Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Začínáme s
Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
16. března 2011, 06.00 | V představování specifických řídicích objektů rámců se dnes podíváme na další – na třídu UINavigationController.
Každou chvíli potřebujeme zobrazení údajů, jež mají hierarchickou stromovou strukturu. Asi nejtypičtějším případem – byť právě v iOSu za běžných okolností nevyužívaným – je struktura souborů a adresářů; setkáme se s nimi ale i v mnoha dalších situacích: účty/schránky/vlákna/zprávy v elektronické poště, volby nastavení rozdělené do skupin apod.
Na zařízeních s malou obrazovkou – naprosto důsledně tedy u iPhone, občas i na iPadu – není prakticky možné použít víceúrovňový browser; namísto toho se využívá řada vzájemně volně spojených tabulek. Každá tabulka zobrazuje informace o jedné úrovni hierarchie, a obsahuje mj. také odkazy pro přechod na úroveň vyšší i na úrovně nižší (pokud existují).
Vzhledem k tomu, jak je tento typ grafického uživatelského rozhraní rozšířený, není divu, že pro něj iOS nabízí speciální API – řídicí objekt UINavigationController.
Princip funkce
Základní princip, na němž je funkce "navigátoru" založena, je jednoduchý a logický:
• instance třídy UINavigationController je standardním řídicím objektem rámce – můžeme jej tedy např. kdykoli zobrazit nad stávajícím rámcem pomocí služby presentModalViewController:animated: apod. Velmi často bývá hlavním řídicím objektem celé aplikace; pak je jeho kořenový rámec prostě v metodě application:didFinishLaunchingWithOptions: umístěn do hlavního okna;
• jeho rámec zobrazuje standardní záhlaví a pod ním libovolný vnořený řídicí objekt – kupříkladu řídicí objekt tabulky z minulého dílu našeho seriálu;
• takovýchto vnořených řídicích objektů může "navigátor" obsahovat více; zobrazuje vždy ten poslední z nich, a jeho záhlaví automaticky zajišťuje možnost vrátit se k tomu předchozímu.
Řídicí objekt třídy UINavigationController tedy neobsahuje celý strom dat; obsahuje ale vždy "aktivní větev", tedy řídicí objekt pro kořen stromu – vždy –, a případné řídicí objekty pro všechny prvky stromu od kořene po cestě až k tomu, který je právě zobrazen.
Chceme-li tedy v aplikaci zobrazovat hierarchická data, musíme
a) pro každou úroveň údajů připravit vhodný řídicí objekt a jeho rámce, jež budou tyto údaje zobrazovat. Téměř vždy slouží jedna společná podtřída UIViewController pro více úrovní (a velmi často pro všechny); v naprosté většině případů bývají údaje zobrazovány pomocí tabulky (jde tedy o podtřídu UITableViewController, jímž jsme se zabývali minule);
b) vytvořit řídicí objekt pro kořen stromu ...
c) ... a uložit jej do nově vytvořeného UINavigationControlleru. Ten pak zobrazíme;
d) kdykoli chceme přejít o úroveň níže, vytvoříme nový řídicí objekt pro odpovídající prvek stromu a vložíme jej do UINavigationControlleru.
To je v podstatě vše; korektní zobrazení a možnost přechodu zpět do vyšších úrovní stromu už zajistí UINavigationController automaticky, aniž bychom se o to museli starat. Kroky (a)-(c) můžeme podle potřeby zajistit buď programově nebo pomocí služeb Interface Builderu; krok (d) je typicky zajištěn programově na základě odpovídající akce – často výběru řádku tabulky.
Základní API
Sestavujeme-li navigační systém pomocí Interface Builderu, vystačili bychom si v zásadě s jedinou zprávou; pokud jej připravujeme programově, potřebujeme minimálně zprávy dvě; prvou z nich je
-initWithRootViewController:(UIViewController*)rvc;
Třída UINavigationController nabízí vlastní inicializátor, který vytvoří řídicí objekt pro navigaci a zároveň do něj uloží druhý (předem sestavený) řídicí objekt, který representuje kořen našeho stromu. Vytváříme-li UINavigationController programově, použijeme vždy tohoto incializátoru; v praxi by to pak mohlo vypadat kupříkladu takto (vyjdeme-li z již dávno důvěrně známé struktury běžné aplikace a ponecháme-li prozatím stranou pohodlnější možnost sestavit vše v Interface Builderu):
#import "RootViewController.h" // kořen uvnitř "navigátoru"
@implementation AppDelegate
@synthesize window;
@synthesize rootController; // připraven v XIBu
-(BOOL)application:(UIApplication*)app
didFinishLaunchingWithOptions:(NSDictionary*)options {
UINavigationController *nc=[[UINavigationController alloc]
initWithRootViewController:rootController];
[self.window addSubview:nc.view];
[self.window makeKeyAndVisible];
return YES;
}
Zpráva, bez níž se neobejdeme, je
-(void)pushViewController:(UIViewController*)vc animated:(BOOL)a;
jejíž pomocí uložíme "na vrchol navigátoru" nový řídicí objekt, kdykoli přejdeme na další úroveň v zobrazovaném stromu. S nalezením navigátoru si nemusíme dělat starosti: každý UIViewController pro naše pohodlí nabízí atribut navigationController, jehož obsahem je vždy nadřízený UINavigationController (pokud ovšem existuje).
Ačkoli návrat na vyšší úroveň stromu zajišťuje UINavigationController automaticky (tím, že do standardního záhlaví obrazovky umístí tlačítko "Zpět", jež bez dalšího programování funguje tak, jak má), můžeme potřebovat i programový návrat; k tomu slouží primárně zpráva
-(UIViewController*)popViewControllerAnimated:(BOOL)animated;
jež odstraní právě zobrazovaný řídicí objekt a namísto něj zobrazí ten nad ním (a ten odstraněný vrátí). Pro větší pohodlí také můžeme odstranit všechny řídicí objekty až do předem daného nebo až po kořenový najednou:
-(NSArray*)popToViewController:(UIViewController*)vc
animated:(BOOL)animated;
-(NSArray*)popToRootViewControllerAnimated:(BOOL)animated;
tyto metody vracejí pole odstraněných řídicích objektů.
Jednoduchá ukázka
Pojďme rozšířit kód, který jsme si ukázali minule pro zobrazení tabulky a pro výběr z ní, tak, aby podporoval hierarchické údaje!
Jeho základní API může být téměř přesně stejné jako minule; jen v rámci kontraktu volajícímu slíbíme namísto "instance SelectionVC" pouze "instanci nějakého řídicího objektu rámce":
@interface SelectionVC:UITableViewController
+(UIViewController*)selectionWithList:(NSArray*)items;
@end
extern NSString * const SelectionVCNotification;
Implementace se oproti minulému případu rozšíří jen zcela minimálně – především, budeme potřebovat pomocný atribut, v jehož rámci si pro "neaktivní" řídicí objekty zapamatujeme, který řádek byl zvolen (alternativně bychom samozřejmě mohli použít adekvátní atribut tabulky, ale takhle je to, jak uvidíme, jednodušší):
@interface SelectionVC ()
@property (retain,nonatomic) NSArray *items;
@property (nonatomic) NSUInteger selectedRow;
@end
@implementation SelectionVC
@synthesize items,selectedRow;
...
(Mimochodem, omlouvám se, že jsem v minulém dílu omylem v direktivě @synthesize nechal i atribut selectedRow, který tam samozřejmě neměl co dělat – jak určitě odhalil snadno kdokoli, kdo si zkusil kód zbuildovat a spustit :))
Dvojice metod initWithItems: a dealloc zůstane zcela beze změny a uvedeme je pouze pro referenci. Naproti tomu obsah metody selectionWithList: se změní – nyní v něm vytvoříme (a vrátíme) řídicí objekt "navigátoru" UINavigationController, zatímco náš SelectionVC bude jen jeho kořenovým řídicím objektem:
...
-initWithItems:(NSArray*)ia {
if (!(self=[super init])) return nil;
self.items=ia;
return self;
}
-(void)dealloc {
self.items=nil;
[super dealloc];
}
+(UIViewController*)selectionWithList:(NSArray*)items {
SelectionVC *svc=[[[self alloc] initWithItems:items]
autorelease];
return [[[UINavigationController alloc]
initWithRootViewController:svc] autorelease];
}
...
Konečně pak ve službách datového zdroje a delegáta budou drobné změny
• pro zobrazení vnořeného pole (kde zároveň opatříme řádek tabulky standardním indikátorem UITableViewCellAccessoryDisclosureIndicator, který znamená v iOSu vždy "zde lze přejít na další úroveň");
• při výběru řádku, který obsahuje vnořené pole, použijeme službu pushViewController:animated: pro zobrazení další úrovně (a zapamatujeme si zároveň vybrané číslo řádku v novém atributu selectedRow);
• konečně pak při výběru normálního řádku namísto jednoduchého čísla "row" uložíme do notifikace celé pole indexů jako "path":
...
-(NSInteger)tableView:(UITableView*)tv // beze změny
numberOfRowsInSection:(NSInteger)section {
return self.items.count;
}
-(UITableViewCell*)tableView:(UITableView*)tv
cellForRowAtIndexPath:(NSIndexPath*)ip {
UITableViewCell *cell=nil;
if (!(cell=[tv dequeueReusableCellWithIdentifier:@"0"]))
cell=[[[UITableViewCell alloc]
initWithStyle:UITableViewCellStyleDefault
reuseIdentifier:@"0"]
autorelease];
id o=[self.items objectAtIndex:ip.row];
if ([o isKindOfClass:[NSArray class]]) {
cell.textLabel.text=[NSString
stringWithFormat:@"Nested %u items",[o count]];
cell.accessoryType=
UITableViewCellAccessoryDisclosureIndicator;
} else
cell.textLabel.text=o;
return cell;
}
-(NSIndexPath*)tableView:(UITableView*)tv
willSelectRowAtIndexPath:(NSIndexPath*)ip {
id o=[self.items objectAtIndex:selectedRow=ip.row];
if ([o isKindOfClass:[NSArray class]]) {
SelectionVC *svc=[[[SelectionVC alloc]
initWithItems:o] autorelease];
[self.navigationController pushViewController:svc
animated:YES];
} else
[[NSNotificationCenter defaultCenter]
postNotificationName:SelectionVCNotification object:self
userInfo:[NSDictionary
dictionaryWithObject:
[self.navigationController.viewControllers
valueForKey:@"selectedRow"]
forKey:@"path"]];
return nil;
}
@end
Nyní tedy můžeme vytvářet náš "vybírací tabulkový" řídicí objekt třeba takto:
SelectionVC *svc=[SelectionVC selectionWithList:
[NSArray arrayWithObjects:
@"a",@"b",[NSArray arrayWithObjects:@"1",@"2",nil],@"c",
nil]];
a vše bude fungovat jak má.
Příště si ukážeme ještě několik dalších služeb, jež nám UINavigationController nabízí: naučíme se např. měnit titulek v záhlaví obrazovky.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata