Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Začínáme s
Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
30. března 2011, 00.00 | Posledních pár dílů našeho seriálu se zabýváme možnostmi a službami třídy UINavigationController, která usnadňuje sestavování aplikací, jež pracují s hierarchicky strukturovanými daty. Dnes si ukážeme několik posledních zajímavostí, s nimiž můžeme při jejím používání často přijít do styku.
V tomto dílu našeho seriálu, věnovaného programování ve vývojovém prostředí Cocoa/iOS, dokončíme orientační přehled služeb třídy UINavigationController: ukážeme si možnosti delegáta, zmíníme se o skrývání záhlaví a o přístupu k příkazové liště při dolním okraji obrazovky.
Úpravy tabulky
Nejprve se ale ještě rychle podíváme na drobný restík odminula – tehdy jsme si ukázali, jak prostřednictvím standardního atributu rightBarButtonItem můžeme do záhlaví přidat tlačítko "Edit". Při té příležitosti jsme také viděli, že (a) toto tlačítko nemusíme sami vytvářet, nalezneme je již připravené v atributu editButtonItem našeho řídicího objektu (self), a (b) že v tomto případě – a je-li řídicí objekt dědicem třídy UITableViewController – skoro vše funguje "samo".
Jediné, co musíme doplnit, je adekvátní metoda datového zdroje (minule jsem se omylem zmínil o "delegátu", to bylo špatně – Apple má služby delegáta a datového zdroje rozdělené dost nelogicky; v praxi je to ale jedno: stejně delegátem i datovým zdrojem bývá až na naprosté výjimky týž objekt). Nejde sice přímo o službu navigačního systému (nýbrž o práci s tabulkami obecně); užívá se ale právě v souvislosti s výše zmíněným standardním tlačítkem "Edit" tak často, že neuškodí si ji ukázat hned.
Kdykoli prostřednictvím editačního systému smažeme některý z řádků tabulky, pošle tabulka svému datovému zdroji standardní zprávu tableView:commitEditingStyle:forRowAtIndexPath:. My bychom mohli odpovídající metodu naprogramovat třeba takto:
-(void)tableView:(UITableView*)tv
commitEditingStyle:(UITableViewCellEditingStyle)es
forRowAtIndexPath:(NSIndexPath*)ip {
[(id)self.items removeObjectAtIndex:ip.row];
[tv deleteRowsAtIndexPaths:[NSArray arrayWithObject:ip]
withRowAnimation:UITableViewRowAnimationFade];
}
musíme si ale dát pozor, abychom v tomto případě řídicí objekt sestavili nad měnitelnými poli (ostatně právě proto, že atribut items máme deklarovaný jako NSArray, je ve výše uvedeném kódu přetypování na id – překladač by jinak ohlásil varování, že NSArray nerozumí zprávě removeObjectAtIndex:). To by mohlo vypadat třeba nějak takto :
SelectionVC *svc=[SelectionVC selectionWithList:
[NSMutableArray arrayWithObjects:
@"a",@"b",
[NSMutableArray arrayWithObjects:@"1",@"2",@"3",@"4",nil],
@"c",@"d",
nil]];
Pak bude vše fungovat zcela korektně, a kterýkoli z řádků budeme moci smazat jak tlačítkem "Edit" tak i – bez jakéhokoli dalšího programování – standardní službou "sweep delete".
Za poznámku snad ještě stojí to, že v rámci datového zdroje tabulky můžeme některé řádky z mazání vyčlenit: implementujeme-li např. v řídicím objektu tabulky tuto metodu:
-(BOOL)tableView:(UITableView*)tv
canEditRowAtIndexPath:(NSIndexPath*)ip {
return [[self.items objectAtIndex:ip.row]
isKindOfClass:[NSString class]];
}
nebude možné mazat řádky, representující hierarchivcky vnořená pole.
Ostatní ovladače pro záhlaví
Vraťme se ale od práce s tabulkou k našemu aktuálnímu tématu, tedy ke službám tříd UINavigationController a UINavigationItem pro navigační systém. Jakkoli je rozhodně skutečně daleko nejběžnější do atributu navigationItem.rightBarButtonItem ukládat právě tlačítko "Edit", můžete tam podle potřeby umístit i jakýkoli jiný ovladač. Ukažme si v rychlosti alespoň dva nejtypičtější příklady.
V prvém z nich do pravého horního rohu obrazovky umístíme některý ze standardních ovladačů iOSu – při příklad zvolíme ovladač "Refresh", a zajistíme, aby jeho stisknutí poslalo našemu řídicímu objektu zprávu reloadData (přesně takto bychom to asi udělali v případě, kdy by se zobrazovaná data načítala z nějakého vzdáleného serveru, a my potřebovali standardní ovladač pro jejich znovunačtení):
self.navigationItem.rightBarButtonItem=[[[UIBarButtonItem alloc]
initWithBarButtonSystemItem:UIBarButtonSystemItemRefresh
target:self action:@selector(reloadData)]
autorelease];
Standardních příkazů je dlouhá řada, vedle "Refresh" zde nalezneme řadu dalších častu používaných funkcí: "Done", "Cancel", "Edit", "Save", "Add", "Compose", "Reply", "Organize", "Bookmarks", "Search", "Camera", "Trash", "Play", "Pause", "Rewind", "FastForward", "Undo", "Redo" a obecnou akci "Action", vybavenou poněkud nešťastně zvolenou ikonou. Je vhodné si vždy ověřit aktuální nabídku; firma Apple tyto služby průběžně rozšiřuje (např. v iOSu 4 přibyla akce "PageCurl", již zde asi využijeme jen výjimečně, ale v příkazové liště při dolním okraji obrazovky může být hodně šikovná).
Nenalezneme-li mezi standardními službami požadovanou, můžeme tlačítko vytvořit téměř týmž způsobem s vlastním příkazem; jen namísto initWithBarButtonSystemItem: použijeme initWithImage: nebo initWithTitle: s naší vlastní ikonou nebo nadpisem.
Konečně pak v případě, kdy chceme do pravého horního rohu umístit zcela obecný ovladač, můžeme použít službu initWithCustomView: – kupříkladu takto vpravo nahoře spustíme indikátor aktivity:
UIActivityIndicatorView *ai=[[[UIActivityIndicatorView alloc]
initWithActivityIndicatorStyle:
UIActivityIndicatorViewStyleWhite]
autorelease];
[ai startAnimating];
self.navigationItem.rightBarButtonItem=[[[UIBarButtonItem alloc]
initWithCustomView:activity]
autorelease];
Přesně týmž způsobem samozřejmě můžeme ovladače ukládat i doleva (do atributu leftBarButtonItem), pokud nám nevadí, že si tím překryjeme tlačítko "Zpět".
Zajímavým a docela šikovným atributem třídy UINavigationItem je také prompt – uložíme-li do něj nějaký text, zobrazí se drobným písmem v samostatné řádce ještě nad vlastním záhlavím s titulkem.
Delegát
Stejně jako tomu je u většiny ostatních významnějších tříd knihoven Apple, i instance třídy UINavigationController může mít delegáta. Pokud jej nastavíme, bude jej navigátor informovat o probíhajících změnách pomocí zpráv
-(void)navigationController:(UINavigationController*)nc
willShowViewController:(UIViewController*)vc
animated:(BOOL)animated;
-(void)navigationController:(UINavigationController*)nc
didShowViewController:(UIViewController*)vc
animated:(BOOL)animated;
Zbývající služby navigátoru
Ze zbývajících služeb třídy UINavigationController, na které jsme se dosud nedívali, stojí za zmínku dvě:@property(nonatomic,getter=isNavigationBarHidden)
BOOL navigationBarHidden;
-(void)setNavigationBarHidden:(BOOL)hidden animated:(BOOL)animated;
Pomocí atributu navigationBarHidden a s ním spojené služby můžeme celé záhlaví skrýt tam, kde jeho obsah není důležitý a naopak bychom potřebovali více prostoru na obrazovce – v našem případě by tomu tak mohlo být třeba u kořenového objektu, kde tlačítko "Zpět" stejně není zobrazeno. Mohli bychom třeba implementovat takto službu viewWillAppear:-(void)viewWillAppear:(BOOL)animated {
[super viewWillAppear:animated];
UINavigationController *nc=self.navigationController;
nc.navigationBarHidden=
self==[nc.viewControllers objectAtIndex:0];
}
Konečně pak alespoň za zmínku stojí to, že navigátor podporuje velmi pohodlný přístup k příkazové liště při dolním okraji obrazovky. Především, pomocí velmi podobného atributu jako je navigationBarHidden můžeme řídit, zda bude příkazová lišta zobrazena nebo ne:
@property(nonatomic,getter=isToolbarHidden)
BOOL toolbarHidden;
-(void)setToolbarHidden:(BOOL)hidden animated:(BOOL)animated;
Je-li příkazová lišta zobrazena, třída UINavigationController při přepínání aktivních objektů automaticky udržuje její obsah tak, aby odpovídal obsahu atributu toolbarItems v právě aktivním řídicím objektu. Tyto "itemy" jsou přesně stejné instance třídy UIBarButtonItem jako položky, jež jsme ukládali výše do atributů leftBarButtonItem a rightBarButtonItem; stejným způsobem je tedy můžeme i vytvářet (navíc zde máme k dispozici standardní položky pro "mezeru" a "flexibilní mezeru", jež v záhlaví neměly smysl).
Dejme tomu, že bychom třeba chtěli v našem hierarchickém prohlížeči umožnit přímý přístup do vnořených polí pomocí příkazové lišty při dolním okraji obrazovky; lišta by se zobrazila pouze pokud je alespoň jedna z položek vnořeným polem – a pro každou takovou by obsahovala jedno tlačítko, jehož stisknutí bude ekvivalentní výběru řádku s tímto vnořeným polem v tabulce.
Zdá se to složité? Ale kdež. Stačí implementovat jen následující tři metody – z nichž ostatně druhá je pouze kopií části stávající služby tableView:willSelectRowAtIndexPath: (konkrétně té, jež se provede při volbě řádku s vnořeným polem), a třetí je jen nepatrně upravenou variantou na automatické skrývání záhlaví, jež jsme si ukázali před chvilkou:
-(NSArray*)toolbarItems {
NSMutableArray *ma=[NSMutableArray array];
for (NSArray *ai in self.items)
if ([ai isKindOfClass:[NSArray class]]) {
UIBarButtonItem *item=[[[UIBarButtonItem alloc]
initWithTitle:
[NSString stringWithFormat:@"%u items",ai.count]
style:UIBarButtonItemStyleBordered
target:self action:@selector(pushItem:)]
autorelease];
item.tag=(NSInteger)ai;
[ma addObject:item];
}
return ma;
}
-(void)pushItem:(UIBarButtonItem*)sender {
SelectionVC *svc=[[[SelectionVC alloc]
initWithItems:(id)sender.tag] autorelease];
[self.navigationController pushViewController:svc animated:YES];
}
-(void)viewWillAppear:(BOOL)animated {
[super viewWillAppear:animated];
UINavigationController *nc=self.navigationController;
nc.toolbarHidden=self.toolbarItems.count==0;
}
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata