Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Začínáme s
Příkazy a schránka
27. listopadu 2006, 00.00 | Minule jsme se naučili využít vyšší vrstvy input managementu pro pohodlné zpracování událostí a rozlišení běžných kláves a příkazů typu moveLeft: či deleteBackward:. Řekli jsme si ale také, že "ryze příkazové" kombinace kláves s přepínačem Command se zpracovávají jinou cestou – a dnes si právě ukážeme, jak na ně.
V seriálu o programování ve vývojovém prostředí Cocoa se v současnosti zabýváme tvorbou vlastních grafických objektů, views. Se základy jejich konstrukce a s kreslením jejich grafické podoby jsme se seznámili zpočátku; nyní se učíme ve views zpracovávat nejrůznější události, generované vstupními zařízeními: nejprve jsme se naučili reagovat na události vytvářené myší, a teď si ukazujeme, kterak ošetřit události související s klávesnicí.
V předminulém dílu jsme si popsali základy spojené s first responderem a také nejzákladnější zprávu keyDown:, jejímž prostřednictvím jsou tyto události předávány. Minule jsme se naučili využít vyšší vrstvy input managementu pro pohodlné zpracování událostí a rozlišení běžných kláves a příkazů typu moveLeft: či deleteBackward:. Řekli jsme si ale také, že "ryze příkazové" kombinace kláves s přepínačem Command se zpracovávají jinou cestou – a dnes si právě ukážeme jak na ně.
Zároveň, protože se to zrovna hodí, se naučíme základní operace pro práci se schránkou – podobně, jako jsme si minule ukázali, kterak v prostředí Cocoa korektně zobrazovat "alerty".
Standardní příkazy
Nejjednodušší to je se standardními příkazy jako copy, paste či delete: ty jsou totiž zpracovávány knihovním kódem aniž bychom se o to museli jakkoli starat, a naše view je dostane prostřednictvím odpovídajících standardních zpráv – pokud je samozřejmě implementuje.
Zkuste spustit aplikaci v její současné podobě; otevřete-li menu "Edit", uvidíte, že celá skupina příkazů "Cut", "Copy", ..., "Delete" je zobrazena šedě – to proto, že framework "vidí", že náš view (který je, jak víme od předminula, first responderem) odpovídající služby nedokáže nabídnout. Jakmile však některou z nich implementujeme, třeba takto:
-(void)delete:sender { [self deleteBackward:sender]; }
vše ihned automaticky začne fungovat: framework uvidí, že momentální first responder implementuje službu delete:, takže v menu "Edit" příkaz "Delete" bude k dispozici; vybere-li jej uživatel, naše view dostane zprávu delete: a smaže označený grafický objekt nebo všechny objekty – tuto službu jsme implementovali na konci minulého článku.
Schránka
Implementujeme-li již standardní příkazy, vyplatí se na malou chvilku odbočit, a ukázat si, jak se v prostředí Cocoa pracuje se schránkou prostřednictvím standardních služeb třídy NSPasteboard. Je to dosti jednoduché: při kopírování pouze specifikujeme jméno, jež určí typ dat, uložených do schránky – v našem případě jde o data specifická pro aplikaci, takže použijeme i specifické jméno – a pak do schránky zapíšeme vlastní data. My použijeme pole Bézierových křivek (takže v případě, že je některá z nich označena, budeme samozřejmě muset vytvořit pole obsahující pouze tuto jedinou), a abychom je mohli uložit do schránky, použijeme standardní archivační služby prostředí Cocoa, jež již známe z doby, kdy jsme si povídali o Foundation Kitu:
static NSString * const PBType=@"cz.ocs.TestViewApp.Pasteboard"; -(void)copy:sender { if ([lines count]==0) NSBeep(); else { NSPasteboard *pboard=[NSPasteboard generalPasteboard]; [pboard declareTypes: [NSArray arrayWithObject:PBType] owner:nil]; NSArray *a=lines; if (selection<[lines count]) a=[NSArray arrayWithObject: [lines objectAtIndex:selection]]; [pboard setData: [NSArchiver archivedDataWithRootObject:a] forType:PBType]; } }
My se tím v této triviální aplikaci nebudeme obtěžovat, avšak je vhodné se zmínit, že takto lze do schránky "najednou" uložit data libovolně mnoha typů; každá aplikace si pak může vybrat ten formát, který se jí hodí. Mohli bychom kupříkladu vygenerovat z naší grafiky obrázek ve formátu PDF, a ten do schránky uložit – také jako "data" – s typem NSPDFPboardType. Také bychom mohli vytvořit textovou podobu (třeba seznam výchozích a koncových bodů našich čar), a uložit ji do schránky jako typ NSStringPboardType – ten bychom pak neukládali zprávou setData:forType:, nýbež alternativní zprávou setString:forType:, a "přečíst" ze schránky by si jej pak dokázala libovolná aplikace, jež dokáže pracovat s texty...
Povšimněme si také volání standardní služby NSBeep v případě, že není co kopírovat: to proto, abychom dali uživateli na vědomí, že se jeho akce tak docela nepodařila. Samozřejmě, že lepší by bylo v případě, kdy nemáme co kopírovat, zakázat vůbec položku "Copy" v menu; ani to není příliš těžké, ale přece jen si to již necháme na jindy.
Pro implementaci služby paste:pak nejprve pomocí standardní metody availableTypesFromArray: ověříme, zda schránka obsahuje data požadovaného typu; v kladném případě je načteme, "rozbalíme" pomocí standardního "unarchiveru", a vložíme do pole lines:
-(void)paste:sender { NSPasteboard *pboard=[NSPasteboard generalPasteboard]; if ([pboard availableTypeFromArray: [NSArray arrayWithObject:PBType]]) { NSArray *a=[NSUnarchiver unarchiveObjectWithData:[pboard dataForType:PBType]]; [lines addObjectsFromArray:a]; selection=1e6; [self setNeedsDisplay:YES]; } else NSBeep(); }
Nezapomeneme samozřejmě "vynulovat" (tedy v našem případě nastavit na hodně velkou hodnotu) proměnnou selection, ani pípnout, pokud schránka neobsahuje data požadovaného typu.
Implementace příkazu "Cut" již je jednoduchá, a ponecháme ji jako triviální cvičení laskavému čtenáři :)
Samozřejmě, jako vždy, ukazujeme si jen základy – schránka v Cocoa nabízí mnohem více; alespoň za stručnou zmínku kupříkladu stojí možnost do schránky ve skutečnosti nic neukládat a počkat teprve zda si nějaký jiný (nebo týž) proces data ze schránky vyžádá: v našem případě je to nevýznamné a nemělo by to smysl, avšak u rozsáhlých dat je to vhodné, neboť to významně zrychlí provedení příkazu "Copy".
Nestandardní příkazy
Ačkoli systém Cocoa umožňuje na úrovni views přímo zpracovávat libovolnou kombinaci s přepínačem "Command" pomocí standardní metody performKeyEquivalent:, nebudeme si ukazovat jak na to – vyjma zcela výjimečných případů to totiž není dobře. Příkazy by všechny měly být v menu, a jejich klávesové kombinace nemají být nikde v aplikaci naprogramovány natvrdo – to proto, aby je uživatel mohl kdykoli podle libosti předefinovat pomocí odpovídajících služeb v "System Preferences".
Co tedy dělat, chceme-li přidat nějaký nestandardní příkaz – třeba "Mirror", který by obsah našeho "view" zrcadlově převrátil? Vlastně nic, co bychom již neznali: implementujeme přímo metodu mirror: – její konkrétní obsah:
-(void)mirror:sender { NSAffineTransform *at=[NSAffineTransform transform]; [at translateXBy:NSWidth([self bounds]) yBy:0]; [at scaleXBy:-1 yBy:1]; for (id o,en=[lines objectEnumerator];o=[en nextObject];) [o transformUsingAffineTransform:at]; [self setNeedsDisplay:YES]; }
prozatím ponecháme bez vysvětlení, neboť afinní transformace jsou "vyšší dívčí", jíž se budeme zabývat až mnohem později.
Pak v aplikaci Interface Builder doplníme mezi akce First Responderu akci "mirror:"
abychom se dostali do inspektoru "třídy" First Responder, stačí v okně Interface Builderu poklepat na stejnojmennou ikonu – a přidání položky menu i její "nadrátování" na nově vytvořenou akci již pro nás samozřejmě jsou zcela stará vesta:
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata