídy NSArrayController. Stejně dobře samozřejmé můžeme navázat ostatní atributy (často určitě využijeme selection), jež fungují týmž způsobem, jako u všech kontrolérů.
A jak tomu je s možností specifikovat více kořenových objektů? Inu, to je jednoduché: v praxi se dost často stává, že jediný kořenový objekt (jímž by třeba v systému souborů mohl být "tento počítač") nechceme vůbec zobrazovat – na nejvyšší úrovni browseru nebo "outline view" tak má být objektů více (totiž právě ty, jež jsou "dětmi" skrytého objektu kořenového).
Třída NSTreeController tomuto požadavku elegantně vychází vstříc: jak její kořenový objekt totiž můžeme určit stejně dobře jeden jediný objekt (jako u NSObjectControlleru), jako pole (či množinu) – stejně, jako tomu bylo u NSArrayControlleru.
Pro větší efektivitu...
V naprosté většině případů výše popsané nastavení bohatě stačí: třída NSTreeController žádný jiný údaj, nežli odkaz na skupinu podřízených objektů nepotřebuje. Kontrolér samozřejmě musí znát i další údaje; ty však vždy může od skupiny podřízených objektů odvodit (kupříkladu, je-li tato skupina prázdná, objekt se zobrazí jako "list", tedy bez otevíracího trojúhelníčku; je-li neprázdná, objekt samozřejmě "trojúhelníček" bude mít, neboť jeho prostřednictvím lze přejít k objektům podřízeným).
V některých výjimečných případech (dočtěte také celý článek!) se však může stát, že faktické načtení a vrácení podřízených objektů je neefektivní. Proto třída NSTreeController umožňuje přímo zadat další dvě zprávy: "Count key" – je-li zadaná – vrací počet podřízených objektů; třída NSTreeController se v takovémto případě "obtěžuje" tyto objekty fakticky načíst pouze má-li je skutečně zobrazit a je-li jejich počet nenulový. Podobně můžeme definovat metodu "Leaf key", jež vrací booleovskou hodnotu podle toho, zda daný objekt má vůbec nějaké podřízené (a jen v tomto případě bude třída NSTreeController vůbec volat metody "Count key", resp. "Children key"), nebo ne.
Malý trik či dva...
Základní koncepce třídy NSTreeController je skvělá a uspoří nám spoustu práce s psaním "glue" kódu pro propojení modelu s grafickým uživatelským rozhraním, ostatně nejinak než všechny ostatní kontroléry. Nicméně, je třeba být trochu opatrný: bohužel, NSTreeController v Tygru je poněkud odfláknutý, jak implementačně, tak i designem – můžeme doufat, že v Leopardu to bude lepší.
Co se týká implementace, za některých (ne zcela jasně popsaných a poměrně výjimečných) podmínek může NSTreeController nekorektně uvolňovat své pomocné objekty, jejichž prostřednictvím spolupracuje s třídou NSBrowser. Nastane-li tato situace, podle zkušeností obvykle pomůže nastavit "Count key", ačkoli bychom jej nepotřebovali kvůli samotné efektivitě; klidně můžeme odpovídající metodu v objektu definovat přesně týmž způsobem, jakého by NSTreeController využil kdybychom ji nedefinovali vůbec:
-(unsigned)countKey { return [[self children] count]; }
Samozřejmě, že konkrétní jména metod mohou být odlišná – záleží na tom, co napíšeme do odpovídajících kolonek v Inspektoru.
Druhý problém souvisí s designem třídy. Nejprve malá vsuvka: dosud jsme si neukazovali, jak přesně vypadá rozhraní třídy NSOutlineView – jednotlivé řádky zde nejsou jednoznačně representovány číslem (neboť by to samozřejmě vzhledem k možnosti "otvírat" a "zavírat" podstromy nedávalo dobrý smysl), nýbrž obecným objektem, který se obvykle v API nazývá "item". Řídíme-li objekt třídy NSOutlineView prostřednictvím objektu NSTreeController, "itemy" se podle potřeby samozřejmě generují automaticky aniž bychom se o to museli starat; to je zcela v pořádku.
Problém však nastane ve chvíli, kdy chceme nějak zpracovávat objekty, k nimž se dostaneme prostřednictvím NSOutlineView – zcela typický příklad je drag&drop či metody delegáta. V takovém případě nám totiž NSOutlineView dá právě seznam "itemů" representujících objekty – a my na jejich základě potřebujeme nalézt tyto objekty, jenže obecně nevíme jak! "Itemy" jsou jakési interní pomocné objekty, generované třídou NSTreeController – a my o nich ani o jejich vztahu ke skutečným objektům modelu nic nevíme!
Naštěstí je poměrně snadné tento vztah "vyhackovat" z knihovních služeb, a flexibilita jazyka Objective C nám umožňuje si tuto službu doplnit. "Itemy" totiž ve skutečnosti nabízejí metodu, jejímž prostřednictvím se k objektu, jenž representují, můžeme dostat; jen se jaksi programátoři firmy Apple neobtěžovali tuto metodu publikovat. Snadno to ale doženeme deklarací
@interface NSObject (AppleInternalMethodAccess) -observedObject; @end
Nyní můžeme kterémukoli "itemu" poslat zprávu observedObject, a "item" nám vrátí objekt, jemuž odpovídá; tak třeba klasickou metodu delegáta třídy NSOutlineView, jenž ověří, zda je možné daný objekt editovat, můžeme implementovat takto – samozřejmě za předpokladu, že objekty našeho modelu mají metodu isEditable, jejíž pomocí můžeme zjistit zda daný objekt modelu lze měnit nebo ne:
-(BOOL)outlineView:(NSOutlineView*)ov shouldEditTableColumn:(NSTableColumn*)c item:item { return [[item observedObject] isEditable]; }
Samozřejmě, použijeme-li tento trik, musíme si dávat pozor na nové verse systému: může se kdykoli stát, že Apple vydá upgrade, v němž zpráva observedObject přestane fungovat (je to ale poměrně málo pravděpodobné, neboť zmíněný trik se užívá velmi široce).
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata
Tématické zařazení:
» Rubriky » Začínáme s