Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Začínáme s
Zvolme si, jak vhodit
14. prosince 2006, 00.00 | Předminule jsme se naučili základy toho, jak implementovat view jež může sloužit jako zdroj tažení; minule jsme si ukázali elementární implementaci view, jež dokáže fungovat při tažení jako cíl pro vhazování. Dnes se podíváme na nejběžnější z možných vylepšení: ukážeme si, jak modifikovat akci, již tažení provede, pomocí klávesových přepínačů.
Náš seriál, věnovaný standardnímu vývojovému prostředí Mac OS X Cocoa, se v současnosti zabývá tím, kterak zajistit podporu pro služby "drag & drop" v rámci širšího tématu, jímž se nyní zabýváme – implementací vlastních objektů view.
Předminule jsme se naučili základy toho, jak implementovat view jež může sloužit jako zdroj tažení; minule jsme si ukázali elementární implementaci view, jež dokáže fungovat při tažení jako cíl pro vhazování. Dnes se podíváme na nejběžnější z možných vylepšení: ukážeme si, jak modifikovat akci, již tažení provede, pomocí klávesových přepínačů.
Jak to funguje?
Základní princip je velmi jednoduchý: zdrojový kontrolér tažení – tedy objekt, implementující (alespoň zčásti) protokol NSDraggingSource, který určíme při volání standardní metody dragImage:at:offset:event:pasteboard:source:slideBack: – prostě nabídne více možných operací: všechny, jež v principu dokáže zpracovat. Operace jsou samozřejmě nabídnuty prostřednictvím jeho metody draggingSourceOperationMaskForLocal: (a jak víme, mohou být odlišné pro tažení lokální – tedy uvnitř jedné a téže aplikace – a pro tažení mezi dvěma různými aplikacemi).
Framework Cocoa se pak zcela automaticky postará o to, aby skupina operací, nabídnutých cílovému view, odpovídala momentální situaci při tažení:
- není-li stisknutý žádný přepínač, nabídne se kompletní a neomezený seznam operací, jež publikoval zdroj tažení;
- drží-li uživatel stisknutý přepínač "ctrl", je k dispozici pouze operace NSDragOperationLink (tedy vytvoření zástupce pro sdílení taženého objektu);
- drží-li uživatel stisknutý přepínač "alt", je k dispozici pouze operace NSDragOperationCopy (tedy vytvoření kopie taženého objektu);
- drží-li uživatel stisknutý přepínač "ctrl", je k dispozici pouze operace NSDragOperationGeneric (jež se v tomto kontextu nejčastěji – ale samozřejmě ne nutně – využívá jako ekvivalent NSDragOperationMove, tedy přemístění taženého objektu z původního místa na nové);
- přepínače lze ovšem i libovolně kombinovat: drží-li tedy uživatel kupříkladu stisknuté přepínače "ctrl" i "alt" zároveň, budou k dispozici také obě operace, NSDragOperationLink i NSDragOperationCopy.
Zbývá již jen drobnost – vybrat si z nabídky operací (je-li jich více) požadovanou, případně rozhodnout, že z dané nabídky nelze akceptovat operaci žádnou: to již je úkolem cíle tažení. Připomeňme standardní metodu draggingEntered: z protokolu NSDraggingDestination; ta dostane seznam přípustných operací prostřednictvím argumentu (jímž je speciální objekt odpovídající protokolu NSDraggingInfo, a ten – kromě řady jiných věcí – také dokáže vrátit paletu přípustných operací). Zvolenou operaci pak vrátí; ve speciálním případě jí může být i NSDragOperationNone, což znamená "žádnou z nabízených operací nelze akceptovat".
Úprava zdroje
Pojďme si to opět ukázat v praxi. Nejprve zřejmou a jednoduchou změnu metody draggingSourceOperationMaskForLocal:, jež bude – dejme tomu – nabízet operace kopírování, přemístění (representovanou konstantou NSDragOperationGeneric), a zrušení tažených čar:
-(unsigned)draggingSourceOperationMaskForLocal:(BOOL)local { return NSDragOperationCopy|NSDragOperationGeneric|NSDragOperationDelete; }
To ovšem samo tak docela nestačí: uvědomme si, že ve chvíli, kdy je tažení zahájeno, ještě nevíme, jakou operaci nakonec uživatel (a cílové view, k němuž se samozřejmě vrátíme za chvilku) zvolí. Proto potřebujeme zpětnou informaci o tom, jaká operace byla nakonec použita: pakliže se jednalo o operaci kopírování (nebo bylo-li tažení zrušeno bez úspěšného vhození), nemusíme dělat nic – stejně, jako tomu bylo v minulé versi aplikace. Naproti tomu ale, pokud byla zvolena operace NSDragOperationGeneric či NSDragOperationDelete, musíme čáry zrušit, stejně, jako kdyby uživatel vybral příkaz "Delete".
K tomu slouží metoda draggedImage:endedAt:operation: z protokolu NSDraggingSource; pokud ji náš kontrolér implementuje, framework odpovídající zprávu vždy automaticky pošle poté, kdy je tažení dokončeno – a operaci, již uživatel (ve spolupráci s cílovým objektem) zvolil, jí předá jako argument:
-(void)draggedImage:(NSImage*)image endedAt:(NSPoint)pt operation:(NSDragOperation)operation { if ((operation==NSDragOperationGeneric || operation==NSDragOperationDelete) && [lines count]) { if (selection<[lines count]) [lines removeObjectAtIndex:selection]; else [lines removeAllObjects]; [self setNeedsDisplay:YES]; } }
Obsah metody je předpokládám zcela zřejmý; snad jen za zmínku stojí, že by bylo zřejmě čistší udělat si pro rušení pomocnou metodu, jež by se volala jak odsud, tak i z metod delete:, cut: a deleteBackward:. I přes drobnou a snadno řešitelnou komplikaci s tím, že při službě "drag&drop" či "Cut" samozřejmě nechceme zobrazit "alert", kdežto při mazání ano, to ponecháme jako lehounké cvičení laskavému čtenáři :)
Úprava cíle
V implementaci protokolu NSDraggingDestination především nahradíme metodu draggingEntered: metodou draggingUpdated:. Ta funguje velmi podobně, má týž argument a stejnou návratovou hodnotu; rozdíl mezi nimi však spočívá v tom, že draggingEntered: je volána toliko jedinkrát, ve chvíli, když při tažení vstoupíme do oblasti cílového view; metoda draggingUpdated: je naproti tomu volána znovu pokaždé, když se něco změní – kupříkladu pozice myši nebo nastavení přepínačů. A právě kvůli této druhé změně tuto "vylepšenou" metodu potřebujeme: pokud se vzhledem k jiné skupině přepínačů změní skupina přípustných operací, je samozřejmě zapotřebí, abychom na ni znovu zareagovali.
V konkrétní ukázkové implementaci metody draggingUpdated: si ukážeme ještě jednu fintu: tou je zpráva draggingSource, již můžeme zaslat objektu odpovídajícímu protokolu NSDraggingInfo, jenž jsme dostali jako argument; tento objekt nám vrátí buďto zdroj tažení, je-li v téže aplikaci – nebo nil, pokud je zdroj tažení v aplikaci jiné.
My toho využijeme k implementaci víceméně standardní logiky "při tažení v téže aplikaci preferujeme přemístění, při tažení mimo aplikaci preferujeme kopii":
-(NSDragOperation)draggingUpdated:(id<NSDraggingInfo>)sender { if (![[[sender draggingPasteboard] types] containsObject:PBType]) return NSDragOperationNone; unsigned mask=[sender draggingSourceOperationMask]; if ([sender draggingSource]) { // local if (mask&NSDragOperationGeneric) return NSDragOperationGeneric; if (mask&NSDragOperationCopy) return NSDragOperationCopy; } else { // other app if (mask&NSDragOperationCopy) return NSDragOperationCopy; if (mask&NSDragOperationGeneric) return NSDragOperationGeneric; } return NSDragOperationNone; }
Nakonec jen mírně upravíme metodu performDragOperation:, aby dokázala korektně zpracovat obě operace, kopii a přemístění – uvědomme si, že z hlediska cílového view mezi oběma operacemi není rozdílu, ty se liší pouze z pohledu zdrojového kontroléru (a v něm již jsme odpovídající logiku implementovali):
-(BOOL)performDragOperation:(id<NSDraggingInfo>)sender { NSPasteboard *pboard=[sender draggingPasteboard]; if (![[pboard types] containsObject:PBType] || !([sender draggingSourceOperationMask]& (NSDragOperationCopy|NSDragOperationGeneric))) return NO; return [self pasteFromPasteboard:pboard]; }
A co delete?
Kde je využití operace NSDragOperationDelete, pravíte? Ale to je jednoduché – zkuste odtáhnout čáry z naší aplikace do doku do standardního koše :)
Bohužel, jedna malá chybka tu je: dok není poctivá kakaová aplikace, nýbrž carbonovská čuňačina, a jako taková celkem předpokládatelně nepodporuje protokoly zcela korektně. Zde je problém konkrétně v tom, že dok by nám pokojně vrátil operaci NSDragOperationDelete dokonce i v případě, že bychom ji z metody draggingSourceOperationMaskForLocal: vůbec nevrátili! Pracujeme-li tedy se složitější a dynamicky generovanou sadou operací, je třeba si na to dát pozor.
Není to tak docela ono...
V podstatě jsme plus mínus hotovi, aplikace v zásadě funguje... několik chyb v ní ale zůstalo. Zdalipak je dokážete najít a odstranit? Pokud ne, příště se na ně podíváme podrobněji...
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Nastal čas na kakao...
- Tak nejdřív kakao ochutnáme...
- Programovací jazyk C: velmi, velmi stručně
- Objective C: to si vysvětlíme podrobněji
- Co jsme si o Objective C ještě neřekli...
- Nastal čas na kakao - Vznik a zánik objektů
- Nastal čas na kakao - Kopírování objektů
- Nastal čas na kakao - Skryté podtřídy
- Nastal čas na kakao - Základní služby objektů
- Nastal čas na kakao - Jak správně psát v Objective C
- Nastal čas na kakao - Jak správně importovat
- Nastal čas na kakao - Podtřídy, delegáti, vkládání, jak se to rýmuje?
- Nastal čas na kakao - Využití kategorií namísto dědičnosti
- Nastal čas na kakao - Vkládání objektů a přesměrování zpráv
- Nastal čas na kakao - Inicializace a rušení objektů
- Nastal čas na kakao - Metody initWith... a designovaný inicializátor
- Nastal čas na kakao - Inicializace: tipy a triky
- Nastal čas na kakao - Accesory: přístup k proměnným instancí
- Nastal čas na kakao - Šedá je teorie, zelený je strom života...
- Nastal čas na kakao - Více o XCode: inspektory
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS2: datový model
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: implementace datového modelu
- Nastal čas na kakao - Aplikace RSS: parsování XML
- Nastal čas na kakao - Interface Builder a uživatelské rozhraní
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Interface Builder: atributy objektů
- Nastal čas na kakao - Druhý kontrolér a dokončení aplikace
- Nastal čas na kakao - Drobná vylepšení a zdokonalení...
- Nastal čas na kakao - Ladění
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao - Třídy Foundation Kitu (2)
- Nastal čas na kakao - Textové řetězce: NS(Mutable)String
- Nastal čas na kakao - Čísla, binární data a další...
- Nastal čas na kakao - Archivace objektů
- Nastal čas na kakao - Trocha magie, aneb distribuované objekty
- Nastal čas na kakao - Málem bychom zapomněli: NSAutoreleasePool
- Nastal čas na kakao - Zpracování výjimek: NSException
- Nastal čas na kakao - NSInvocation a černá magie
- Nastal čas na kakao - Kakao v Tygrovi
- Nastal čas na kakao - Notifikace: nepřímé předávání zpráv
- Nastal čas na kakao - NSUserDefaults
- Nastal čas na kakao - Co nového ve Foundation Kitu
- Nastal čas na kakao – s Intelem, s Intelem, jedeme do...
- Co nového v Xcode
- Začínáme s AppKitem
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy?
- Jak MVC v Kakau vypadá doopravdy: dokončení
- Přehled tříd AppKitu
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 2
- Přehled tříd AppKitu 3: zbývající třídy GUI
- Přehled tříd AppKitu 4: textový systém
- Nastal čas na kakao - Přehled tříd AppKitu 5: hlavně grafika
- Přehled tříd AppKitu 6: dokumentový systém
- Přehled tříd AppKitu 7: dokončení
- Pojmenované vlastnosti objektů
- Pojmenované vlastnosti objektů: implementace
- Pojmenované vlastnosti objektů: relace 1:N
- Pojmenované vlastnosti objektů: řazení jmen a agregační funkce
- Sledování změn objektů
- Sledování změn objektů – ukázka
- Sledování změn objektů – zdrojový kód
- Sledování změn objektů: kód modelu
- Sledování změn objektů: přímý přístup
- Kontroléry a vazby
- Vázání vazeb
- Další vazby s jednoduchým kontrolérem
- Implementace a použití převodu hodnot
- Validace hodnot
- Validace a chyby, a jedna hezká vazba...
- Práce s polem objektů
- Základní vazby NSArrayControlleru
- Převodníky, přepínače, placeholdery
- Mírná vylepšení v mezích zákona
- Objective C 2.0 - novinky z Leoparda
- NSTreeController
- Programování v Cocoa - Pár tipů a triků
- Programování v Cocoa - Základy kreslení
- Kterak nakreslit modrý obdélník...
- Další služby pro kreslení
- Obrázky a písmenka...
- Události a myš
- Lepší práce s myší
- Události klávesnice
- Input Management
- Příkazy a schránka
- Další události
- Táhni a padni
- Byli jsme na tahu; nyní padneme.
- Zvolme si, jak vhodit
- Drobnosti a chybičky
- Speciální případy tahání či házení
- Kterak táhnout něco, co neexistuje?
- Jak na sítě...
- NSURLConnection
- Safari za minutu
- Služby WebKitu
- Kakao v Leopardu
- Druhé Objective C
- Druhé Objective C: různé drobnosti
- Druhé Objective C: kategorie a protokoly
- Druhé Objective C: nový příkaz cyklu
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- Druhé Objective C: atributy a accesory
- 64 je dvakrát 32
- Ubicumque dulce est, ibi et acidum invenies...
- Irbis: že prý žádné novinky?
- Blok sem, blok tam, nám už je to všechno jasné...
- Bloky jsou i v AppKitu
- Irbis a Foundation Kit
- Kde jsou má data?
- Kde jsou má data? V NSCache!
- Soubor, jméno, URL, jak se to rýmuje...
- Další podpora NSURL
- Zabíjení!
- A máme tady i...OS!
- Systémové prvky GUI
- Programování pro iOS 1. díl - Rozdíly mezi "i" a "Mac"
- Programování pro iOS - 2. Začínáme programovat
- Programování pro iOS - 3. základní ovladače a propojení GUI s kódem
- Programování pro iOS - 4. Varovná hlášení
- Programování pro iOS - 5. Rámce a jejich řídicí objekty
- Programování pro iOS - 6. Ukládání dat
- Programování pro iOS - 7. Správa paměti a starý restík
- Programování pro iOS - 8. Dokončení aplikace
- Programování pro iOS - 9. Jak dostat aplikaci do iPhone
- Programování pro iOS - 10. Instalace aplikace do cizího iPhone
- Programování pro iOS - 11. Jak dostat aplikaci do libovolného iPhone
- Programování pro iOS - 12. Touching!
- Programování pro iOS - 13. Kreslíme na iPhone
- Programování pro iOS - 14. Udělejme gesto
- Programování pro iOS - 15. Další gesta
- Programování pro iOS - 16. Více prstů, více zábavy
- Programování pro iOS - 17. Podpora standardních gest
- Programování pro iOS - 18. Recognizery v iOS
- Programování pro iOS - 19. Další standardní recognizery
- Programování pro iOS - 20. Co nového v iOSu
- Programování pro iOS - 21. "Multitasking"
- Programování pro iOS - 22. Nulla est honesta avaritia nisi temporis
- Programování pro iOS - 23. Jak se aktivovat, jsme-li v pozadí
- Programování pro iOS - 24. Zbývající drobnosti
- Programování pro iOS - 25. Řídicí objekty rámců
- Programování pro iOS - 26. Jak se dělá UIViewController
- Programování pro iOS - 27. Kde vzít rámce
- Programování pro iOS - 28. Základní služby
- Programování pro iOS - 29. Práce s rámci
- Programování pro iOS - 30. Rotace zařízení
- Programování pro iOS - 31. Správa paměti v rámcích
- Programování pro iOS - 32. Řídicí objekt pro tabulky
- Programování pro iOS - 33. Řídicí objekt pro strom
- Programování pro iOS - 33. Více o UINavigationControlleru
- Programování pro iOS - 35. Ještě jednou UINavigationController
- Programování pro iOS - 36. Po navigátoru taby
- Programování pro iOS - 37. Více o UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 38. Dokončení UITabBarControlleru
- Programování pro iOS - 39. UIPopoverController
- Programování pro iOS - 40. Další triky UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 41. Zbývající služby UIPopoverControlleru
- Programování pro iOS - 42. UISplitViewController
- Programujeme v
iTunesXcode 4 - Programování pro iOS - 44. Předvolby Xcode 4
- Programování pro iOS - 45. Práce v Xcode 4
- Xcode 4: projekt a cíle
- Xcode 4: práce s cíli
- Xcode 4: Build Settings
- Xcode 4: Build Phases
- Xcode4: Build Phases podruhé
- Xcode 4: Co jsou to Build Rules?
- Xcode4: taje editoru
- Xcode4: automatické doplňování v editoru
- XIBy chyby
- Více o XIBech
- Editor XIBů
- Inspektory pro XIBy
- Vazby mezi objekty v XIBech
- Vazby mezi objekty v kódu
- Paletky Xcode pro XIBy
- Xcode 4: levý sloupec
- Xcode 4: okno Organizer
- Xcode 4: okno Organizer, část druhá
- Xcode 4: co je to Workspace?
- Xcode 4: základy schémat
- Xcode 4: akční schémata